AFTER LAPSE - Pathways
Španělé oscilují od příjemně melodického progresivního metalu až po trochu kýčovitý crossover, chvílemi paráda, jinde mě to nutí přivřít oko. A teď co s tím? První dvě skladby jsou každopádně skvělý.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Konečne sa dostávame k prakticky najstaršiemu materiálu Edguy, ktorý nesie názov The Savage Poetry. Ako chalani informujú v booklete, prvýkrát ho nahrali ako 16 – 17 roční v lete roku 1995. Keďže ani vydavateľstvá ani príslušné hudobné časopisy neprejavili o ich nahrávku záujem, rozhodli sa ju rozšíriť sami v náklade tisíc kusov. Po úspechu albumu Theater Of Salvation sa opäť zdvihla vlna záujmu aj o tento prvotný materiál. Nastal vhodný čas na znovu oživenie! Pôvodná verzia však už nezodpovedala úrovni Edguy, na akú sme u nich zvyknutí. Album teda nahrali druhýkrát a navyše skladby okorenili o nové nápady. Bolo by zaujímavé porovnať obidve verzie a zistiť, do akej miery sa od seba odlišujú. The Savage Poetry má totiž oveľa bližšie k Vain Glory Opere ako ku Kingdom Of Madness.
Album sa rozbieha veľkolepo speedovkou Hallowed založenou možno až na príliš často sa opakujúcom refréne. Bicie a burácajúce gitary udávajú tempo druhej skladbe Misguiding Your Life, pričom Edguy v nej nedokázali odolať vyhrávkam a la Helloween. Nasledujúca Key To My Fate je koncertom inštrumentálnej „hradby“ a Tobiho čistého, ale miestami zámerne zastretého vokálu. Na výslednom efekte sa podieľajú v mnohom aj zborové spevy a stojí za to spomenúť aj klávesovú linku, ktorá sa skladbou vinie až do konca a pridáva jej na zvláštnosti. Zmenu nálady naznačuje klavír v romantickej Sands Of Time, kde Tobias predstavuje jemne chrapľavú formu svojho hlasu. Sacred Hell znamená návrat k speed metalu v jeho ultra rýchlej podobe. Úchvatné gitarové sóla, sem – tam helloweenovský riff a hlavne vynikajúce striedanie vokálnych a zborových pasáží. Nič viac a nič menej. Desaťminútový track Eyes Of The Tyrant sa verne pridržiava šablóny potrebnej na vytvorenie speedového eposu. Edguy všetko zvládli na jednotku a výsledkom je jedna z najlepších skladieb na albume. Sedmičku Frozen Candle by bolo možné rozdeliť do dvoch častí. Prvú by tvoril Tobiho excelentný spev za asistencie zboru a druhú by obstarávali inštrumentálne vyhrávky, vsuvky a sóla, ktoré spôsobujú príjemné mrazenie. Za zvlášť podarené považujem netradičné zaradenie akustickej gitary. Predposledná skladba Roses To No One má za úlohu trochu vyvážiť to speedové besnenie a tak ako už názov napovedá, jedná sa o melodický, emotívny kúsok. Na konci sa nachádza lahôdka pre všetkých speed metalových maniakov – Power And Majesty. „Cválajúce“ ostré gitary, drsné bicie a krátky, úsečný refrén len podčiarkujú divokosť a nespútanosť. Tak čosi fantastické som už dávno nepočula...
V The Savage Poetry sa skrýva doteraz najspeedovejší album Edguy. Cítiť v ňom vlastné smerovanie kapely, ale na druhej strane ešte okato vystupujú na povrch inšpiračné zdroje. Tie sú samozrejme u tohto štýlu na prvý pohľad jasné, ale v tomto prípade môže ísť o pozostatky z pôvodnej verzie. Ani táto malá nevýhoda však neuberá albumu na kvalite a živelnosti.
V The Savage Poetry sa skrýva doteraz najspeedovejší album Edguy. Cítiť v ňom vlastné smerovanie kapely, ale na druhej strane ešte okato vystupujú na povrch inšpiračné zdroje. Tie sú samozrejme u tohto štýlu na prvý pohľad jasné, ale v tomto prípade môže ísť o pozostatky z pôvodnej verzie. Ani táto malá nevýhoda však neuberá albumu na kvalite a živelnosti.
8,5 / 10
Tobias Sammet
- zpěv
Jens Ludwig
- kytara
Dirk Sauer
- kytara
Tobias Exxel
- basa
Felix Bohnke
- bicí
1. Hallowed
2. Misguiding Your Life
3. Key To my Fate
4. Sands Of Time
5. Sacred Hell
6. Eyes Of The Tyrant
7. Frozen Candle
8. Roses To No One
9. Power And Majesty
Space Police: Defenders Of The Crown (2014)
Age Of The Joker (2011)
Tinnitus Sanctus (2008)
Rocket Ride (2006)
Hellfire Club (2004)
Burning Down The Opera (2003)
Mandrake (2001)
The Savage Poetry (remastered 2CD) (2000)
Theater of Salvation (1999)
Vain Glory Opera (1998)
Kingdom of Madness (1996)
The Savage Poetry (1995)
Vydáno: 2000
Vydavatel: AFM Records
Stopáž: 53:05
Produkce: EDGUY
Studio: Rhoen – Studio, Finnvox
Jedna z nejlepších z desek Edguy! Rozhodně.
Španělé oscilují od příjemně melodického progresivního metalu až po trochu kýčovitý crossover, chvílemi paráda, jinde mě to nutí přivřít oko. A teď co s tím? První dvě skladby jsou každopádně skvělý.
Pomalu se nám blíží neslavné výročí výbuchu černobylské elektrárny. Němci CYTOTOXIN vytahují z útrob betonového sarkofágu novou dávku radioaktivního tech BDM s vytříbeným melodicko-atmosférickým podtextem. Můj dozimetr ukazuje 8/10. Jak jste na tom vy?
Deska pro ty, kteří svá křehká srdce marně chrání nebezpečným křivákem. Deska pro ty, pro které je slovo „post“ důležitější než slovo „black“. Deska pro ty, kteří rádi smířlivé polohy někde mezi HARAKIRI FOR THE SKY a WALDGEFLÜSTER.
Pořád si říkám, jakou bramboračku ze všech těch postav musí mít člověk, který nečetl knihy. Samozřejmě toho bylo dost ošizeno, zkráceno, vynecháno, to by ani jinak nešlo, každopádně seriál jako takový drží. A vlastně jde o docela pěkné nenáročné podívání.
Australská chrlička nahrávek pokračuje v krasojízdě. Je to sice o něco svižnější, na druhou stranu na tvůrčím procesu jejich progresivního popíku nic nezměnili, takže to vlastně i dost splývá. Ale jo, pořád se to dá poslechnout se spíše příjemnými pocity.
Nový singl Španělů je totální osmdesátková pecka plná vzrušujících melodií a fistulí. Jistě to zatím neříká nic konkrétního o celém chystaném albu, ale ten pocit, když mu člověk opakovaně naslouchá, ten snad ani nejde slovy popsat. Doufám ve velké věci!
Jako by se Australané chtěli vymezit proti baladické rozvláčnosti, kterou vykazovala jejich poslední tvorba. "The Harmony Machine" je energičtější a současně uvolněnější, ale přes značnou intenzitu plyne příliš samozřejmě. I tak je první dojem slušný.