LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Finská speedová omladina narukovala na scénu věru velmi razantně a solidně se etablovala povedenou prvotinou Ecliptica. Nic novátorského, pouze 24 - karátový speed metal s pořádnou dávkou jinošské mízy. Nu a po úspěšném albu následovalo turné po boku hvězd...Kterých poznáte snadno z druhého počinu Silence.
Až příliš snadno, bohužel. Po chytře naaranžovanému intru s procítěným přednesem nastupuje to, co fšicí kolokol dobře znají. Řemeslně dokonalá speedařina, postavená na ekvilibristice jedné kytary a pekelných klávesových jízdách. Provařený recept - duet neuroticky cvrlikajících kláves a pekelných elektrických čardášů, podpořená téměř nelidsky rychlým kopákovým dusotem. Tolkki a jeho straraši růžky vystrkují... Kdyby však šlo jenom o koncept totální ekvilibristiky všech členů kapely, opisování Arktiků jde však i do samotných kompozičních postupů. Stratovariovské duchovno, stratovariovská sóla, stratovariovské rytmické předěly a klasické riffové palby sekerníka.... Na Ecliptice se to dalo chápat jako úlitba mládí, ale od druhé fošny očekávám přeci jen větší procento vlastních nápadů.
Však nedostávám jich v míře dostatečné. Pánové umí semlít mnoho vlivů a umí je semlít tak, že z toho není žádný průjem, nýbrž pěkné, tuhé a po všech stránkách solidní... ehm, nechme toho. Zkrátka hudební obsah drží pohromadě. Myslím, že Sonata je jednou z nejrychleji hrajících speedových kapel. Palby jako singlová Wolf and Raven, nebo False News Travel Fast řádně provětrají bubínky a donutí vás mimoděk kulit oči, kolik vychytávek se dá v tom kvaltu vyseknout. Jenže, při vší úctě, všechny ty instrumentální onanie působí prvoplánově. Příjemný údiv nad efektně vyseknutými refrény a klávesovými plochami záhy vystřídá pocit “a co bude dál...”
Dál jsou tu pomalejší skladby, které Sonatě docela sluší. Kousky jako The End Of This Chapter či Tallulah nepostrádají silný citový náboj a konečně i důkaz kompoziční zdatnosti, který mi ve speedových úprcích unikal. Zamlouvá se mi způsob, kterým se do tvorby mladých severských smeček infiltruje taková ta gotická zasněnost a ledová láskyplnost. Arktici využívají semotamo i nějaké ty zvukové inovace, jenže traktorově brblající kytary v Land Of The Free, či pár vteřinový sampl ve Wolf and Raven, to je dost málo...
O Sonatě Arctice jsem minulého roku brblal jako o překvapení a velké naději. Paradoxně je však předskakování Stratovarius dost poškodilo. Instrumentálně vyzrálá kapela se skvělým zpěvákem a poutavými melodickými nápady dojíždí na přílišný respekt k autoritám. Prašť jak uhoď, pozitiva na Silence převažují. Řemeslně dokonale vyvedený speed metal, který by se ovšem zakrátko mohl stát partiovým zbožím, hodným tak shovívavého úšklebku...
Instrumentálně vyzrálá kapela se skvělým zpěvákem a poutavými melodickými nápady dojíždí na přílišný respekt k autoritám. Prašť jak uhoď, pozitiva na Silence převažují. Řemeslně dokonale vyvedený speed metal, který by se ovšem zakrátko mohl stát partiovým zbožím, hodným tak shovívavého úšklebku...
7 / 10
Tonny Kakko
- vokály, klávesy
Jari Liimatainen
- kytara
Miko Harkin
- klávesy
Tommy Portimo
- bicí
Marko Paasikoski
- basa
1. .... of Silence
2. Weballergy
3. False News Travel Fast
4. The End Of This Chapter
5. Black Sheep
6. Land Of The Free
7. Last Drop Falls
8. San Sebastian
9. Sing In Silence
10. Revontulet
11. Tallulah
12. Wolf And Raven
13. The Power of One
Pariah's Child (2014)
Stones Grow Her Name (2012)
Live In Finland (2011)
The Days Of Grays (2009)
Unia (2007)
For The Sake Of Revenge (2006)
Reckoning Night (2004)
Takatalvi (Japan MCD) (2003)
Winterheart’s Guild (2003)
Silence (2001)
World And Raven (2001)
Successor (2000)
Exliptica (1999)
UnOpened (1999)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 61:54
Produkce: Mikko Karmila Studio: Tico Tico (FIN)
jojo tohle je náhodou celkem dobrý ale rychle se to oposlouchá
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!