Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fínski diablovi capi IMPALED NAZARENE sú tu dvadsiaty štvrtý rok, nevymáchaná nihilistická huba Miku Luttinena naďalej dokonale serie na to, koľko ľudí sa jej textami a vyjadreniami s radosťou nechá pourážať a celkovo tejto štvorici z Oulu po hudobnej stránke stále ide karta. Aktuálne až prekvapujúco, dvanásty album (extrémne) metalovej kapely by podľa všetkých prírodných zákonov mal byť recyklovanou unavenou zbytočnosťou, lenže v prípade „Vigorous And Liberating Death“ sa to nedeje.
Čo tu IN hrajú? Nuž, furt to isté čo už roky, lenže bravúrne. Sú stále zlí, divokí, hulvátski a riadne kopú, navyše im to celé verím, ani neviem prečo, veď „veľká kapela“ si iba plní povinnosť voči vydavateľovi, vlastne je to chodenie do roboty. Lenže Slutti666, Repe Misanthrope, Arc v 666 a Tomi UG Ulgren počuteľne ľavou zadnou naflákali trinásť kusov zlostného punkového black metalu tak, ako to vedia iba oni – rýchlo, energicky, veľmi agresívne, drsne rockandrollovo, chytľavo a originálne. Nikto nehrá ako oni, nikto ani nemá taký na pol huby otrávene odbrechaný a zároveň zlovestný vokál.
Priamočiare rúbačky s rinčiacou basou, kvalitnými sólami a častými fajnovými severskými harmóniami – napríklad v „Drink Consultation“, bojovná a zároveň ponurá atmosféra. Hneď niekoľko skladieb je odspievaných po fínsky, čo nie je žiadna novinka, ale originalitu to ešte umocní, skrátka IMPALED NAZARENE nie a nie začať korodovať. Hudba ide ruka v ruke s obalom, o ktorý sa postaral Taneli Jarva (určite ho poznáte zo SENTENCED), voľakedajší basák. Dokonale vystihuje, o čo táto štvorica je.
Vigorous And Liberating Death (2014) Pro Patria Finlandia (2006) Death Comes In 26 Carefully Selected Pieces (2005) All That You Fear (2003) Absence Of War Doesn't Mean Peace (2001) Decade Of Decadence (2000) Nihil (2000) Rapture (1998) Motörpenis (MCD) (1996) Latex Cult (1996) Suomi Finland Perkele (1994) Satanic Masowhore (7'' EP) (1993) Ugra-Karma (1993) Sadogoat (7'' EP) (1992) Tol Cormpt Norz Norz Norz (1992) Goat Perversion (7'' EP) (1991) Taog Eht Fo Htao Eht (demo) (1991) Shemhamforash (demo) (1991)
První album po smrti jednoho ze zakládajících členů Frédérica Guillemota (R.I.P. 1999) pojali Francouzi THE OLD DEAD TREE tradičně. Jejich gothic metal plný melodií, ostřejších pasáží i lehkých nálad je celkem fajn.
Znovu se k tomu vracím. "Goldstar" není pro každý den, ale když přijde ta správná nálada, je to vskutku opulentní zážitek. Nová deska IMPERIAL TRIUMPHANT bude figurovat v celoročním zúčtování našeho magazínu v první trojce. Toť můj soukromý tip.
Italové pohybující se na pomezí doom metalu a melancholického rocku jsou s aktuální nahrávkou na vrcholu své tvorby. Atraktivitě „The Spin“ výrazně přispívá i kvalitní zvuk a technická stránka obecně, kterou si nově pod Metal Blade labelem mohli dovolit.
Poláci v současnosti nabízí djent rozmělněný v postrockové uhlazenosti. Stále se najdou zajímavé a svým způsobem svěží pasáže, ale nějak to spadlo do šedi. Vrcholem tvorby DISTANT DREAM u mě zůstává album "Your Own Story" z roku 2018, to bylo plné emocí.
Je toto tá istá kapela, ktorá v roku 2000 ukončila kariéru fenomenálnym živákom z Caledonien Hall? Zostava hovorí, že dávno nie. Z ITW sa stalo voľné zoskupenie typu CODE a atmo-blackové základy prebíja hardrockový vokál. Úvodná skladba je však na 100%.
B. Kråbøl tentokráte vytrvale škrábe, kouše a hlavně razí čistokrevný BM. Předchozí "En Gildere Død" byla mnohem pestřejší deska, skladbu typu "Renselse" na novince určitě nenajdete. Chybí tomu větší pestrost a členitost. Škoda, krok lehce (ene)vedle.
Britský progresivní post black v podání CAELESTRA je opravdu hezkým skloubením uvolněné atmosféry s robustními riffy a agresivní zvukovou razancí. Éteričnost si zde podává ruce s energickou metalovou řízností a dusivou blackgaze temnotou.