DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Asi málokdo čekal, že po vynuceném ukončení činnosti lídrů moderního švédského grindu NASUM budou jeho zbylí členové jen tak zahálet. To třebas bicmen Anders Jakobson dlouho nelenil, vyhlásil konkurz na další členy svého nového projektu, netrvalo dlouho a už tady máme i novou desku a mě nezbývá nic jiného, než vás obveselit další sprškou mých neobjektivních blábolů.
Proč neobjektivních? No prostě a jednoduše – máme tady další švédskou drtičku, která, držíc se těch nejlepších tradic místní grindové školy, šlape jak skvěle namazaný stroj. Ono čekat něco jiného než palbu těch nejlepších skandinávských sypaček by bylo velice bláhové. Prostě, když se to umí, tak se nemůže nic zkazit a i po 189. to stále baví a kope do řitě. Že Andersovy škopky pádí jak splašenej kůň a jsou hlavní součástkou motorického ústrojí COLDWORKER je rovněž naprostou samozřejmostí. Že „Contaminted Void“ disponuje špičkovým zvukem s doslova zabijáckými kytarami je další tutovka a takhle by se dalo pokračovat snad ve všech aspektech této nahrávky.
Pojďme se však podívat na to, co je oproti klasické švédské grindové škole přeci jen trošku jinak. Přestože album povětšinou odsýpá ve vysokých otáčkách skladbu za skladbou, COLDWORKER se nehodlají spoléhat pouze na osvědčené žánrové atributy a nebojí se ani v rámci předem stanovených mantinelů o určité oživení. Toto se děje prostřednictvím místy silných deathmetalových příměsí dodávajících materiálu pěkně tuhou konzistenci. Pomalejší a riffově hutnější skladby (např. sedmá „Return To Ashes“ by se neztratila na žádném typickém deathmetalovém albu) tvoří výborný protipól rychlým vyhlazovačkám a desce tak dodávají ještě větší říz. Anders a spol. nepřišli s ničím objevným, ale zato nadmíru funkčním a atraktivním.
Ony by se určitě daly najít i nedostatky v podobě lehce předimenzované stopáže či místy snad až uniformního vyznění nahrávky, ale čert je vem. „The Contaminted Void“ je deskou životaschopnou, který si svými kvalitami bez problémů najde na scéně své místo. Je to další přehlídka toho nejlepšího, co může grindová scéna ze země tří korunek nabídnout. Ale to vlastně říkám skoro pokaždé, že?
Švédsko, grindcore + štipka death metalu, Anders Jakobson (ex-NASUM)...
8 / 10
Joel Fornbrant
- vokály
Anders Bertilsson
- kytara
Daniel Schröder
- kytara
Oskar Pĺlsson
- basa
Anders Jakobson
- bicí
1. The Interloper
2. D.E.A.D.
3. An Unforgiving Season
4. The Contaminated Void
5. Death Smiles At Me
6. A Custom-Made Hell
7. Return To Ashes
8. Strain At The Leash
9. Flammable
10. Antidote
11. They Crawl Inside Me Uninvited
12. Waiting For Buildings To Collapse
13. Heart Shaped Violence
14. Generations Decay
Vydáno: 2006
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 39:37
Produkce: COLDWORKER, mix Dan Swanö
Studio: Coldworker Studios, Örebro, Sweden
Švédska deathmetalová rezačka s veľkým podielom grindu. Prvý album vcelku prekvapil, tento pôsobí tak trochu chladne remeselným dojmom.
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.