GRIEFGOD - Deterioration
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Opancéřovaná brigáda německých rockových (?!) šamanů až podezřele bere za srdéčka i jevy méně zmužilé. Pravda, ksichtí se nám, chlapci, moc pěkně, ale za nechutnými fotkami v bookletu spíše než ocelové chasníky z Němec hledejme pečlivý kalkul a sázku na image. Rammstein dnes táhnou - padli přesně do dobové noty kapel se zdánlivě nestravitelně agresivní muzikou, která však umně kamufluje komerčně magnetické jádro. A abych na sebe hned na počátku nepoštval i ten zbytek fandů , kteří to ještě čtou, honem dodávám - já jim to taky sežral. Bez navijáku, ovšem.
Jedno se nedá a nedá Rammstein upřít - vědí jak na posluchače. Drtivě melancholický nástup úvodní skladby, který jakoby se linul ze zašlého vinylu je nahrazen sonickou náloží první třídy. Mein Herrz Brennt v sobě tají celou filozofii Beranidla - hlučně, chytlavě a rovnou do černého. Alchymie jednoduchá jako facka - nekomplikovaná vokální linka, hřmotné kytary a do toho škytající symfonický orchestr. Zní to apokalypticky? Možná, ale zabírá to. Vůbec se mi zdá, že Rammstein ještě více prohloubili svojí náklonnost široké posluchačské obci a rozhodně to nebylo ku škodě věci. Nejrůznější přídavky a zlepšováky, ať už v podobě orchestru, nebo mohutných sborů příjemně oživují tu maršovou tvrdohlavost a vojenskou odměřenost.
Ta nabere vrchu zejména ve skladbě Links 2 3 4 a náhle zápolím s pocitem čiré stupidity. Ne, kdybyste z písní odtrhaly všechno to, co se jako přízdoba klene nad samotným jádrem skladby, dostaly byste velmi triviální a nelibý soubor křečovitých závanů elektřiny. Někde se ta křečovitost daří přetavit do poměrně zdařilého rockového nudismu (buldočí bušení Zwitter), jinde jí přeci jen chybí jasný cíl a album ztrácí kompaktnost a smysl. Jakmile nabude vrchu muzikantský kořen, dějí se v tom zrůdně přímočarém korpusu Mutter docela zajímavé věci - tu dobře umístěný sampl, tu náhlé opojení melodií téměř chytlavou, tam zase nečekaná variabilita. Budou - li se Rammstein držet svého stříbrného větru, nebudou sezónním výprodejem...
V těch nejsilnějších chvilkách mě přesvědčují, že jejich hudební vize má logiku a schopnost zasáhnout posluchače, nehledě na volume a zkonzumované lihoviny. Ani při vší pejorativnosti bych tohle album nenazval stupidním, spíše svrchovaně německým. Jako jeho tvůrci jde pevně za svým a urve (ne)zasloužené vavříny.
Beranidlo... Techno hrané na rockové instrumenty. A zároveň pár překvapivých okamžiků, které Mutter nabízí oproti předchozím deskám, zejména pak skladbu titulní a úvodní. Kdyby takových skladeb bylo na albu více, byla by to jiná písnička. Ale tupé germánské ajn cvaj marše mi prostě nevoní...
6 / 10
Flake Lorenz
- klávesy
Oliver Riedel
- basa
Christoph Schneider
- bicí
Paul Landers
- kytara
Richard Z. Kruspe-Bernstein
- kytara
Till Lindemann
- vokál
1. Mein Herz brennt
2. Links 2 3 4
3. Sonne
4. Ich will
5. Feuer frei!
6. Mutter
7. Spieluhr
8. Zwitter
9. Rein Raus
10. Adios
11. Nebel
Zeit (2022)
Rammstein (2019)
Rammstein: Paris (live) (2017)
Liebe Ist Fur Alle Da (2009)
Völkerball (live) (2006)
Rosenrot (2005)
Reise, Reise (2004)
Pinkpop 2002 (live) (2002)
Mutter (2001)
Live Aus Berlin (live) (1999)
Sehnsucht (1997)
Herzeleid (1995)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Monitor/ EMI
Stopáž: 45:11
Produkce: Jacob Hellner + Rammstein
Studio: Miraval (FRA)
Kontakt: Rammstein GbR, Postfach: 540 101, D-10042 Berlin, Germany
-bez slovního hodnocení-
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Päťskladbový návrat do najradostnejšej európskej éry: Berlínsky múr je preč, studená vojna skončila, U2 vydali „Achtung Baby“ a na velikášskej vlne optimizmu križujú svet. Dalo by sa to zniesť dlhšie – aj táto nahrávka, aj tá eufória raných deväťdesiatok.
Bruselský chrlič Déhà seká desky jak na běžícím pásu, ale dokáže být kreativní a pokaždé trochu jiný. Bohužel to šije horkou jehlou a produkce a zvuk působí často jako nedokončené demo. To je případ i téhle atmosféricky depresivní blackové jízdy.
Pokračování trendu z předchozí "Starlight And Ash"? Opět pasáže plné emotivní baladičnosti s výrazným vokálem Cammie Gilbert, ale skupina svůj doom rock překlápí i do temnějších a často drsných metalových poloh. Přitvrdilo se a rozhodně to není na škodu.
Švédsko není živo jen chrastěním. Žijí zde i rozervané duše, jenž se chtějí vyjádřit něžnějšími tóny. Třeba jako post-blackoví (i když, kolik tam toho blacku vlastně zbylo?) TOGETHER TO THE STARS. Nechme se tedy unášet na vlnách hořkosladké melancholie.
Nová éra švédskej legendy, debut u veľkých Metal Blade Records! Podaril sa na výbornú; veď si pustite napríklad hitovku Nail Bomb. WOLFBRIGADE v roku 2024 valcujú všetko, čo im stojí v ceste!
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.