BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapky deště skrápí zčernalou zem. Jedna kapka za každý zničený sen, jedna kapka za každý snovaný plán... Na obloze visí ukřižované ticho. Tam, tam někde za hradbami mraků, v temnotách Univerza, leží Zářící království, k němuž vede dlouhá a strastiplná pouť. Staň se vlastním spasitelem a vyrvi se z okov Země, která upí pod nadvládou těch, kteří přišli dříve. Hledej bytost, jejíž vlasy září jako měsíc v úplňku. Ty, který jsi byl zrozen ve znamení Saturnu, otevři oči a dotkni se dimenzí, o nichž se smrtelným a křížem porobeným ani nesní.
I took a long trip
and now back again
to the point where I began
and everything I left behind
followed me, preceded me
(„Shining Kingdom“)
Psal se rok 1996 a metal se měnil. Energie z přelomu desetiletí se dávno vyčerpala, veličiny počaly se hrozivě ploužiti suchopárným vedrem a ty chytřejší hledaly cestu, kudy se ubírat dál, průchod, který by jim odemkl bránu do nového tisíciletí. V ranku mainstreamověji laděných metalových kapel budeme jen těžko pátrat po seskupení, které svoji stezku ke hvězdám našlo s větším leskem a grácií, než švýcarští SAMAEL.
„Passage“ je dechberoucí fůzí staré temné duše satanových přisluhovačů s vizemi, které se postupně rodí v Xytrasově pozitronovém mozku. Zvláštní spojení animálního satanismu, poklonkování před temnými silami a futuristické poetiky cesty skrze dimenze... Ačkoli jsou jádrem „Passage“ Kaosovy hutné, blackem stigmatizované riffy, organickou strukturu jejího těla tvoří Xytrasovy klávesy, které mají až apokalypticky osudovou dochuť varhan a temných zádušních chórů. Zvláštní syntetický a moderně zvonivý zvuk dotváří samplované bicí, jasné nakročení SAMAEL k futuristickým zítřkům. Způsob, jakým se mechanicky strojové motivy pojí s organickou metalovou tkání, připomene tvorbu krajana kapely – H. R. Gigera a jeho znepokojivý položivý polostrojový svět pekelných přeludů.
Yes is the word to everything
to pain, to torture, to war and destruction
Yes is the word to everything
to liberty, to sweetness, to peace and construction
(„Jupiterian Vibe“)
So small in my greatness
I am the one who never wanted to be
So great in my smallness
I am the one who knows he is not
(„My Saviour“)
Pokud bych si dnes měl sestavit top 5 svých nejvýznamnějších metalových desek, „Passage“ by do takového žebříčku nutně patřila. Při zachování výrazové čistoty nabízí naprosto neopakovatelnou exkurzi za hranici všednosti a klišovitosti. Nikdy víc už se tzv. dark metalovým kapelám nepodařilo navodit tak dokonalou atmosféru temného světa za hranicí našeho vnímání... A zatímco se lopotili, SAMAEL už rozkládali svůj hudební stánek někde za prstenci Saturnu, připraveni potykat si s Vesmírem.
Ať už se na žánr tzv. dark metalu, jehož módu "Passage" odstartovalo, dívám jakkoli, jedno zůstává neoddiskutovatelné – základní kámen je žánru je monolitický, geniální a nadčasový.
Xytras
- klávesy, programming
Vorphalack
- vokály
Kaos
- kytara
Masmiseim
- basa
1. Rain
2. Shining Kingdom
3. Angel´s Decay
4. My Saviour
5. Jupiterian Vibe
6. The Ones Who Came Before
7. Liquid Soul Dimension
8. Moonskin
9. Born Under Saturn
10. Chosen Race
11. A Man In Your Head
Hegemony (2017)
Lux Mundi (2011)
Above (2009)
Solar Soul (2007)
Reign Of Light (2004)
Eternal (1999)
Exodus (MCD) (1996)
Passage (1996)
Rebellion (1995)
Ceremony Of Opposites (1994)
Blood Ritual (1992)
Worship Him (1990)
Datum vydání: Pondělí, 19. srpna 1996
Vydavatel: Century Media
Produkce: Waldemar Sorychta
Studio: Woodhouse Studios
Album patriaci do klasickej éry európskeho metalu minulého desaťročia. Svojou podstatnou trochou prispel do diania aj label Century Media, najmä zásluhou talentovaného producenta a hudobníka Waldemara Sorychtu, ktorý v povestných Woodhouse Studios vytvoril nejedno veľdielo svojej doby, stačí spomenúť „Irreligious“, „Wildhoney“, „Mandylion“, pričom autori týchto nesmrteľných dosiek ostali priestorom a vybaveniu tohto štúdia verní dlhší čas, hoci sa neskôr, keď sa stalo obľúbenou destináciou mnohých vydavateľstiev a ich kapiel, začali šíriť narážky na plus-mínus rovnaký zvuk všetkých albumov z neho vychádzajúcich, ale podobne na tom boli svojho času aj štúdia Sunlight či Abyss.
SAMAEL sa stihli svojim prelomovým počinom „Passage“ zaradiť ešte skôr k vlne popularizátorov Woodhouse-Sorychta zvuku. „Passage“ na konci roku 1996 zaslúžene okupoval predné miesta ročných rebríčkoch vo väčšine európskej hudobnej tlače i fanúšikov. Pôvodne blackmetalová kapela z krajiny, ktorá po odmlke CELTIC FROST nedokázala s výnimkou zurvalcov GURD výraznejšie prehovoriť do aktuálneho diania na vtedajšej scéne, dokázala toho roku vyčarovať veľké prekvapenie. Ostala blackmetalová temnota, typickú hudobnú zložku nahradila strojová, plne automatická avšak nesmierne tvrdá rytmika a na jej základe postavená jedenástka na svoju dobu výborných skladieb. Album si napriek istej šablónovitosti (texty) a strohému Vorphalackovému vokálu, občas až naivnej triviálnosti (napadá ma prirovnanie k LAIBACH) zachováva po celej dĺžke nevídanú pestrosť a spád. Na „Passage“ nájdete vrcholy a zároveň najlepšie skladby diskografie SAMAEL – klávesmi podfarbená „Rain“, temný a mohutný pochod „Jupiterian Vibe“ pýšiaci na svoju dobu príjemným klipom, baladická „Moonskin“ alebo moonspellovsky znejúca „A Man In Your Head“.
„Passage“ za niečo vyše desať rokov patrične zostarol, ale ako demonštrácia boomu a nadšenia metalových kapiel prekonávajúcich v polovici deväťdesiatych rokov vlastné zaužívané klišé, by nemal upadnúť do zabudnutia.
Absolútne netuším, či to tak brali aj iní ľudia (ak áno, tak sa prípadne ozvite v diskusii), no mne osobne by v čase, kedy tento album vyšiel, úplne stačilo uzavrieť jeho hodnotenie slovami Century Media, Woodhouse studio, Waldemar Sorychta.
"Passage" patrí ku ostatným skvostom, na ktoré táto definícia sedí. Je to jeden zo vzácnych albumov, ktoré v tom období definovali jednnotlivé smery, ktorými sa následne rozpŕchla väčšina kapiel metalovej scény za veľkými úspechmi. Nie je vôbec dôležité, nakoľko bol originálny. Oveľa dôležitejšie je, že ako jeden z mála svojich kolegov funguje spoľahlivo dodnes.
Jeden z hudobných pilierov mojej metalovej mladosti.
tohle sem měl dycky rád :o))
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.