THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ano! Perte to do mě!! To byla první myšlenka, která mi přišla na mysl v okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o chystaném živáku mých oblíbených blackařů ANCIENT RITES. Vůbec nechápu proč není tahle partička kdysi blackoušů, dnes snad už „jen“ extrémních mystiků, více doceňovaná. I když pominu poslední dvě vynikající, leč mírně nepravověrná alba, před skvosty jejich počáteční tvorby zavřít oči určitě nemohu. Naopak. Osobně třeba právě placku „Blasfemia Eternal“ pokládám za jednu z nejlepších černých desek, které kdy vznikly. Že by snad fanouškům vadil netypický původ kapely? Nebo je to tím, že nepáchají hromadné sebevraždy a jejich alba nemají dostatečně neposlouchatelný kanální zvuk? Těžko říct. Já ale každopádně zobu z jejich ruky každé zrníčko, které mi nabídnou, a jsem vrcholně spokojen.
Posledním zrnkem je aktuální živák se sympaticky neotřelým názvem „And The Hordes Stood As One“ (žádné „Live in…“ a podobný stupidnosti…, tohle se mi na té kapele strašně líbí – ta preciznost; nevydávají jedno album za rok, ale když už nějaké vydají, piplají se s každou hovadinou tak maniakálně, až je nakonec všechno vypiplané k dokonalosti – i název)… Placka skrývá šestnáctero skladeb, které byly pořízeny 14. června 2002 na koncertní štaci k albu „Dim Carcosa“ v Holandsku.
Koncert otvírá mnou oddaně milované intro z poslední řadovky, nesoucí název „The Return“. Pravda, je zahrané až příliš přesně na to, abych si myslel, že to není z playbacku, ale když se k tomu přidají reakce fanoušků, myslel jsem, že sebou fláknu. Vážně jsem už v polovině první skladby uvažoval o tom, že nebudu poslouchat dál a střelím tomu rovnou desítku, protože tohle je prostě vono! Nakonec ale zavládla zvědavost a jakési zbytky nepodplacené novinářské solidarity (co to sakra vůbec je?), tudíž jsem desku doposlouchal do konce (nejednou) a byl nucen z hodnocení přece jenom trošinku slevit. Dramaturgii ani zvuku tohoto dárečku nemůžu vytknout zhola nic. Kluci odvedli opravdu skvělou studiovou práci a zvuk na desce je skoro tak křišťálově diamantně-briliantní jako na jejich studiovkách. Pokud mrknete na tracklist pod recenzí, zjistíte, že skladby jsou šikovně vybraným průřezem z dosavadních čtyř studiových alb a ani zařazení fanoušků do celkového hudebního procesu neurazí. V nosných částech skladeb, kde o něco jde, sice moc „neruší“, zato při hymnických refrénech dostává jejich mixsážní knoflík okamžitě slovo a jejich hlas celou scenérii velmi povedeně podbarví. Tady kapela velmi dobře zúročila intimní klubovou atmosféru a na nahrávce je to hodně znát! Prostě paráda. Co se týče instrumentální stránky pak dodám jediné: no comment. Pokud si někdo myslí, že by Gunther stoupl na pódium s někým, kdo 100% neovládá svůj nástroj a dělá větší než studiově přehratelné chyby, je na velkém omylu. Musím se ale zmínit o hlasu samotného pana kapelníka. Překvapuje, chlapec. Chroptí a sem tam zpívá jak o závod. Sice moc zpívat neumí, ale zato se velmi velmi snaží. A docela mu to i jde. Další na holení je skvělý, jak jinak než finský, kytarista Jan Yrlund. No to se musí slyšet. Takhle vynikající sóla a melodická procítěnost, to se jen tak nevidí. A víte co? Taky je bezva, že to celé zní jinak než z desky. Syrověji. Ať už vokálem, zvukem nástrojů nebo nasazením hráčů.
Závěr? K čemu? Tohle je teprve začátek! Začátek jednoho velmi dlouhého poslechového maratónu…
9,5 / 10
Gunther Theys
- basa, zpěv
Jan „Örkki“ Yrlund
- kytara
Erik Sprooten
- kytara
Davy Wouters
- klávesy
Walter Van Cortenberg
- bicí
1. The Return
2. Exile (Les Litanies de Satan)
3. Victory or Valhalla (Last Man Standing)
4. Total Misanthropia
5. Aris
6. ...And the Horns Called for War
7. North Sea
8. Blood of Christ
9. Longing for the Ancient Kingdom
10. Götterdämmerung (Twilight of the Gods)
11. (Ode to Ancient) Europa
12. (Het Verdronken Land van) Saeftinge
13. On Golden Fields (De Leeuwen Dansen)
14. Mother Europe
15. Evil Prevails
16. Fatherland
Laguz (2015)
Rubicon (2006)
And The Hordes Stood As One (live) (2003)
And The Hordes Stood As One (video) (2002)
Dim Carcosa (2001)
Scenes Of Splendour (video) (2001)
The First Decade 1989-1999 (compilation) (1999)
Fatherland (1998)
Blasfemia Eternal (1996)
The Diabolic Serenades (1994)
Split s ENTHRONED (split) (1994)
Promo 1994 (demo) (1994)
Split s THOU ART LORD (split) (1993)
Split s UNCANNY (split) (1993)
Split s RENAISSANCE (split) (1992)
Evil Prevails... (EP) (1992)
Promo 1992 (demo) (1992)
Dark Ritual (demo) (1990)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Hammerheart Records
Stopáž: 78:43
Produkce: Oliver Phillips, Christian Moos & Ancient Rites
Studio: Eroc at E.M.R. – Breckerfeld, Germany
Trubky volají k válce a jeden z příjemných (a to doslova a do písmene) zjevů evropské „mystic“ black metalové scény hřímá své živé poselství o matičce Evropě, dávných civilizacích, misantropii a chladné náruči Severního moře. Nádherná a technicky brilantně zmáknutá kolekce zásadních songů kapely byla bezpochyby přikrášlena ve studiu, ale i tak se tenhle melodický, místy dokonce zpěvný a dávnými inspiracemi načechraný metal v živém balení krásně poslouchá. Vřele doporučuji těm, kteří s Belgičany doposud nemají žádnou zkušenost a též těm, kteří s nimi podobně jako já mají jen ty nejlepší zkušenosti. ANCIENT RITES si dávají vždy záležet a ani tentokrát nešidí… Best of a live – 2 v 1!!!
-bez slovního hodnocení-
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.