ZU - Ferrum Sidereum
Osmdesátiminutový kolos, na němž se Italové vracejí ke své zemitější, temnější a hutnější podobě. Jejich osobitá, místy až rituální směs progresivních postupů a noiserocku z desky dělá jedno z nejvýraznějších alb tohoto měsíce.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poslední dobou se na poli death/doomu a doom metalu objevují kapely, které buď přímo fungovaly před desetiletími a nyní se ke svému řemeslu z mládí vrací, nebo jejich členové fungovali v jiných uskupeních a na stará kolena rozjíždějí melancholické projekty. V obou případech jde o instrumentálně zručné hudebníky, kteří se však nepouštějí do něčeho nového. Právě naopak, rozmáhá se nám tu trend znít jako PARADISE LOST z éry „Gothic“. EMPIRE DROWNS jsou toho ukázkovým příkladem. „Endless Nights“ je jejich teprve druhé album. Ovšem pokud si chcete poslechnout hudbu hlavních postav této party mužů v nejlepších letech, najdete i na našem webu recenze kapel jako THORIUM, WITHERING SURFACE nebo třeba URKRAFT. V případě jejich basáka Marca Angioniho navíc ještě heavy metalové MERIDIAN.
EMPIRE DROWNS zcela okatě navazují na death/doom devadesátých let. Jakožto dánská kapela se snaží navazovat především na skandinávskou scénu. Své počátky datují k roku 2011. V tom období také vydali dvě EP a aktivně koncertovali. Poté se na několik let uvrhli do hibernace. Z té se probrali až během covidového období, kdy se znovu zkontaktovali, doplnili prořídlé řady a začali pracovat na novém materiálu, který vyšel v roce 2022. Hlavní skladatel je kytarista Thomas Birk, který několik posledních let žije a pracuje ve východoafrickém Nairobi. Tam také komponuje svou hudbu, pro kterou nachází inspiraci i v tamním prostředí. Nakonec Afrika je na jednu stranu krásná, na stranu druhou je to kontinent zmaru, neštěstí a všudypřítomné smrti. Nikde neteče tolik slz. Můžeme si nasazovat růžové brýle a psát nekonečné statě o náboženských a kulturních vlivech, ale Afrika vždy ukáže nemilosrdnou pravdu o přirozené krutosti člověka. Z Afriky všichni pocházíme a stále jí nosíme v sobě. Já obzvláště. Nikoliv nadarmo nosím přezdívku "Bonobo".

Rozjezd alba v podobě skladby „Volcanic Funeral“ je postaven na riffech hutných jako udusaná hlína na starém hrobě. Hluboký, zemitý zvuk kytary je charakteristický pro celou nahrávku a nikdy z ní není ulehčeno. Ačkoliv se album hudebně vrací do doommetalové minulosti, je na něm patrná pečlivá a láskyplná produkční studiová práce a snaha zabalit jí do současného zvukového hávu. Mnohdy jsou to jen detaily přispívající ke kresbě atmosféry, nástup kláves, které svým zvukem kontrastují s okolní temnotou nebo vrstvení kytar v gradujících pasážích. Následná „A Choir of Fallen Angels“ posouvá nahrávku více do skutečného doom metalu; pomalého, páchnoucího ztěžklým vzduchem. Chór andělů v něm nehledejte, ani těch padlých. Tahle parta se drží svého tradičního řemesla. Zpěvák Michael Andersen chroptí hlubokým growlingem, pro sbory tu není místo. Skladba „Doomsday Clock“ je pro změnu jedna z těch rychlejších, ve které dynamický rytmický podklad rozčísne pomalu se převalující mlhu na hřbitově a hudba se ponoří více do deathu. Současně více prostoru dostávají klávesy a svým zvonivým zvukem nastavují zrcadlo podladěné kytaře. A poté je to opět píseň pomalá a těžká jako zápach umrlce („Stoneheart“). A tak se to má s touto deskou až do konce. Doom střídá death/doom, hranice pochopitelně nejsou nijak ostré. Agrese se prolíná se smutkem. Zůstává všeobjímající tíživá atmosféra zmaru a texty poukazující na temné stránky života. Titulní „Endless Nights“ je těžká jako obrovský kamenný blok. Pomalý rytmus a chmurná melodie přinášejí náladu podzimní melancholie. Je to doom metal ve své krystalické podobě. Ve své podstatě je vcelku obyčejný, přesto stále působivý, jako ta fotografie hřbitova z obalu, která je jen trochu prohnána běžným filtrem. Skladba „Life Is Fading“ si nese jméno, které snad ani nemůže být typičtější pro tento styl hudby. A stejně tak i hudba samotná je pevně zanořená v minulosti. V dobách, kdy Umírající nevěsta ještě byla mladá a Slunce ještě nebylo spolknuté. Okouzlující záležitost, byť uznávám, asi jen pro ty z nás, kteří si v tomto stylu našli zálibu.
