THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Myslím, že sa nájdu jedinci, ktorí už len po prečítaní môjho úvodu mávnu nad týmto albumom rukou, pomyslia si niečo o zbytočnosti a presunú sa k inej činnosti...Ostatní sa presúvame do súdnej siene, kde sa odohráva jeden proces(pozor! v pôvodnom znení bez tituliek)...Sieňou sa nesie šum množstva prelínajúcich sa rozhovorov v napätom očakávaní keď tento žalobca pretne šokujúcou otázkou: "Because you were inspired by the devil?" Sálou sa nesie silnejší šum značiaci prekvapenie a údiv. Ten je opäť preťatý najprv váhavou odpoveďou hlasu, svedčiaceho o tom, že obžalovaný má už mladosť dávno za sebou: "Yes that´s it, I was inspired by the devil..." Po týchto slovách sa vkráda do siene samotný bih Marduk, vplieta sa do mysle obžalovaného opanuje ju zlom a temnotou a ten už len so šialenou posadnutosťou vykríkne:"I AM INSPIRED BY THE DEEEEVIIIIL!!!" ľudia sú zdesení a vystrašení a MARDUK s neskrývanou radosťou nad triumfom od tejto chvíle preberá kruté žezlo...Rovnako ako úvod, zapôsobí hudba MARDUK na neznalého poslucháča, kruto a zničujúco extrémne a zlovestne...
"With Satan and Victorious Weapons" sa rozbieha po úvode do zbesilého tempa akoby vystrihnutého z albumu "Panzer Division Marduk" Ultrarýchle klepačky, zúrivá hradba besniacich gitár, rovnako vokál ... Už tu je však zrejmé, že MARDUK pridávajú značne melodiky a hudba nie je len nekonečnou sypačkou via "PDM" ... pridávajú sa aj pomalšie časti, častejšie zmeny rytmu, mihnú sa drobné sóla a iné drobné gitarové postupy meniace masu na zaujímavejší, no rovnako ukrutný celok. Skladba dáva jemne tušiť, že "World Funeral" sa ponesie skôr v duchu "La Grande Danse Macabre" ... Hneď v dvojke sa však dostáva citeľného spomalenia a "Bleached Bones" je stručne povedané typickou pomalou kompozíciou v podaní MARDUK. Gitary sa v pomalých a opakujúcich sľučkách a hutných až deathových riffoch neúprosne valia spolu s výrazným vokálom viac zabiehajúcim do deathových polôh a typicky krásne čitateľnou basgitarou B-Wara dotvárajú obraz skazy ... MARDUK opäť primiešavajú sóla a ďalšie gitarové vyhrávky, spestrujúce tak aj túto kompozíciu. Tak to sú dve odlišné polohy, ktorými prechádza celý album, sypačky typu úvodnej skladby sú pretkané pomalšími a epickejšími časťami, napr. stred "The Night of the Long Knives", mohutný a temný záver "Blessed Unholy" v súhrne je to na albume tak 50/50. Globálne sa dá povedať, že všade bolo pridané ako melodiky, tak inštrumentálnych vyhrávok a postupov, či už sa to týka bicích(zmenu na poste bubeníka si ani nevšimnete nový bubeník zvláda rýchlu hru rovnako dobre ak nie lepšie ako Frederik), alebo gitár. Takže môžme hovoriť aj o istom posune v tvorbe, avšak skôr by som povedal v tomto prípade je to stávka na istotu.
Podobne ako "La Grande Danse Macabre" aj toto dielo dýcha zvláštnou a temnou atmosférou, o ktorú sa zasluhujú hlavne spomínané epickejšie a pomalšie časti s istou dávkou melanchólie. Skladby ako "To Death´s Head True" a "Castrum Doloris" sa radia k najatmosférickejším a najmelodickejším kúskom aké kapela vôbec vydala.(pre niekoho aj najpodarenejším) Prekvapivý a zrejme najprekvapivejší moment je záver albumu, v podobe pohrebného vystúpenia s trúbkami, tympánmi a ďalšími nezbytnosťami... Záver však nebude prekvapivý...
Od "La Grande Danse Macabre" , "World Funeral" ďaleko neutiekol, bolo pridané na melodike a pestrosti, skladby sú určite vyzretejšie a prepracovanejšie, priaznivci MARDUK si môžu album ihneď s nadšením bez ohľadu na hodnotenie zaobstarať... Na druhej strane nepriaznivci si tento album nevypočujú a pre nerozhodnutých to určite bude zaujímavý pokus a možno sa dočkajú, aj keď nie prevratného tak určite príjemného prekvapenia v podobe poctivej absolútne extrémnej black-metalovej hudby a možno nie ... ja som spokojný.
MARDUK týmto albumom rozhodne nesklamali, vytvorili veľmi solídny a našľapaný album . Z hľadiska vývoja kapely je to však skôr stávka na istotu opierajúca sa o koncept predchádzajúceho diela.
1. With Satan and Victorious Weapons
2. Cloven Hoof
3. World Funeral
4. Castrum Doloris
5. Hearse
6. Bloodleting
7. Blessed Unholy
8. Bleached Bones
9. To the Death's Head True
10. Night of the Long Knives
11. Blackcrowned
Memento Mori (2023)
Viktoria (2018)
Frontschwein (2015)
Serpent Sermon (2012)
Wormwood (2009)
Rom 5:12 (2007)
Blood Puke Salvation (DVD) (2006)
Blackcrowned (DVD) (2005)
Warschau (live) (2005)
Deathmarch (EP) (2004)
Plague Angel (2004)
World Funeral (2003)
La Grande Danse Macabre (2001)
Obedience (MCD) (1999)
Panzer Divison Marduk (1999)
Nightwing (1997)
Live in Germania (live) (1996)
Glorification (MCD) (1996)
Heaven Shall Burn (1996)
Opus Nocturne (1994)
Those of the Unlight (1993)
Dark Endless (1992)
Fuck me Jesus (demo) (1991)
Here is No Peace (demo) (1991)
-bez slovního hodnocení-
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.