THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mnoho severských blackmetalových zoskupení v istom bode kariéry šliaplo na brzdový pedál a rozhodlo sa „experimentovať“. Len málo z nich dokázalo prekročiť hranice, ktoré takmer vo všetkých smeroch vymedzili ULVER. MANES sa do „ulverovského“ šatu obliekli na albume „Vilosophe“ (2003), no našťastie nezostali stáť. Akoby si svojou hudbou kládli za cieľ provokovať čo najviac poslucháčov, stále ich zaraďujúcich do metalových škatuliek.
Po priznanej inšpirácii osemdesiatkovou pop music na EP „[view]“ (doplnenej takmer nepočúvateľnými remixami, dekonštruujúcimi skladbu „Terminus Ad Quo/Terminus Ad Quem“ z „Vilosophe“) na novinke „How The World Came To An End“ prichádza ku slovu dokonca hip-hop, úhlavný nepriateľ každého správneho metalistu. Práve skladba „Come To Pass“ je v mnohom pre MANES typická: sympatickým Nórom sa ani na jednu nahrávku nepodarilo poskladať úplne vyrovnaný materiál, no tie jedna-dve vyčnievajúce skladby stoja za to. Tak, ako sviežo pôsobia aj s odstupom času „Nodamnbrakes“ a „Diving With Your Hands Bound“ z „Vilosophe“ alebo „Neoflagellata Revision“ z „[view]“, tak silný potenciál drieme v „Come To Pass“. Melodický francúzsky rap hosťujúceho MC (objaví sa aj v „The Cure-All“) hladko a plynule kĺže po decentnom elektronickom spodku skladby, nepôsobí násilne ani nepatrične. Skladbe nechýba vnútorná gradácia, vďaka ktorej ani nespozorujete, keď sa prehupne do divej space-disko-jazdy.
Nanešťastie, na ďalšiu skutočne výraznú skladbu si treba počkať do siedmej „My Journal Of The Plague Years (Fuckmensch Warmensch)“ a prehrýzť sa v podstate obyčajnými piesňami, ktoré miešajú ulverovský elektronický post-metalový rock s exaltovaným popovým spevom Emila Sporsheima – na spôsob predošlých, viackrát spomínaných počinov MANES. Uvoľnený záver albumu je však silnejší: slogan „Every passenger is a pilot“ z hypnoticky lenivej „Transmigrant“ sa zaryje do hlavy a (opäť „Vilosophe“ evokujúci), komický (či ironický) samovražedný monológ v záverečnej „Son Of Night Brother Of Sleep“ navodí príjemne melancholickú, „anathemovskú“ náladu.
MANES nikdy nebudú kapelou, ktorá by definovala trendy, našťastie tento handicap dokážu vyvážiť pestrou zmesou priznaných vplyvov, ktorých kombinácia je v konečnom dôsledku originálna. Experimentovanie severských podivínov navyše neznamená poslucháčsku neprístupnosť, naopak – popové odkazy a inšpirácie a decentné, funkčné použitie elektroniky a samplov posluch uľahčujú, i keď na dennú rádiovú rotáciu je „How The World Came To An End“ predsalen príliš „čudný“.
Mimochodom, tento album podľa stránok MANES „oficiálne“ začína tretiu éru skupiny a je prvou časťou konceptu, ktorého druhý diel ponesie názov „Be All End All“. Ostáva dúfať, že sa vzácne vyrovnaná séria nahrávok nedočká výkyvu smerom nadol.
MANES nikdy nebudú kapelou, ktorá by definovala trendy, našťastie tento handicap dokážu vyvážiť pestrou zmesou priznaných vplyvov, ktorých kombinácia je v konečnom dôsledku originálna.
7 / 10
Th Cern Skei
- elektronika, gitara
Eivind Vind
- gitara
Torstein D. Parelius
- basgitara
+
Asgeir Hatlen
- spev
Tor Arne Helgesen
- bicie
hostia:
Flegmatical
- samply
Trine Kolmannskog
- spev
WT
- spev
Spaz
- spev
P. Emerson Williams
- spev, zvukové štruktúry
Stein E. Bratland
- spev, syntetizátory
Emily A. Saaen
- spev
Emil Sporsheim
- spev
Cornelius Jakhelln (SOLEFALD)
- spoluautorstvo textov
Rune Sørgård (ATROX)
- zvukové štruktúry, samply
1. Deeprooted
2. Come To Pass
3. I Watch You Fall
4. A Cancer In Our Midst (Plague One)
5. Last Lights
6. Nobody Wants The Truth
7. My Journal Of Plague Years (Fuckmensch Warmensch)
8. The Cure-All
9. Transmigrant
10. Son Of Night Brother Of Sleep
Re-Invention (MP3 EP) (2008)
Solve Et Coagula (2008)
How The World Come To An End (2007)
[view] (EP) (2006)
Vilosophe (2003)
Under Ein Blodraud Maane (1999)
Til Kongens Grav De Døde Vandrer (demo) (1995)
Ned I Stillheten (demo) (1994)
Maanens Natt (demo) (1993)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Candlelight
Stopáž: 44:43
Produkce: MANES a Rune Stavnesli, Stein E. Bratland
Studio: Spiren Studio, Cernobyl Audio
(viz diskuse)
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.