LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud bychom umístili jednotlivá alba GEHENNY na časovou osu, přičemž druhá osa y by vyjadřovala kvalitu, originalitu a umělecký přínos, dostali bychom možná zajímavou křivku. Po relativně nezajímavé a na svou dobu ničím nevybočující „spellovou“ sérii (i když ne komerčně neúspěšnou), čára šplhá strmě vzhůru k „Adimiron Black“ (1998), aby pak o něco sestoupila u „Murder“ (2000). Jak si z tohoto hlediska stojí aktuální kousek „WW“? Je to dobré, akcie Sanrabba a spol. opět o něco poskočily nahoru. I když to nemusí být posun stálý a nezvratný.
O tom se již GEHENNA přesvědčila v polovině 90. let, kdy se jí přestalo líbit pochodovat s širokým proudem blackových kapel se sladkými a romantickými klávesami. „Už nás nebavila ta spousta skupin, které měly podobně agresivní poselství jako my, stejně agresivní texty a vzhled, ale přitom jejich hudba agresivně vůbec nezněla,“ uvedl v bývalém časopise R.I.P kytarista a zpěvák Dolgar. Metamorfóza se vyplatila – sázka na zhrubnutí a výrazné ochlazení soundu s největší pravděpodobností prodloužila uměleckou existenci souboru o několik let, zatímco na bývalé stylové souputníky se dnes snáší prach. Vzpomene si dnes vůbec někdo na kdysi populární béčkové blackové kapely typu ODIUM, SIRIUS, ANCIENT WISDOM, DARKWOOD MY BETHRONED, TWIN OBSCENITY, OBTAINED ESLAVEMENT atakdále? Tak vidíte.
Nahrávka „WW“, která svou grafikou a tematikou trochu připomíná „Destroyer“ krajanů GORGOROTH, pokračuje v nastoleném kurzu, přičemž se zároveň dokáže vyhnout chybám nebo nedomyšlenostem „Murder“. Ve svém kreativním kotli totiž dokázala přetavit ty nejlepší momenty starého a nového období kapely do svébytného a celkem dobře stravitelného pokrmu. K agresivním a zlým kouskům „Adimiron Black“ totiž dokázali přimíchat špetku citu pro melodii (někde možná hrábli až do hardrocku 70. let), silné riffy (naštěstí se vyhnuli sólování) a citlivější práci s aranžemi. Atmosférou se tak „WW“ tak nejvíce připomíná neopakovatelnou náladu skladby „The Warrios Of Modern Death“ z alba „IX. Equilibrium“ božských EMPEROR.
Ani to by však samo o sobě nestačilo k udržení solidní laťky kvality. GEHENNA ale vždy tak trošku stavěla na solidních instrumentálních schopnostech zainteresovaných hráčů (což, přiznejme si, není u blackových kapel pravidlem). Ať již se jedná o Dolgara, Sanrabba nebo Dirge Repa, vždy to byla dobrá značka. To samé platí pro bubenický post, který nyní ve studiu obsadil kolega ze SATYRICON Frost, což je již lety ověřená schopná mlátička..
GEHENNA nikdy nepatřila mezi norské skvadry, které by na sebe výrazně upozorňovala nejbláznivějším a nejpřihřátějším warpaintem, rádoby temným blábolením o vampýrech, peklu a Satanské bibli a podobnými volovinami. Dobře si uvědomují, že doba přeje nejen agresivitě a chladné misantropii, ale že se dobře prodává i decentní připomínka starých dřevních blackových časů, které stále okouzlují svou dětskou naivitou a upřímostí. To vše se vkusem a přehledem ostřílených borců, kteří se na scéně pohybují nějaký ten pátek. I novinka WW potvrzuje, že příznivce si kapela spíše najde mezi fanoušky, které zajímá více hudba než image, s největší pravděpodobností nebudou patřit mezi první skandinávskou ligu, svým sympatickým a poctivým přístupem jsou však solidní jistotou, která nezklame.
Novinka WW potvrzuje, že příznivce si kapela spíše najde mezi fanoušky, které zajímá více hudba než image, s největší pravděpodobností nebudou patřit mezi první skandinávskou ligu, svým sympatickým a poctivým přístupem jsou však solidní jistotou, která nezklame.
7 / 10
Dolgar
- basa
Sanrabb
- kytara, vokály
Kine
- klávesy
Amok
- kytara
host: Frost
- bicí
1. Grenade Prayer
2. Death To Them All
3. New Blood
4. Flames Of The Pit
5. Silence The Earth
6. Werewolf
7. Abattoir
8. Pallbearer
Unravel (2013)
WW (2005)
Murder (2000)
Adimiron Black (1998)
Black Seared Heart (1996)
Malice - The Third Spell (1996)
Seen Through The Veils Of Darkness – Second Spell (1996)
First Spell (1995)
Datum vydání: Středa, 23. března 2005
Vydavatel: Moonfog Productions
Stopáž: 36:50
Z objavov skolskych cias si matne spominam na nejake stare atmosferickejsie veci od tejto kapely, tento album som myslim ze nepocul. Nevedia malovat corpsepainty, bod dolu. Ale nie, dost dobre to je, zloba. Naj. skladba: New Blood
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!