AFTER LAPSE - Pathways
Španělé oscilují od příjemně melodického progresivního metalu až po trochu kýčovitý crossover, chvílemi paráda, jinde mě to nutí přivřít oko. A teď co s tím? První dvě skladby jsou každopádně skvělý.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsem před zhruba dvěma a půl lety recenzoval třetí album španělských NAHEMAH, tak se mi na mysl vkrádaly především myšlenky o číhajícím a prozatím ne úplně využitém talentu, což obnášelo tvorbu příjemných a uchu lahodících písní, kterým však ještě chyběla výraznější a charismatičtější pečeť vyspělých tvůrců. Dalším a velice významným krokem na této cestě je jejich letošní počin, který má nepochybně mnohem větší aspirace zaujmout i náročnějšího posluchače.
Skupina z města Alicante se sice nadále drží schématu z „The Second Philosphy“. To znamená, že hlavní důraz klade na kontrastní prvky v podobě obhroublých vokálních partů a silně melodických pěveckých poloh v kombinaci s (post)doomem načichlým hudebním doprovodem. Zatímco v případě dva roky starého počinu šlo především o jakési mapování terénu a povedené, avšak z posluchačského hlediska snad až příliš rychle se oposlouchající řemeslo, tak „A New Constellation“ je v tomto směru o notný kus dál. Tam, kde jeho předchůdce narážel na limity dané až příliš zřetelnou snahou hledat inspirace především jinde, než v sobě samém, se novinka sebevědomě tyčí s jasně rozpoznatelnými rysy vlastní tváře. NAHEMAH, aniž by svoje hudební směřování jakkoliv dramaticky korigovali, se tentokráte předváději s mnohem kompaktnějším a zralejším materiálem. Jednotlivé písně už nestojí pouze na atraktivním žánrovém základu, který se velice rychle oposlouchal, ale přinášejí nejednu přidanou hodnotu navíc. Jednoduše řečeno - kde předtím NAHEMAH chtěli až příliš, tam nyní vcelku s přehledem i mohou.
Úvod alba se nese na tradiční doomrockové vlně a prozatím bez nějakých výraznějších hudebních kontrastů. Valivé tempo „Much Us“ doprovázené zvířecím vokálem přesvědčivě působícího Pabla Egida příliš nenapovídá o melodických ambicích kapely. To se však mění hned v následující dvojici písní - „Absynthe“, kterou vyšperkuje i vkusně aranžovaný saxofon a hlavně skvělá „Follow Me“ s dokonale strhující a podmanivou ústřední melodickou linkou. Pravda, i v těchto okamžicích se projevuje snaha Španělů snad až příliš tlačit na sladkobolnou emoční notu, včetně místy skutečně uměle znějících klávesových nástrojů, ale veškerá tato snaha je oproti minulosti o poznání dále a na nepochybně vyšší úrovni.
Uvedený saxofon se neomezuje pouze na krátké účinkování v jedné skladbě a jakožto příjemné osvěžení se táhne celou plochou desky a povedeným způsobem pomáhá dotvářet jeho posmutnělou náladu. V dalších směrech už aranžmá skladeb Španělů tolik oživujících prvků nevykazují, přesto se dá říci, že s výjimkou některých momentů v podobě již vzpomenutých uměle znějících kláves působí vkusným a příjemným dojmem. V tomto směru se NAHEMAH nepouštějí do žádných výstředností a naopak se snaží držet pokud možno v mezích stanovených žánrovými konvencemi.
A v těch se pohybují s čím dál větší jistotou. Jednotlivé písně „A New Constellation“ se poslouchají nanejvýš příjemně a i přes místy přehnaně sladkou příchuť zanechávají příjemný chuťový dozvuk, ke kterému je touha se opakovaně vracet. Kompozičně vyvážené a zralejší. Takové je oproti minulosti nové album těchto sympatických Španělů.
NAHEMAH udělali oproti debutu výrazný skok vpřed. Kolekce zdařilých písní s příjemně nostalgickou náladou sice žánrové vyznavače nepřekvapí, ale svým více než dobře odvedeným standardem určitě potěší.
7,5 / 10
Pablo Egido
- vokály
Miguel Palazón
- kytara
Roberto Marco
- kytara
Paco Porcel
- basa
Enrique Perez "Fabique"
- bicí
1. Much As...
2. Absynthe
3. Follow Me
4. Reaching The Stars
5. The Perfect Depth Of The Mermaids
6. Air
7. Under The Mourning Rays
8. The Trip
9. Smoke's Men
10. Outer
A New Constellation (2009)
The Second Philosophy (2007)
Chrysalis (2002)
Edens In Communion (1999)
Jestliže třetí album Španělů NAHEMAH představovalo především příjemné melodie jako stvořené k večernímu dýchánku, na „A New Constellation“ už se skupina pokusila propašovat do své hudby i vyzývavou temnotu větší agrese, kontrastující pak s hravou rockovou pohodou. Právě větší hravost a uvolněnost je tím, co dělá ze skladeb trvanlivější materiál, než jaký se nacházel na albovém předchůdci. NAHEMAH tak nabídli album vycházející sice ze stejných základů jako minule, přesto diametrálně odlišné v konečném důsledku. Byť nezřídka plné těžce pochmurných nálad, plynou skladby mnohem přirozeněji a jsou méně předvídatelné. Tady už posluchač vydrží mnohem déle, než tomu bylo u „The Second Philosophy“.
-bez slovního hodnocení-
Španělé oscilují od příjemně melodického progresivního metalu až po trochu kýčovitý crossover, chvílemi paráda, jinde mě to nutí přivřít oko. A teď co s tím? První dvě skladby jsou každopádně skvělý.
Pomalu se nám blíží neslavné výročí výbuchu černobylské elektrárny. Němci CYTOTOXIN vytahují z útrob betonového sarkofágu novou dávku radioaktivního tech BDM s vytříbeným melodicko-atmosférickým podtextem. Můj dozimetr ukazuje 8/10. Jak jste na tom vy?
Deska pro ty, kteří svá křehká srdce marně chrání nebezpečným křivákem. Deska pro ty, pro které je slovo „post“ důležitější než slovo „black“. Deska pro ty, kteří rádi smířlivé polohy někde mezi HARAKIRI FOR THE SKY a WALDGEFLÜSTER.
Pořád si říkám, jakou bramboračku ze všech těch postav musí mít člověk, který nečetl knihy. Samozřejmě toho bylo dost ošizeno, zkráceno, vynecháno, to by ani jinak nešlo, každopádně seriál jako takový drží. A vlastně jde o docela pěkné nenáročné podívání.
Australská chrlička nahrávek pokračuje v krasojízdě. Je to sice o něco svižnější, na druhou stranu na tvůrčím procesu jejich progresivního popíku nic nezměnili, takže to vlastně i dost splývá. Ale jo, pořád se to dá poslechnout se spíše příjemnými pocity.
Nový singl Španělů je totální osmdesátková pecka plná vzrušujících melodií a fistulí. Jistě to zatím neříká nic konkrétního o celém chystaném albu, ale ten pocit, když mu člověk opakovaně naslouchá, ten snad ani nejde slovy popsat. Doufám ve velké věci!
Jako by se Australané chtěli vymezit proti baladické rozvláčnosti, kterou vykazovala jejich poslední tvorba. "The Harmony Machine" je energičtější a současně uvolněnější, ale přes značnou intenzitu plyne příliš samozřejmě. I tak je první dojem slušný.