DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Progresivisti sa môžu tešiť. Metalové more nám na breh vyvrhlo ďalšiu kvalitnú pochúťku. Svetlo sveta uzrela už roku 1986, no nikam sa bezhlavo nedrala. Pokojne sa nechala unášať progresívnymi prúdmi a zároveň na sebe tvrdo pracovala. To sa odzrkadlilo aj na nasledujúcom nezadržateľnom raste. Roku 1997 vystrčila prvé mliečne zúbky v podobe 64 minútového albumu "Trance Like State". O dva roky neskôr nasledujú seriózne tesáky, album "Very", ktorý svojimi 61 minútami pokračuje v začatej úchylke. Hudobne na tom nebol vôbec zle, môžem ho s kľudným svedomím odporučiť, no jednoducho nemal na to, aby s ním kapela prerazila z hlbín na výslnie prog scény. Tohtoročný "End Of Silence" však už na to má. Vyše 72 minút kvality bez hluchých miest. Slušná to porcia. Vydania sa prekvapujúco zhostili ľudia z Massacre Records. Asi sa už prejedli tých úbohostí, čo vo veľkom tlačia v poslednej dobe do sveta (tomu by som sa pri tom kvante vôbec nečudoval). Každopádne predpoklady na úspech sú, zvyšok ostáva otázkou vrtkavého šťastia a jeho nevďačnej sestry náhody.
Ako zvláštnosť vo svete moderného prog metalu pôsobí zdanlivá inštrumentálna nenápadnosť. Pár vypočutí a začína sa pomaly otvárať brána, za ktorou nachádzame množstvo emócií a pocitov. Úvodná naliehavá „Clockwork“, nasleduje clivý klávesovo-klavírny úvod druhej „Short-Time News“. Krásne gitarové sólo a opäť sa plavíme po meandrujúcej rieke tónov, kde za každý ohybom čaká iný skvost. Chvíľu zrýchľujeme, potom spomaľujeme, ale nikdy nestojíme. Vyše 20 minútová kompozícia „The End Of Light“ pokojne schová do vrecka aj SYMPHONY X s ich "Odysseou". Tvrdé valivé riffy striedajú zdanlivo pokojné klávesové pasáže, ale vo vzduchu stále visí akési napätie, ktoré následne prechádza do spevu plného emócii, aby následne vyústilo do majestátnej pasáže zaklincovanej nekompromisnou riffovačkou. A zase gradácia, zlom, zmena. Atmosferické inštrumentálne pasáže, zvláštne melódie, gradácia. Jednoducho parádna jazda. Hudobné lahôdky sa na poslucháča valia neúprosne zo všetkých strán, ani neostáva čas naplno si uvedomiť aké inštrumentálne a kompozičné bohatstvo nám vlastne servírujú. No opäť musím zdôrazniť, že na prvom mieste stojí „pieseň“, skladby nie sú o inštrumentálnych výkonoch. Nebudem tvrdiť, že "End Of Silence" predstavuje revolučnú hudbu. "End Of Silence" skôr predstavuje evolučnú hudbu. Bez práce nie sú koláče a DREAMSCAPE makali tvrdo. A na výsledku to teda aj vidieť.
Kapela si neželá, aby ich porovnávali s kráľmi žánru v podobe kultu DREAM THEATER. Ich problém. Porovnávať to bude každý a nevyhnem sa tomu ani ja. DREAM THEATER v podstate nevydali dve podobné nahrávky a dnes sú úplne inde, ako boli v najlepších rokoch, čo ma zároveň teší i zarmucuje. DREAMSCAPE pôsobí dojmom, ako DREAM THEATER v najlepších rokoch. "End Of Silence" mi v mnohom pripomína skvost "Awake", nachádzam tu ten „štvtrý rozmer“ – nekonečne hlboké ľudské emócie, ten element, čo núti pri počúvaní vnímať naplno. Každé ďalšie vypočutie odlúpne škrupinku, poodhalí závoj, zasiahne ešte hlbšie, zanechá stopu. Kto počul, uverí.
DREAMSCAPE pôsobí dojmom, ako DREAM THEATER v najlepších rokoch. End Of Silence mi v mnohom pripomína skvost Awake, nachádzam tu ten „štvtrý rozmer“ – nekonečne hlboké ľudské emócie, ten element, čo núti pri počúvaní vnímať naplno. Každé ďalšie vypočutie odlúpne škrupinku, poodhalí závoj, zasiahne ešte hlbšie, zanechá stopu. Kto počul, uverí.
9 / 10
Roland Stoll
- spev
Wolfgang Kerinnis
- gitary
Jan Vacik
- klávesy
Benno Schmidtler
- basgitara
Bernhard Huber
- bicie
1. Clockwork
2. Short-Time News
3. The End Of Light
4. All I Need
5. Silent Maze
6. Flow
7. More Than
8. Infected Ground
9. You Don't Know Me
End Of Silence (2004)
Very (1999)
Trance Like State (1997)
Datum vydání: Pondělí, 26. ledna 2004
Vydavatel: Massacre Records
Stopáž: 72:30
Produkce: Jan Vacik
Studio: Dreamscape Studios
V prípade DREAMSCAPE by som naozaj šetril slovami obdivu či chvály.
Nechutne dlhý album možno presvedčí svojím zvukom a výkonmi muzikantov, ale to je asi tak všetko.
Chýba mi akýkoľvek silnejší nápad, moment, v ktorom si poviem: „Tak toto sa vám, chlapi, podarilo!“. Zaujmú protirytmy v úvode „Short-Time News“ a tiež ambiciózna dvadsaťminútovka „The End Of Light“. Naopak zamrzí trápny oplodňovák „All I Need“, v ktorom sa, ak už niečo, ukáže iba to, že Roland Stoll veru nie je bohvieaký spevák.
Hudba (a umenie všeobecne) nie je iba o origináloch, aj kópie môžu byť v mnohom zaujímavé a podnetné. Nie je to však prípad DREAMSCAPE. Tí totiž, športovou terminológiou povedané, majú iba na pokojný stred druhej ligy.
Mimochodom, mnohé naznačuje už vydavateľstvo, v súčasnosti smutne tápajúci label Massacre Records.
Špičku progresívneho rocku a metalu fanúšikovia nakupujú u InsideOut. Podaktorí dokonca podľa katalógových čísel.
Nie je to zlé, chlapci so cťou ustáli aj 20-minútovú kládu End Of Light, ale do kolien ma to rozhodne neposiela. Miestami primitívne riffovanie a nevyvážené kompozície (najmä otrasná All I Need) svedčia o nevyzretosti kapely. Nasledujúci dlhohrajúci 5th Season, to už je iná káva...
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.