Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je to pták? Je to tornádo? Je to letadlo? Je to Superman? Ne, jsou to noví BLACK MIDI. Jsou dál. A jsou vejš. Dva roky staré album „Schlagenheim“ bylo debutem, o kterém v rámci mladé nezávislé scény mluvili skoro všichni. Math-rock řezaný jazzem, který byl zcela utržený ze řetězu. Novinka ve všech ohledech navazuje na svého předchůdce, jen je ve všech ohledech dotaženější. Kapela k sobě přitáhla dva další členy, kteří obohatili zvuk o dechy a další synťáky, a ti rozhodně nejsou jen do počtu. Nová deska je mnohem bohatší zvukově i nápady. Mnohem více se otevírá swingu a jazzu. Ve svém srdci ale zůstává neposedným mathrockovým vzbouřencem, který se snaží za každou cenu dělat věci jinak, než mu bylo vtloukáno do hlavy.
Každá skladba je svým způsobem originál. Je tu skřípavý taneční hit „John L“, který na nakažlivý groove věší neladící houslové zvuky a drhnoucí, téměř noiserockovou kytaru. To je opravdový unikát. Hitovka s lámanými beaty, nepříjemnými špinavými pazvuky a dokola se točícími hypnotickými motivy. A přesto je návyková. Jiné skladby jdou naproti pidlikavému mathrocku, při kterém vzadu kvílí saxofony, uhrančivý hluboký hlas Geordieho Greepa vám něco šušká do ouška a vy si vlastně nejste jistí, jestli je jeho tón pohodové mňoukání nebo rázné rozkazy diktátora. Právě tahle nejistota, ve které se svým způsobem cítím velmi komfortně, pro mě dělá z BLAKC MIDI kapelu, která přináší něco nového a zatím nepoznaného.
BLACK MIDI jsou na druhém albu ještě šílenější, ale současně dokázali najít mnohem silnější motivy. To je celkem vzácné. Kapela má mnohem širší možnosti vyjádření díky novým členům, v nápadech jde mnohem dál, co se týče progresivity a technického hraní, a přece se jim daří dělat hitovky. Alespoň z mého pohledu. Když jsem desku dával poslechnout kamarádovi, který si jede v progresivním rocku, byla pro něj něčím hrozným. Ocenil, že kluci uměj hrát, ale proč hrají právě tohle? Nic mu tam nedávalo smysl. Bylo to agresivní, chaotické a roztříštěné. Takže pokud adorujete DREAM THEATER, tento typ progrese zřejmě nebude z vaší krevní skupiny. Občas máte pocit, že se tu potkali při atomovém výbuchu KING CRIMSON a PRIMUS, hodili do sebe několik platíček silných zrychlovačů a začali spolu hrát. Jsou ale i chvíle, kdy jsem si vzpomněl na „Blackstar“ od DAVIDA BOWIEHO.
„Cavalcade“ sice možná není tak překvapující jako debut BLACK MIDI, je ale po všech stránkách dotaženější. Zůstává originální rukopis, ale velmi se zlepšuje songwriting. V mladé generaci momentálně neexistuje zajímavější kapela rozkročená mezi pidliky-math-progrockem a jazzem.
Dekadentní disso DM večírek pokračuje, šampus a sperma tečou proudem, zatím se za oknem jako hnisavé boláky vynořují siluety hladových, frustrovaných a vzteklých. Vevnitř neví, ale začínají tušit. Svět pod povrchem doutná. Každou vteřinu může explodovat.
Nová deska má být hodně heavy, avizovali američtí TOWER a tak se i stalo. Oproti přímočarému předchůdci je košatější v aranžích, nevzdává se však silných nosných motivů. Příklon ke gotice a nenápadný, avšak zřetelný vliv new wave rovněž velmi chválím.
Vše formálně v pořádku a bezchybné (Češi!). No jo, ale nějak se na to nedokážu (zatím?!) emočně napojit tak, jako na minulou parádní desku. A to jsou ty záležitosti mezi nebem a zemí, které nejdou odůvodnit a prakticky ani popsat. Čím to je, čím to je...?
Svůj živák mají venku taky zasloužilí američtí thrasheři HEATHEN. A buďto tak skvěle hrají nebo se následně studiově kouzlilo, protože zpívají i hrají naprosto bez chybičky. Ale takové už jsou dnešní živáky a spolehnout se můžete jen na osobní zkušenost.
Nové album DRUDKH patří v rámci jejich diskografie k těm méně nápadným. Charkovští drží standard, nicméně tentokráte jejich atmosférickému BM chybí ono pověstné "něco navíc". Tím myslím třeba srovnatelnou skladbu, jakou byla "November" na minulé desce.
Jednočlenný post-blackový projekt s neposednou rytmikou. Chilan Jorge Cisternas má evidentně rád FALAISE, DEAFHEAVEN a zejména pak odlehčenější, hravě-nostalgické polohy ALCEST. Bohužel má ale sklony být až příliš sentimentálním, hodně cukrovým hošanem.
Angličané znovu doručili slušnou diplomovou práci na téma "švédský melodický black metal v letech 1993-1999". Okamžitě si vybavíte kapely typu DAWN, VINTERLAND, NOCTES a samozřejmě DISSECTION. Vysedávání v první lavici se NINKHARSAG vyplatilo.