DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dlouhá odmlka předcházela novému výplodu těchto kosmo-misantropů. Album „Fuck The Universe“ také díky záštitě Southern Lord vzbudilo svého času značný, byť rozličný, ohlas. Vznesl jeho nástupce mnohá očekávání? Skupina, jakou je CRAFT, jež se prezentuje relativně staromilskou valivou černí v roušce čitelného masivního zvuku, dnes budí jediné a vysoké očekávání. Bavit, bavit, a, pro jistotu zase bavit.
Problematiku novátorství jsem pro tentokrát i bez záchvatu tolerance nechal stranou a pokusil si užít tuhle výkladní skříň raných blackovin a střednětempé pochmurnosti, jakou zastupují kupříkladu CELTIC FROST. Z prvého si tento počin bere hlavně odér táhnoucí se celou nahrávkou. K druhému začíná mít kapela čím dál blíže a nezbývá mi než doufat, aby v tom neustala, prospívá jí to.
Protože některé exampláře v podobě zádumčivějších pasáží evokujích (nejen) právě švýcarskou veličinu mi přišly zvláště vydařené a představují na přibližně třičtvrtě hodinové stopáži výrazná místa, obzvlášť závěr desky je cosi monumentálního. Že gró pořádné atmosféry a energie může tkvět v důrazu na riff spíše než v rychlosti, je jedna z těch banálních pravd, které na chuť přišla už nejedna černobílelící strašidýlka.
A je tu ještě jedna věc, která v mých očích staví výše zmíněné sekce výš než (blackovější) chvíle větší razance a agrese. A sice, že při nich tolik nevyniknou bicí, které při obrátkách do rychlejších poloh působí komicky a zoufale zároveň. Formálně možná v pořádku a třeba u LIFELOVER je tato část rytmiky mnohem větší zvěrstvo, ale zapadá do celku a tolik nevyčnívá. Suchost bicích pak sráží některé pasáže a v důsledku i plynulost alba jako celku, ale vzhledem ke stopáži se dá neduh jakž takž překousnout.
A co zbývá? Celkem slušná porce zábavně zlého hnětení, která hlavně v závěru nabývá na síle tak šikovně, že ani nestihne iritovat.CRAFT si drží zajímavou pozici. Nejsou tak úplně ze staré školy, byť z ní rádi nabírají plnými hrstmi, na druhou stranu postrádají modernost, či vyhraněný rukopis vzdáleně přibuzných KHOLD, SATYRICON či švédských SHINING a jim podobných. Přiklonit se k jen jednomu z toho nemají zapotřebí, jejich přístup totiž celkem dobře pobaví.
Tenhle black´n´roll je chytlavý jako klíště, občas také tak příjemný.
6,5 / 10
John Doe
- kytara
Joakim Karlsson
- basa, kytara, bicí
Mikael Nox
- vokály
Phil A. Cirone
- basa
1. Intro (John's Nightmare)
2. Serpent Soul
3. Come Resonance Of Doom
4. The Ground Surrenders
5. Succumb To Sin
6. Leaving The Corporal Shade
7. I Want To Commit Murder
8. Bring On The Clouds
9. Void
Vydáno: 2011
Vydavatel: Southern Lord / Carnal Records
Stopáž: 49:03
Varg Vikernes musí byť veľmi nešťastný. Okrem toho, že po neslávnych udalostiach v Nórsku už môžu na cracked.com pokojne zverejniť rebríček "Top 1 Norwegian Crackpot That Make Varg Look Like a Pussy", ešte k tomu sa aj z jeho milovaného a osudového žánru stal bohapustý entertainment. Dieru do sveta urobili SATYRICON a ich "Now, Diabolical", Švédi SHINING spravili z blackmetalu neskôr (takmer) pop a do toho všetkého tu hrajú nejakí CRAFT. Hrajú tak "zle" (akože "evil"), chorobne, spráchnivelo, temne, satanisticky, nihilisticky a ohyzdne, ako sa len dá. Nejakým záhadným spôsobom však z toho lezie výborná chytľavá hobľovačka, na ktorú sa dá normálne tancovať. Vážne, nechcem sa sťažovať, ale niečo tu fakt nie je v neporiadku. Ešte aj miesto "Chcem niekoho zajebať, kurva" to títo chlapci povedia ako džentlmeni: "Chcem spáchať vraždu", až máte pocit, že pôvodné "Rád by som spáchal trestný čin vraždy, vážené dámy a páni," im musela zatrhnúť nahrávacia firma.
Nakoniec, už som písal, že aj Vargov "Belus" znie vlastne úplne pozitívne.
Ale môže si za to sám. Nemal svojho času povedať, že blackmetal je negerská hudba.
tehdá za fuck the universe jsem řekl že jsou CRAFT nadějí do budoucna a že můžem čekat opravdu dobrý alba až v dalším vydání. Bohužel jsem neměl pravdu a myslím že lepší už to nebude. Album je vyrovnané a žádná pasáž mě nechitila ani po 4 poslechu. Album za poslech sice stojí ale nepřínáší tak očekávanou zábavu kterou jsem čekal. Jestli je toto album lepší než fuck the universe? Nejspíš ne a víc jak na průměr to nestačí
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.