BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Že ste o THE STRANGLERS nikdy nepočuli? Ale áno. Hity ako “Golden Brown”, “Always The Sun” či “No More Heroes” sú v podvedomí každého, kto za posledných 20 rokov aspoň zopárkrát zapol rádio či televíziu. Priaznivci TORI AMOS si možno spomenú, že za názvom jej albumu plného coverov stojí práve prevzatá skladba od STRANGLERS – “Strange Little Girl”. Jedna z posledných existujúcich kapiel, pamätajúcich samotný zrod punku koncom sedemdesiatych rokov je však aj po tridsiatich rokoch pri sile. A to tak, že ma to samého prekvapilo...
Na “Norfolk Coast” sa už Briti dávno nehrajú na rebelujúcich pankáčov. Práve naopak – plynúce roky neoklameš – venujú sa tomu, čo sa od päťdesiatnikov dá čakať. Kapela známa drogovými excesmi či účasťou striptérok na pódiu počas koncertných show už počas osemdesiatych rokov postupne “new-waveovo” mäkla a novinkový album kormidlo späť neotáča.
Na rozdiel od dinosaurov razenia ROLLING STONES si STRANGLERS uvedomujú kde a kedy žijú. “Norfolk Coast” od začiatku upúta moderným zvukom a aranžami (nazvučenie bicích v singlovej “Big Thing Coming” je dobrým príkladom, slovíčko “programming” v booklete je nemenej veľavravné). Aj keď sa netreba tváriť, že ide o ktoviakú progresivitu či novátorstvo, našťastie nedošlo k pokusom o vykrádanie seba samého. Ozveny postupov známych z predošlej tvorby THE STRANGLERS sa síce sem-tam ozvú (“Lost Control”, “Mine All Mine”), “Norfolk Coast” je však doskou, ktorá obstojí sama o sebe. Väčšina skladieb sa nesie v duchu “adult oriented” rocku s typicky stranglersovskými klávesmi, s bedlivo stráženou stopážou a dostatočnou rozmanitosťou na to, aby sa neopakovali, či začali nudiť. Prekvapenia prinášajú hlavne “Dutch Moon” – pomalá najazzlá pieseň evokujúca spodkom starú tvorbu Toma Waitsa, “Sanfta Kuss” – kúsok recesie so španielskou melódiou a nemecko-francúzsko-anglickým textom či psychedelicko-soulová “Tucker´s Grave” so zvukom hammondiek.
Ťažko povedať, v čom tkvie čaro “pobrežia Norfolku”. Takto vyváženú a dobre sa počúvajúcu rockovú dosku som však nepočul už dlho. Každá skladba má takmer hitové ambície (už úvodná a titulná “Norfolk Coast” so strojovo bežiacou rytmikou a stoicky kľudným hlasom Paula Robertsa napovie mnohé), z dosky je cítiť výborná produkcia a to, že páni hudobníci vedeli, čo a ako chcú nahrať.
Druhou stranou mince je fakt, že meno a logo STRANGLERS je už dávno zapadnuté prachom, a pri návale nových kapiel si málokto spomenie na bandu starnúcich punkerov. Na rozdiel od mnohých silených reunionov či trápnych pokusov o modernosť mi je to, že “Norfolk Coast” vyšiel v tichosti a bez väčšieho ohlasu, tak trochu ľúto.
Prekvapivo vyrovnaná doska starnúcich ex-punkerov. "Norfolk Coast" je o málo viac než "obyčajný rock" -- ale sakramentsky dobre zahratý (nemenej dobre nahratý) a navyše moderne znejúci.
8 / 10
Jet Black
- bicie a perkusie
Jean Jacques Burnel
- basgitara a vokály
Dave Greenfield
- klávesy a vokály
Paul Roberts
- spev a perkusie
Baz Warne
- gitara a vokály
1. Norfolk Coast
2. Big Thing Coming
3. Long Black Veil
4. I've Been Wild
5. Dutch Moon
6. Lost Control
7. Into The Fire
8. Tucker's Grave
9. I Don't Agree
10. Sanfte Kuss
11. Mine All Mine
Norfolk Coast (2004)
Coup De Grace (1998)
Written In Red (1997)
About Time (1995)
Stranglers In The Night (1992)
10 (1990)
Dreamtime (1986)
Aural Sculpture (1984)
Feline (1983)
La Folie (1981)
The Gospel According To The Meninblack (1981)
The Raven (1979)
Black And White (1978)
No More Heroes (1977)
Rattus Norvegicus (1977)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Roadrunner Records / Universal
Stopáž: 40:03
Produkce: Mark Wallis a David Ruffy
Studio: Good Luck Studios
Staří pardálové jsou zpátky a pořád umí! Optimismem nabitá nahrávka přichází v těchto smutných podzimních dnech, aby nám dokázala, že THE STRANGLERS ještě ani zdaleka nepatří do starého železa. Spíš mám pocit, že pánové jsou pro svou tvorbu nadšení stále stejně, jako před dvaceti léty. Doufám,že se "Norfolk Coast" v záplavě dnešní mainstreamové produkce neztratí, neboť kvality na to rozhodně má!
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.