BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Prečo by sme si to nepriznali? Priaznivec podpovrchovej hudby, unikajúcej pozornosti médií, sa s trochou nadhľadu má ako také alternatívne prasiatko v žite. Minimálne z toho ekonomického hľadiska. Konanie iných, ktorí dokážu monštruózne (a hlavne nezmyselné) desiatky eur vrážať do bombastických vystúpení veľkých hviezd, dávno symbolizujúcich už len mašiny na peniaze, pôsobí absurdne z pohľadu človeka navyknutého platiť za vstupy „študentské“ ceny. Tak ako aj tento raz.
Toľko na margo príjemného prekvapenia, ktoré vôbec neodzrkadľovalo fakt, že sa v Melodke prakticky zišla česká hudobná špička. To isté síce možno povedať o návštevnosti, ale s tým sa už počítalo.
Ako prví sa na pódium postavili pražáci FDK - niekomu už predsa len úloha zahrievača prischnúť musela. A chlapi nič neodflákli: za zlovestného bzučania gitár, dopĺňaného subtílnymi melancholickými linkami, na činely bohatými a hlavne variabilnými Přémovými bicími a Babbovým sýtym revom predstavili takmer celý „Earthlinked“ vo svojej inštrumentálnej skvostnosti.
FDK sú tým typom intelektuálnej kapely, pri ktorej má človek pocit, že je snáď ich jediný fanúšik v okruhu sto kilometrov, čo často ústilo do pocitu, že ako jediný viem, kedy končí skladba. Začínalo byť jasné, že ľudia napokon neprišli ani tak kvôli večeru ako celku, a že hlavný bod programu je napriek nespornej kvalite a predvedenom výkone všetkých zúčastnených sústredený do nasledujúcich chvíľok.
„...v neposlední řade zdravím lidi v poslední řade...“
No a tým najpodstatnejším bodom programu boli v ten večer samozrejme HEIDEN, ktorí prišli pokrstiť piatu štúdiovku. Muzika HEIDEN sa zdá byť v priamom zrovnaní s akousi (v dobrom slova zmysle) chladnou namyslenosťou pražských oveľa dôvernejšou a pocitovo bohatšou. Trošku zamrzelo, že tak ako pred časom v Nitre, set moravských obstarala výlučne „Dolores“ v kompletnom znení a po jej odohratí bola vec vybavená, čo na jednu stranu bola škoda, na zachovanie dojmov z novinky vytvorených počas tých 40 minút to však bol ideálny nápad. Presne taký, vďaka ktorému sa vám, neznámo ako, z vrecka vytratia farebné papieriky, pričom opačným smerom putuje nové CD. Pár minút nato si spomeniete, že ste si pôvodne chceli vlastne kúpiť pivo...
Adrenalín v krvi trošku zdvíhal zvukár, ktorý (ako každý správny rockový alebo metalový zvukár) má pocit, že ľudia sú najradšej, keď môžu ohluchnúť, čo vlastne platilo už pri ničivých gitarových stenách FDK. Samotný krst potom vlastne technicky neprebehol, resp. prebehol neobvyklým, avšak sympatickým spôsobom, kedy miesto vylievania alkoholu na ten krásny obal kolovala obecenstvom škatuľka s panákmi rumu. Palec hore!
TÁBOR RADOSTI vidím druhý raz a asi sa nezbavím pocitu, že toho, kto si toto pustí k obedu, by mali odviesť páni v bielom na psychiatrickú kliniku s vyšším stupňom stráženia. To sa normálne z dymu, ktorého hustota pripomína štvrtú cenovú, zjavia dvaja týpci v rituálnych maskách, postavia sa za svoje laptopy a začne sa darkambientno-industriálne-noisové peklo. „Táboráci“ celý čas vlastne publikum úspešne ignorujú, k čomu prispieva aj kontinuálnosť celého ich setu.
Tá nedala priestor na potlesk skôr ako v samom závere. Dovtedy si dve entity na pódiu prežúvali svoje fanúšikom dobre známe mantry typu „sloboda je lež“, a to bez zjavného záujmu o odozvu z našej strany. Hlukovým stenám s rituálnou rytmikou a modulovaným vokálom vhodne sekundovali abstraktné videoprojekcie. Aj vďaka nim sa TÁBOR RADOSTI napokon ukázali byť zaujímavým, i keď rozhodne nie ťažiskovým prvkom skvelého večera.
Fotografie: Nathanella
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.