BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Řekněme si to na rovinu, norská stálice epického pojetí pagan metalu BORKNAGAR se právě letos nesmírně vyšvihla, protože jejich novinka přináší materiál, který snese ty nejpřísnější měřítka špičkové metalové práce napříč všemi jeho subžánry a já z ní mám pocit, že i v rámci jejich diskografie bude mít do budoucna výsadní postavení.
Myslím, že pověstná košatost (někdo by řekl spíše přeplácanost) a určitá bezvýchodnost jejich dřívějších skladeb dostala právě s novinkovým albem „Urd“ pořádný štulec a BORKNAGAR rázem oproti své minulosti působí jako kapela mající schopnost složit velmi hitové a dobře poslouchatelné skladby. Ovšem je zde nutné rovněž připomenout, že jim zároveň neubírají nic z pověstné vrstevnatosti. Jakoby tito Norové rázem prokoukli, tedy našli recept jak spojit všechno, co mají na srdci ve velmi příjemně poslouchatelný a zároveň i umělecky hodnotný výsledek.
Své rozhodně ovlivnilo opětovné angažování zpívajícího baskytaristy ICS Vortexe, známého z řad BORKNAGAR již v období dávných alb „Archaic Course“ nebo „Quintessence“, který se v mezidobí věnoval spíše kapelám ARCTURUS nebo DIMMU BORGIR. Jeho rozmáchlý zpěv zacházející spíše do vyšších poloh, působí v kombinaci se zemitějším a agresivnějším hlasem Vintersorga hodně zajímavě, takže „Urd“ oplývá ve výsledku značnou vokální rozmanitostí a působí jako mnohohlasá temně metalová opera překypující skvělými motivy. Rozdíl oproti minulosti je rovněž v tom, že letošní skladby nepůsobí jako nějaké samoúčelné chuchvalce obsahující nepříliš přehledné a nepříliš výrazné motivy.
Jestliže předcházející dvě díla („Origin“ a „Universal“) byla z nějakého důvodu mnohými označována jako ta, díky kterým BORKNAGAR pomalu ale jistě vyklízejí své pozice, pak dle mého „Urd“ jednoznačně značí sebevědomý útok na piedestal celé severské temně metalové scény – natolik je album po všech stránkách dotažené. Parta okolo Oystena G.Bruna se opravdu vyšvihla a vysekala zde diamant.Album překypuje různorodou atmosférou, neotřelými nápady, instrumentální bohatostí, ale rovněž i dobře poslouchatelnými a výrazně hitovými songy.
Zatímco úvodní rychlá vánice „Epochalypse“ nebo mohutná „The Winter Eclipse“ působí jako srdnaté sympho-blackmetalové hymny mající schopnost uhranout svojí razancí, pak třeba skladby typu „Roots“ nebo „The Earthling“ zacházejí v rozmanitosti ještě o něco dál a předkládají propracované struktury, ve kterých se vkusně prolínají folk-metalové nápěvy a poloakustické pasáže s těmi zemitějšími, aby to celé následně gradovalo v majestnátních chórech.
Celé album je díky množství zajímavých motivů velmi rozmanité, ale zároveň ve svém konečném výrazu ucelené. Tak například sedmá „Frostryte“ je oslavná heavymetalová jízda, jak od nějakých nadšených nohsledů zlatých časů IRON MAIDEN, a naopak teskná nádhera „The Beauty Of Dead Cities“ vládne natolik melancholickou atmosférou, až se člověku svírá srdce.
BORKNAGAR nahráli vynikající a pestrou metalovou desku, která snese ty nejpřísnější měřítka celé evropské scény. A jako bonbónek tu máme v limitované edici ještě fantastickou skladbu „Age Of Creation“, která by klidně obstála i uvnitř základní hrací doby kompletu, ale rovněž i povedenou předělávku metallicovské „My Friend Of Misery“. Jeden z adeptů na album roku.
Špičkové mainstreamově laděné metalové album a adept na nahrávku roku. Instrumentální a vokální pestrost popř. vrstevnatost skladeb byly zachovány, přibyla hitovost, přehlednost a silné melodie - z toho plyne velmi příjemný poslech.
9 / 10
Vintersorg
- zpěv, chóry
Oystein G.Brun
- kytary
Jens Ryland
- kytary
ICS Vortex
- baskytara, zpěv, chóry
Lars A.Nedland
- klávesy, zpěv, chóry
David Kinkade
- bicí
1. Epochalypse
2. Roots
3. The Beauty Of Dead Cities
4. The Earthling
5. The Plains Of Memories
6. Mount Regency
7. Frostrite
8. The Winter Eclipse
9. Age Of Creation (bonus)
10. My Friend Of Misery (bonus)
Fall (2024)
True North (2019)
Winter Thrice (2016)
Urd (2012)
Universal (2010)
Origin (2006)
Epic (2004)
Empiricism (2001)
Quintessence (2000)
Archaic Course (1998)
Olden Domain (1997)
Borknagar (1995)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 65:41
Produkce: Borknagar
Studio: Fascination street Studios, Sweden
Sledujúc BORKNAGAR od počiatku ich kariéry musím predsalen poukázať na to, že sa im napriek patrnej snahe a pokroku stále nepodarilo celkom vymaniť z vlastných klišé. Tých sa poslucháčovi dostáva hlavne v úvodnej skladbe, s pribúdajúcim časom nahrávky sa to lepší. Orientácia na čisté vokály, väčšia kompozičná uhladenosť a priamočiarosť poukazujú na jasný progres a robia z "Urd" rozhodne lepší album než bol "Universal". Napriek tomu by som si želal od kapely viac blackmetalovej energie a surovosti, na ktorú BORKNAGAR k vlastnej škode rezignovali.
-bez slovního hodnocení-
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.