NAILS - Every Bridge Burning
Rezavá a drásavá sedmnáctiminutovka, která v tempu polevuje až u poslední skladby. V čem ale nesleví je hutnost, tlak a brutalita, která je pro NAILS signifikantní. Po všech směrech povedené navázání na minulou desku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
To si niekedy poviete – koncerty na hornom pódiu v Collosseu sa málokedy začínajú presne, nebudem sa tam plašiť na siedmu. Tak sa stalo, že keď som o pol ôsmej večer prišiel, na pódiu už naostro meditovali celoslovenskí, v hlavnom meste pôsobiaci HOLOTROPIC. Našťastie nie dlho a podstatnú časť ich koncertného programu som videl. Rozhodne ma zaujímalo, ako dokážu naživo predviesť materiál z debutového albumu „Permeate“, nie je to jednoduchá hudba na vyblbnutie sa. Sklamaný som určite nebol, išlo o iný než bežný metalový zážitok. HOLOTROPIC miestami pôsobili až introvertným, do seba obráteným dojmom, frontman obzvlášť, pri pomerne striedmom kontakte s publikom medzi skladbami mohol do mikrofónu prehovoriť aj hlasnejšie, ale možno nechcel rozbiť atmosféru. Voľné, nemetalové, často východnou hudbou alebo progresívnym rockom strihnuté pasáže sa však striedali s naozaj ostrými šľahmi technického death metalu, djentu a „matematiky“, a tu sa do toho všetci zúčastnení opierali naozaj dravo a agresívne. Naživo som niekedy mal pocit, že takto by hrali CYNIC, ak by sa pri všetkých svojich „world music“ experimentoch nevykašlali na death metal. Pokiaľ ide o mixovanie extrémneho metalu, djentu, techniky, progresivity a exotických záležitostí, na nahrávke aj naživo HOLOTROPIC presvedčili.
Známejším, už nejaké roky fungujúcim „celoslovenským, v Bratislave usadeným výberom“ sú GOD DEFAMER. Od ich predošlého koncertu u nás ubehlo kusisko času, bolo to ešte vtedy, keď sa akcie s domácimi bandami bežne robili na veľkom pódiu. Ale aj hore si niekoľko desiatok záujemcov o kvalitu prišlo na svoje. Skladby z druhého albumu „Relics“ GOD DEFAMER prekladali vzorkami z debutu „Heavenly Hell“, to znamená, že variabilný, progresívne znejúci melodický, ale divoký a technický death metal sa striedal so svojou o čosi klasickejšou „staršou verziou“. Na minipódiu bolo poriadne živo, frontman i gitaristi časom napochodovali medzi publikum a všetci si hranie užívali, na death metal bolo akosi netradične vysmiato, ale nedá sa vkuse strúhať vážny, optimálne nasr...dený ksicht. Radosť z účinkovania na pódiu sa podpísala na jednom sóle, ale trocha improvizácie dobrý koncert nemá ako zabiť.
Na záver to rozsekali domáci LUNOKHOD, ktorí si pred necelým rokom urobili na pažbe druhý EP zárez „Black Flame Burning“ a pred pár dňami im vyšlo 9-skladbové CD „Watch Out...Season Of Discontent“. Tak trochu netradične začali s pomalšími, uvoľneným, atmosférickejšie a možno trochu „post“ ladenými skladbami, po nich ale Peter (gitara, vokál), Fero (basa) a Kamil (bicie, sprievodný vokál) kopli do vrtule a publikum uviedli do slušného varu staršími i novými skladbami v duchu ostrého, alternatívne zafarbeného hard coru, plného výbušnej energie. Niektoré ich „najhitovejšie“ záležitosti sa pohybujú až kdesi na hranici melodického punku, LUNOKHOD však svoju dosť rozmanitú hudobnú tvár vedia naživo vynikajúco „predať“. Niekedy im z toho fanúšikovia až plachtia pod stropom a len čakáte, či sa nezosypú niekde na bar. K dobrej hudbe sa divoká zábava skrátka hodí, neodolajú ani staršie substráty, kto tam v piatok bol, vie svoje. Aj o tom, že na Slovensku proste dobré a zaujímavé kapely máme.
Foto: Laci Schürger
Rezavá a drásavá sedmnáctiminutovka, která v tempu polevuje až u poslední skladby. V čem ale nesleví je hutnost, tlak a brutalita, která je pro NAILS signifikantní. Po všech směrech povedené navázání na minulou desku.
Další alternativa pro příznivce BORKNAGAR je tato parta z Rocky Mountain. Sice nic převratného, ale jízda je to patřičně ostrá i melodická, plná hezkých momentů a přesvědčivé instrumentace. I střídání growlingu a čistého vokálu je namixováno s přehledem.
Páni muzikanti, hoďte tam něco svižného a veselého, kytary ať závodí s klávesami. Dobré, to je ono. Trochu kýčovité jak ti Taliáni STAMINA. A kdo je ten starý pěvec v novém čepci? Ale, nebyl on u ROYAL HUNT? Dobře jste to skloubili, radost poslechnout.
V pátek nás čeká masivní exploze v podobě novinky německých kanonýrů, to se cítím oprávněn tvrdit už na základě luxusního čtyřpísňového EP, které obsahuje ten nejlepší melodický black / death s hnilobným pachem obinadel a lidského masa. Fans do haptáku!
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Řecký instrumentální postrock, jenž koketuje s blackgazem, ambientem i cinematickou hudbou, který se nebojí ani klávesových ploch a piana. Fascinující vizuál skvěle odráží znepokojivost a melancholičnost jejich hudby.
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.