AFTER LAPSE - Pathways
Španělé oscilují od příjemně melodického progresivního metalu až po trochu kýčovitý crossover, chvílemi paráda, jinde mě to nutí přivřít oko. A teď co s tím? První dvě skladby jsou každopádně skvělý.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Talianske netradičné zoskupenie s ešte netradičnejšou hudbou stihlo od svojho vzniku v roku 1997 obohatiť vlastnú diskografiu o slušný počet albumov, ako aj početné kolaborácie s rôznymi známejšími menami, až ich aktuálny počin „Carboniferous“ vyšiel pod ochrannými krídlami jednej z najpovolanejších inštitúcii pre tie najnejobvyklejšie formácie – Ipecac Recordings. Zostava troch hudobníkov deliaca sa o bicie, basgitaru a saxofón nie je rozhodne prvou ani poslednou v tomto zložení, avšak výsledná produkcia nesie výrazne originálne črty vysvetľujúce zaslúženú podporu, ktorej sa tejto formácii dostalo.
Na „Carboniferous“ táto trojica rozhodne neprihliada na tradične stavané kompozície a svojvoľne prepína z pomalších rytmicky náročných pasáží do ešte chaotickejších mathcore výletov. Inokedy postupne a úspešne strhávajú poslucháča prostredníctvom neuveriteľnej gradácie do komplikovaných pasáží, kde rytmická sekcia zvádza napínavé súboje s v tomto prípade extrémnym saxofónom. Ten predstavujúce v prípade ZU sólový nástroj zastupujúci gitaru a miestami v tých zrozumiteľnejších momentoch vzdialene evokuje nespútanú dychovú sekciu workoholikov THE MARS VOLTA z „Amputechture“, či prvý album s osobou Mike Pattona spojených MR. BUNGLE. Nakoniec, účasť spomínaného Mike Pattona hneď v dvoch skladbách neprekvapí nielen vzhľadom na vydavateľstvo, keďže určitú štýlovú spriaznenosť s niektorými jeho projektmi „Carboniferous“ nemožno uprieť. Naopak, štýlovo viac prekvapivé je hosťovanie hlavného riffového čarodejníka King Buzza z MELVINS, a to aj napriek minulej účasti ZU na projekte FANTÔMAS MELVINS BIG BAND. Celej nahrávke, zmietajúcej sa na pomedzí nespútanej improvizácie a premyslených výpadov, napriek značnej komplikovanosti nechýba na celej hracej ploche albumu potrebný spád. Dodatočná podpora v podobe samplov pridávajúcich trochu industriálne, až noise zafarbenie v niektorých chvíľach zase pripomenie tvorbu experimentátorov PORN.
„Carboniferous“ by mohol byť jasným odporúčaním pre fanúšikov kolaborácií a medzi sebou personálne rôzne prepojených projektov niektorých vyššie spomenutých umelcov. Produkciu ZU na novom albume však nemožno celkom oprávnene považovať za zbierku samoúčelných exhibícií a nezrozumiteľných extrémov. Ich tvorba, napriek určitej spočiatku odradzujúcej neprehľadnosti, obsahuje dosť veľký počet zaujímavých a zapamätateľných momentov, aby sa mohli úspešne uchádzať aj o priazeň poslucháčov inak nevyhľadávajúcich podobne orientované projekty.
Saxofón, basgitara, bicie a strhujúca divoká jazda za účasti prominentných hostí.
8,5 / 10
Luca Mai
- saxofón
Massimo Pupillo
- basgitara
Jacopo Battaglia
- bicie
1. Ostia
2. Chthonian
3. Carbon
4. Beata Viscera
5. Erinys
6. Soulympics
7. Axion
8. Mimosa Hostilis
9. Obsidian
10. Orc
Carboniferous (2009)
Identification with the Enemy: A Key to the Underworld (2007)
Zu/Iceburn (split) (2006)
Rai Sanawachi Koe Wo Hassu (2006)
Spiritual Healing (ZU vs. Dälek) (2005)
How to Raise an Ox (2005)
The Way of the Animal Powers (2005)
Radiale (2004)
Igneo (2002)
Motorhellington (2001)
The Zu Side of the Chadbourne (2000)
Bromio (1999)
-bez slovního hodnocení-
Španělé oscilují od příjemně melodického progresivního metalu až po trochu kýčovitý crossover, chvílemi paráda, jinde mě to nutí přivřít oko. A teď co s tím? První dvě skladby jsou každopádně skvělý.
Pomalu se nám blíží neslavné výročí výbuchu černobylské elektrárny. Němci CYTOTOXIN vytahují z útrob betonového sarkofágu novou dávku radioaktivního tech BDM s vytříbeným melodicko-atmosférickým podtextem. Můj dozimetr ukazuje 8/10. Jak jste na tom vy?
Deska pro ty, kteří svá křehká srdce marně chrání nebezpečným křivákem. Deska pro ty, pro které je slovo „post“ důležitější než slovo „black“. Deska pro ty, kteří rádi smířlivé polohy někde mezi HARAKIRI FOR THE SKY a WALDGEFLÜSTER.
Pořád si říkám, jakou bramboračku ze všech těch postav musí mít člověk, který nečetl knihy. Samozřejmě toho bylo dost ošizeno, zkráceno, vynecháno, to by ani jinak nešlo, každopádně seriál jako takový drží. A vlastně jde o docela pěkné nenáročné podívání.
Australská chrlička nahrávek pokračuje v krasojízdě. Je to sice o něco svižnější, na druhou stranu na tvůrčím procesu jejich progresivního popíku nic nezměnili, takže to vlastně i dost splývá. Ale jo, pořád se to dá poslechnout se spíše příjemnými pocity.
Nový singl Španělů je totální osmdesátková pecka plná vzrušujících melodií a fistulí. Jistě to zatím neříká nic konkrétního o celém chystaném albu, ale ten pocit, když mu člověk opakovaně naslouchá, ten snad ani nejde slovy popsat. Doufám ve velké věci!
Jako by se Australané chtěli vymezit proti baladické rozvláčnosti, kterou vykazovala jejich poslední tvorba. "The Harmony Machine" je energičtější a současně uvolněnější, ale přes značnou intenzitu plyne příliš samozřejmě. I tak je první dojem slušný.