BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už jen prvotní přípravy debutového alba kuvajtské metalové úderky vzbuzovaly nemalé naděje. Vždyť předcházející EP "Divided" z roku 2010 vyvolalo mezi příznivci moderního kovového muzicírování nemalý a zasloužený rozruch, tudíž očekávání od jeho mladšího a většího brášky nemohla být malá. Že nebyla naplněna stoprocentně, už asi poměrně jasně prozrazují klišovité předchozí věty, ale po několika měsících od svého vydání to nakonec s "The Covenant" přeci jen nebude až tak zlé.
Zatímco zmiňované mini znělo nesmírně svěže a otevíralo před BENEVOLENT z pohledu posluchače lákavě nepředvídatelnou budoucnost, dlouhohrající nahrávka se až příliš upjatě drží v hranicích svého žánru. Což o to, bratři Sarreddinové a spol. moc dobře věcí, která v současném metalu takříkajíc bije. Jejich skladbám z formálního hlediska nechybí nic, co by mělo v roce 2014 tvořit atraktivní kompozici. Ostré nájezdy, nemalá špetka pomalu odeznívající vlny djentu a s ním spojená hromada polyrytmů, vypjaté refrény, (arabský) temperament a emoce - zde však nečekejte žádné orientální motivy, skupina v tomto směru jednoznačně inklinuje k "západnímu" kovovému zvuku.
Všechno dokonale sedí, na každé notě je znát pečlivá příprava a dlouhé hodiny strávené ve studiu, o čemž BENEVOLENT velmi rádi a podrobně informovali své věrné prostřednictvím sociálních sítí. Bohužel se na nahrávce, a to dost zřetelně, projevil neduh typický pro nejednoho hudebního perfekcionistu. Celé to totiž zní až moc vypilovaně, jakoby podle nějakých nepsaných návodů a místy snad až sterilně. I ty nejlepší nápady tak mají mnohem náročnější úkol se prosadit a probrat vás z jisté úrovně ztráty pozornosti, kterou "The Covenant" po čase dokáže vyvolat.
Na druhou stranu, právě díky zmiňované preciznosti, neobsahuje jediný moment, u kterého byste si řekli, že je to opravdu špatné anebo že to mají na svědomí zoufalí neumětelové. Předchozí ostřejší slova nemůžou zakrýt fakt, že nahrávka jako celek nachází paradoxně svoje devízy právě ve zmiňované škrobenosti, která za žádné situace nedovolí vychýlit dění do vysloveně nudných, či nedej bože průserových sfér. Na to jsou BENEVOLENT ještě stále především hlavně temperamentními mladíky, než akademickými muzikanty snijícími sny o vlastní genialitě.
A kdyby na jejich debutovém albu bylo víc skladeb jako je emocemi prodchnutá "Illusion", tak bych v podstatě mohl psát jen a jen o pozitivech. Díky talentu této skupiny však stále nepochybuji, že tak tomu může být třebas příště. BENEVOLENT svoje kvality nakonec přeci jen dokázali potvrdit, leč trochu odlišným způsobem, než jsem sám očekával.
Příjemná nahrávka, leč příslib z debutního EP zůstal prozatím nenaplněn.
7 / 10
Fadi Sarieddine
- vokály
Hadi Sarieddine
- kytara, čisté vokály
Mohammed Gad
- kytara
Rahul Hariharan
- bicí
Andols Herrick (host)
- bicí
1. Void
2. Asphyxia
3. The Seeker
4. Radiate
5. Illusion
6. Heathen
7. The Collector
8. Dissipate
9. Metamorphosis
10. Ascension
11. Rebirth
Vydáno: 2014
Vydavatel: DIY
Produkce: Hadi Sarieddine
Studio: Haven Studio, bicí nahrány v Studio D Productions, Cleveland (USA)
Na břehu Perského zálivu sám, jen moře, poušť, obloha a kvalitní aparatura.
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.