BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
To si niekedy poviete – koncerty na hornom pódiu v Collosseu sa málokedy začínajú presne, nebudem sa tam plašiť na siedmu. Tak sa stalo, že keď som o pol ôsmej večer prišiel, na pódiu už naostro meditovali celoslovenskí, v hlavnom meste pôsobiaci HOLOTROPIC. Našťastie nie dlho a podstatnú časť ich koncertného programu som videl. Rozhodne ma zaujímalo, ako dokážu naživo predviesť materiál z debutového albumu „Permeate“, nie je to jednoduchá hudba na vyblbnutie sa. Sklamaný som určite nebol, išlo o iný než bežný metalový zážitok. HOLOTROPIC miestami pôsobili až introvertným, do seba obráteným dojmom, frontman obzvlášť, pri pomerne striedmom kontakte s publikom medzi skladbami mohol do mikrofónu prehovoriť aj hlasnejšie, ale možno nechcel rozbiť atmosféru. Voľné, nemetalové, často východnou hudbou alebo progresívnym rockom strihnuté pasáže sa však striedali s naozaj ostrými šľahmi technického death metalu, djentu a „matematiky“, a tu sa do toho všetci zúčastnení opierali naozaj dravo a agresívne. Naživo som niekedy mal pocit, že takto by hrali CYNIC, ak by sa pri všetkých svojich „world music“ experimentoch nevykašlali na death metal. Pokiaľ ide o mixovanie extrémneho metalu, djentu, techniky, progresivity a exotických záležitostí, na nahrávke aj naživo HOLOTROPIC presvedčili.
Známejším, už nejaké roky fungujúcim „celoslovenským, v Bratislave usadeným výberom“ sú GOD DEFAMER. Od ich predošlého koncertu u nás ubehlo kusisko času, bolo to ešte vtedy, keď sa akcie s domácimi bandami bežne robili na veľkom pódiu. Ale aj hore si niekoľko desiatok záujemcov o kvalitu prišlo na svoje. Skladby z druhého albumu „Relics“ GOD DEFAMER prekladali vzorkami z debutu „Heavenly Hell“, to znamená, že variabilný, progresívne znejúci melodický, ale divoký a technický death metal sa striedal so svojou o čosi klasickejšou „staršou verziou“. Na minipódiu bolo poriadne živo, frontman i gitaristi časom napochodovali medzi publikum a všetci si hranie užívali, na death metal bolo akosi netradične vysmiato, ale nedá sa vkuse strúhať vážny, optimálne nasr...dený ksicht. Radosť z účinkovania na pódiu sa podpísala na jednom sóle, ale trocha improvizácie dobrý koncert nemá ako zabiť.
Na záver to rozsekali domáci LUNOKHOD, ktorí si pred necelým rokom urobili na pažbe druhý EP zárez „Black Flame Burning“ a pred pár dňami im vyšlo 9-skladbové CD „Watch Out...Season Of Discontent“. Tak trochu netradične začali s pomalšími, uvoľneným, atmosférickejšie a možno trochu „post“ ladenými skladbami, po nich ale Peter (gitara, vokál), Fero (basa) a Kamil (bicie, sprievodný vokál) kopli do vrtule a publikum uviedli do slušného varu staršími i novými skladbami v duchu ostrého, alternatívne zafarbeného hard coru, plného výbušnej energie. Niektoré ich „najhitovejšie“ záležitosti sa pohybujú až kdesi na hranici melodického punku, LUNOKHOD však svoju dosť rozmanitú hudobnú tvár vedia naživo vynikajúco „predať“. Niekedy im z toho fanúšikovia až plachtia pod stropom a len čakáte, či sa nezosypú niekde na bar. K dobrej hudbe sa divoká zábava skrátka hodí, neodolajú ani staršie substráty, kto tam v piatok bol, vie svoje. Aj o tom, že na Slovensku proste dobré a zaujímavé kapely máme.
Foto: Laci Schürger
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.