DVA - Piri Piri
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„DARK TRANQUILLITY nikdy nedokázali dlouho pasivně přešlapovat na jednom místě, ale vždy se snažili vší silou unikat stereotypu a objevovat nové cestičky pro směrování své tvorby.“ Tolik citace z Reaperovy pitvy předchozího počinu tohoto tělesa. Nelze položit na váhu pravdy větší důkaz nežli toto album. Narozdíl od předchozích šlépějí se podobá skoku do neznáma, odvážnému, avšak obdivuhodně promyšlenému, ohledávání budoucích horizontů. S odstupem času nelze než říci: škoda, že se této linie nedrželi DARK TRANQUILLITY i na dalších deskách. Přestože Haven a (především) Damage Done patří k naprostým skvostů melodického death metalu, nedostává se jim té nespoutanosti a odvahy překračovat přísně nalinkované linie stylů – objevovat, experimentovat, riskovat.
Přesně tato slova mohli si DARK TRANQUILLITY vyrazit na svůj štít, když táhli s kůží na trh a posléze se vraceli se zdviženým hledím. Jak co nejpřesněji definovat „Projector“? V žádném případě se nejedná o odklon, zbabělý vnor do komerčních vod, jakých bylo v těch letech k vidění dost a dost. Švédská pětice ponechala svou hudbební kvintesenci v zásadě nezměněnou, ale na její základně vztyčila ambiciózní kompoziční strukturu. Rukopis dua Sundin-Johansson i zde tvoří nezaměnitelné, klasicky našlápnuté laufy – naleznete je rozesety všude a nechybí jim ani kapka brutality a nápadistosti (namátkou do „černa“ zabarvený riff úvodní Freecard, divoká honitba The Sun Fired Blanks). Jenže tam, kde by jedni z pohodlnosti skončili, tam práce inventivních Švédů teprve začíná...
Byla-li alba předchozí hlavně exhibicí skvělých kytar a šlapavé rytmiky, pak „Projector“ je velkým špektáklem pro fanoušky Mikaela Stanneho. Ten již dávno svůj skřehot odhodil vdál. Nahradil ho velmi emotivním, procítěným řevem a hlavně – čistým zpěvem! Své již předvedl na předchozích fošnách, leč to byly pouhé fragmenty a náznaky. Jeho technika zpěvu není nepodobná nové gotické škole, je trochu rozechvělá, melancholická, ale narozdíl od sténání zmalovaných souchotinářů nevyznívá stylizovaně. Je slyšet, že Mikaelovy hlasivky dostali řevem zabrat, a tak i jeho zpěv zní tak nějak ochraptěle, maličko sýpavě, ale přesto silně, zvučně a jistě. Je to právě jeho projev, který táhne kapelu do melancholičtějších, líbivějších zákoutí. Vždyť čtyřka Auctioned vyznívá bezmála jako vynalézavá variace na metaliccovský opus Unforgiven! Vždyť Nether Novas smutkem a zasněností předčí HIM i s celým táborem přiteplených epigonů! Vždyť Day To End je neslýchaně komorní, hojně prodchnutá samply a bez přehánění hitová!
S inklinací k experimentům souvisí i větší angažování klávesové složky – zejména klavír patří k velkým náladotvůrcům. Kdo se snad bojí, že intimnější ráz alba utlačuje sekernické duo, nechť omyje sebe vodou pramenitou! Ano, nejsou to již kytary, které stojí tak v popředí, ale k čertu, jejich ostrý zvuk a precizní souhra funguje jako za stara. „Projector“ je plný vybrnkávaček, akustických vsuvek, chytlavých motivů… a přece dokáže nažhavit kov smrti do běla! Souhra křehčích (řekněme) gothic pasáží s deathovým rachotem je bez mrknutí oka famózní a ucelená tak, že podnes vzniklo jen málo tak přesvědčivých desek. Kompoziční diamanty začarované do drážek oslňují svou proměnlivostí, lomí světlo, lomí nálady, lomí styly. Atmosféra „Projectoru“ je magnetizující, zahleděná do nesmírných dálek, posmutnělá, ale zároveň rozjařená, podmaňuje si emoce, barvy, vůně… Göteborgský death 21. století? Kéž by. Kéž by.
„Projector“ je tím, co já nazývám „hlubokou nahrávkou“. Složité a silně metaforické sebereflexe (?) v textech, nelineární výstavba skladeb, skloubení chytlavého s agresivním. Neopakovatelné setkání s mnohostí a potenciálem hudebního směru, který za dobu své existence ušel neuvěřitelný kus cesty. A díky několika málo odvážným zboural hranice mezi extrémem a okolním světem, aniž by ztratil tvář a fanoušky. Cest je mnoho a když se najdou i Ti, kteří jsou ochotni je prošlapat…
„Projector“ je tím, co já nazývám „hlubokou nahrávkou“. Složité a silně metaforické sebereflexe (?) v textech, nelineární výstavba skladeb, skloubení chytlavého s agresivním. Neopakovatelné setkání s mnohostí a potenciálem hudebního směru, který za dobu své existence ušel neuvěřitelný kus cesty.
9 / 10
Niklas Sundin
- kytara
Mikael Stanne
- vokály
Martin Henriksson
- kytara
Anders Jivarp
- bicí
Michael Nicklasson
- basa
1. FreeCard
2. ThereIn
[video]
3. UnDone
4. Auctioned
5. To A Bitter Halt
6. The Sun Fired Blanks
7. Nether Novas
8. Day To End
9. Dobermann
10. On Your Time
Endtime Signals (2024)
Moment (2020)
Atoma (2016)
Construct (2013)
We Are The Void (2010)
The Dying Fragments (compilation) (2009)
Where Death Is Most Alive (DVD / live album) (2009)
Misery´s Crown (single) (2009)
Yesterworlds (compilation) (2009)
Manifesto Of Dark Tranquillity (compilation) (2009)
Fiction (2007)
Focus Shift (single) (2007)
Character (2005)
Lost To Apathy (EP) (2004)
Exposures – In Retrospect And Denial (rarity) (2004)
Live Damage (DVD) (2003)
Damage Done (2002)
Haven (2000)
Projector (1999)
Zodijackyl Light (video) (1997)
The Mind´s I (1997)
Enter Suicidal Angels (MCD) (1996)
The Gallery (1995)
Of Chaos And Eternal Night (MCD) (1995)
Skydancer (1993)
Tranquillity (EP casette) (1992)
Trail Of Life Decayed (EP) (1992)
A Moonclad Reflection (EP) (1992)
Trail Of Life Decayed (demo) (1991)
Datum vydání: Úterý, 10. srpna 1999
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 50:37
Produkce: DARK TRANQUILLITY
Studio: Fredman, Göteborg (SWE)
Nejlepší album DARK TRANQUILITY. Doufám, že se ještě někdy v budoucnu vrátí k podobnému stylu, který je na tomto albu a který jim sedí nejlépe. Už jen kvůli zpěvákovi, který pouze na této desce využil naplno svých schopností...
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Řecký instrumentální postrock, jenž koketuje s blackgazem, ambientem i cinematickou hudbou, který se nebojí ani klávesových ploch a piana. Fascinující vizuál skvěle odráží znepokojivost a melancholičnost jejich hudby.
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.