MANY EYES - The Light Age
Metalcore vo veľmi šťavnatej podobe! Keith Buckley, frontman pradávnych a už žiaľ nefunkčných EVERY TIME I DIE a jeho nové pôsobisko v prekvapujúco výraznej forme. Toto sa podarilo v každom jednom ohľade.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Hrdinové, hrdinové, moderního světa,
jejich život závisí na cenných papírech a hotovosti,
hrdinové, hrdinové, moderního světa
droga, co je drží při životě, je jejich úspěch“
(„Heroes Of The Modern World“)
Když vyšlo v březnu roku 1991 druhé album sendenských „Garden Of Eden“, speed metal byl ještě stále v kurzu, i když už jen na velmi krátko. A tak si CHROMING ROSE klidně mohli připadat přesně jako nějací takoví „hrdinové moderního světa“, podobní těm, o kterých zpívali i v otvíráku celého alba, velmi nezvykle věnovanému burzovním úředníkům na newyorské Wall Street.
„Heroes Of The Modern World“ byla ovšem bez ohledu na to skladbou naprosto mimořádnou. Ten parádní nástup, následující prozaické zvolání „OK, Let´s Go To Work!“, dvoukopákový výplach bicí soupravy nenapodobitelně nazvučené s razancí monstrózního ocelového bucharu, do slova a do písmene zabijácké riffy a melodie a refrén, který vás vezme rovnou do heavymetalového nebe! Když se kdysi po domácku nahrávaly na kazety výběry toho nejlepšího speed metalu, nemohl tam právě tenhle kus nikdy chybět.
A jako takový v podstatě předznamenal i charakter celého „Garden Of Eden“, tedy zejména v tom smyslu, že svědčil o kovovém materiálu té nejvyšší kvality. Toho byl opět plný celý hrací čas a album se díky tomu jistojistě vyrovnalo kvalitám debutu „Louis XIV.“, přičemž podle mnohých (včetně autora těchto řádků) je dokonce ještě předstihlo.
Převažovaly pochopitelně pádivé a vzrušující kusy, v nichž si CHROMING ROSE (posilnění pro tentokráte o druhého kytaristu Rikkiho Riegera, jenž přestože se na nahrávce výrazně autorsky podepsal, se v kapele dlouho neohřál) udržovali doslova reprezentační formu. Krom otvíráku to tedy byla ještě „Hell In My Eyes“, textově nadčasová „Integration“ („prvním pravidlem pro život je integrace, jakmile si vybereš jinou cestu, jsi v pořádné kaši, společnost totiž může být jako infekce, co tvou vlastní vůli změní a zabije“), zadumaná „Babylon“ a „Top Fuel“ s výtečným kytarovým nápadem ve slokách navíc.
Ale stejně podnětné byly i pomalejší věci, v nichž skladatelský cit kapely vynikal podobným způsobem a někdy dokonce ještě zjevněji. Tak měla „Time Will Never Change“ skvěle nostalgickou příchuť, tak poněkud hairmetalově odlišná „Don´t Turn Your Head“ disponovala doslova magickým refrénem a tak měla balada „Music Is The Gate“ sílu dynamitu, s nímž podobné skladby v raných devadesátkách vyhrávaly jinak čistě popové žebříčky.
A nad tím vším se jako monument tyčila devítiminutová titulní skladba, připomínající svou komplikovanější strukturou i obsahem nejen podobné okamžiky v diskografii stylově nejpříbuznějších HELLOWEEN, ale především fakt, že i v téhle chásce toho dřímalo víc, než jen potenciál pro rozdováděný metalový nářez – tedy ne, že by na něm samo o sobě bylo něco špatného.
V poměrně rychlém sledu za debutem tedy Gerd Salewski (na fotografii v bookletu alba psán poněkud humorně s ypsilon na konci) a spol. svoji speedmetalovou zástavu udrželi proklatě vysoko a zdálo se, že v cestě na definitivní výsluní už jim nestojí vůbec nic. Jenomže, jak už jsem naťuknul výše, rok 1991 pokračoval a nejen pro CHROMING ROSE se nakonec ukázal být přelomovým, ať už jste na to nahlíželi z kterékoliv strany.
Zabijácké riffy, melodie a refrény, které vás vezmou rovnou do speedmetalového nebe.
Gerd Salewski
- zpěv
S.C. Wuller
- kytara
Rikki Rieger
- kytara
Harry Bex
- baskytara
Tane Mende
- bicí
1. Heroes Of The Modern World
2. Hell In My Eyes
3. Integration
4. Time Will Never Change
5. Babylon
6. Garden Of Eden
7. Music Is The Gate
8. Top Fuel
9. Don´t Turn Your Head
10. Heavy Birthday
Insight (1999)
New World (1995)
Art Works Live Now (Live) (1995)
Pressure (1992)
Garden Of Eden (1991)
Louis XIV. (1990)
Vydáno: 1991
Vydavatel: EMI
Stopáž: 49:16
V tomhle ranku pro mě druhá nejlepší deska hned po Beauty and the Beast od Stormwitch.
Metalcore vo veľmi šťavnatej podobe! Keith Buckley, frontman pradávnych a už žiaľ nefunkčných EVERY TIME I DIE a jeho nové pôsobisko v prekvapujúco výraznej forme. Toto sa podarilo v každom jednom ohľade.
Doposud jsem se s tvorbou libereckých spíše míjel a vlastně ani nevím proč. Ty ozvěny starších LVMEN, festival emocí a hůře definovatelná těžká atmosféra dělají z nahrávky pro mě velmi chutné sousto. Jdu se zavrtat pod její povrch => další poslechy nutné!
Stoner / doom / heavy metal tradičního ražení a s "čarodějnicí" za mikrofonem není už žádné unikum. Vlastně ním není ani nová deska amerických CASTLE. Přesto však nahrávka nabídne příjemnou společnost těžký kytarových riffů a (před)pekelných melodií.
Švédská rodinná kapela se příliš nenechává svazovat žánrovými mantinely. Minule to bylo laděno hodně do folku. „Lullaby“ oživuje taneční rytmy postavené na power metalovém podkladu. Opět velmi dobré, jen je škoda, že je to pouze singl.
Jude Law jako sebedestruktivní lovec amerických nácků v temném a tvrdě tenzním thrilleru podle skutečných událostí. Australan Kurzel se s tím nesere a ve filmu, který nejvíc připomíná Sicario či Wind River, zobrazuje zrůdnost i svůdnost US fanatismu.
Zasloužený trest pro ty, kteří Todda Phillipse pasovali na Spasitele komiksu. Nesoudržná slátanina selhává ve všech žánrech, o než se pokusí, svou naivitu každopádně skrývá agresivní temnou introspekcí, která je ještě legračnější než ten psychomuzikál.
Tohle duo nezapře, že má v žilách DNA mateřské skupiny AARA, přesto je tenhle studeně zlý, přiměřeně melodický a hutně natlakovaný papiňák melodického black metalu připravený bouchnout vám do ksichtu po svém. Kompaktní, vtahující, skličující, ponuré.