Teprve po několika posleších jsem si „Endless Nights“ skutečně začal užívat a objevovat prvnímu poslechu skryté detaily a krásy. Osobně si chrochtám blahem při poslechu těchto doom metalů ukotvených v devadesátých letech. Nemáte-li podobnou úchylku, nějaký ten bod z hodnocení si odečtěte, mě však tihle tatíci brnkají na tu správnou strunu a úplně objektivního soudu schopen nejsem.
Autor recenze se dobrovolně vzdává objektivního soudu. Bylo po něm vrženo hřbitovním kamenem, který se přesně trefil do jeho oblíbených poslechových vibrací. „Endless Nights“ jsou retrospektivní death/doom, který je však podán partou zkušených veteránů a nahrán s profesionální precizností.
8 / 10
Michael Hvolgaard Andersen
- zpěv
Thomas Birk
- kytara
Marco Angioni
- basa
Anders Ro Nielsen
- klávesy
Kim Jørgensen
- bicí
1. Volcanic Funeral
2. A Choir Of Fallen Angels
3. Doomsday Clock
4. Stoneheart
5. Santiago Sunrise
6. The Great Flood
7. Endless Nights
8. Silence
9. Life Is Fading
Endless Nights (2025)
Nothing (2022)
Datum vydání: Pátek, 31. října 2025
Vydavatel: Mighty Music
Stopáž: 39:55
Produkce: by Marco Angioni (Angioni Studios)
Mix, mastering: Tue Madsen (Antfarm Studios)
Osmdesátiminutový kolos, na němž se Italové vracejí ke své zemitější, temnější a hutnější podobě. Jejich osobitá, místy až rituální směs progresivních postupů a noiserocku z desky dělá jedno z nejvýraznějších alb tohoto měsíce.
Závan starých dřevních časů. Doom a heroický heavík pod jednou střechou. Hektické i epické. A samozřejmě i dost patetické, ale nějakým záhadným způsobem mě to baví. Fanoušci fantasy a CRUEL BARBARIAN, ať si přidají bod nebo dva.
Náplast na všechny uniformní kapely a genericky znějící produkce. Homogenní slepenec noise, math rocku, free jazzu, metalu, industrialu, ambientu a elektroniky v terapeuticky znějícím podání a nápadně „toolovském“ kabátu. Pohlcující a transformativní.
Druhá ukážka z pripravovaného albumu ukazuje dozrievanie od uctievania TOOL smerom k osobitejšej produkcii (inšpirácie sú aj naďalej priznané) a konečne aj sebavedomejšiemu vokálu. Zvedavosť a očakávania rastú.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) se svou novou skupinou hrne celkem melodickou metalcore polohu. Ale úplně krotké to naštěstí není. Debut "The Light Age" mi nesedl, tohle EP už mi díky své energii vyhovuje více.
Stylově surový death těchto Britů nese depresivní dystopickou tematiku posledního města na Zemi. Hudba je to tedy ponurá a "zkažená" silnými vlivy deathcoru, současně brutálně nemilosrdná.
Nový rok se zvolna rozjíždí, je tedy na čase protáhnout artritické oudy. A tihle Holanďané k tomu nabízí znamenitou příležitost. Necelá půlhodina ryzího meloblacku, který je dostatečně řízný, chytlavý i atmo, ozdobený raně borknagarovským nádechem.





