Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedním z pozitiv prezidentování Donalda Trumpa určitě bude, že se stalo podnětem k vzniku tak kvalitního alba, jakým je právě recenzované „Age Of Unreason“ losangeleských punk-rockerů BAD RELIGION. Podobně jako tomu bylo u patnáct let starého opusu „The Empire Strikes First“, jenž si dal za nehudební úkol vypudit z úřadu prezidenta George W. Bushe, se i tahle studiová nahrávka dle hlasů z kapely snaží protestovat proti politice excentrického špinavého blondýna.
Ve formaci, které už táhne na úctyhodnou čtyřicítku, stále působí tři ze čtyř zakládajících členů, a jejich hudební poutě určitě stojí za menší faktografickou vložku. Greg Graffin, multiinstrumentalista s vlastní sólovou dráhou, doktor historie věd, zde zpěvák a jediný stálý člen, bez něhož by kapela nejspíše ztratila existenční smysl. Brett W. Gurewitz, otec a majitel kultovního vydavatelství Epitaph Records, potulný kytarista, který se ke skupině definitivně vrátil v roce 2001, po sedmileté odluce způsobené prací pro svůj label a peripetiemi s drogami. Mr. Brett, jak je Gurewitz běžně nazýván, se věnuje hlavně skladatelské a studiové podpoře dávných parťáků, živého vystupování se účastní pouze ojediněle. A konečně baskytarista Jay Bentley, v podstatě stálice, chybějící pouze na druhé řadovce a následném EP. Současnou sestavu potom celkem tvoří šest členů, z nichž zmíněnou trojici doplňují ještě další dvě persony se zajímavým muzikantským životopisem, a sice původně baskytarista uznávaných hardcoreových pionýrů MINOR THREAT, nyní už čtvrtstoletí stálý inventář Brian Baker, a Mike Dimkich s letitými zkušenostmi ze života s THE CULT, kteří společně s bubeníkem Jamie Millerem zaznamenávají svojí první desku pro tuto, a proč to neříct, živoucí žánrovou legendu.
Přestože k BAD RELIGION chovám opravdový respekt, nejsem fandou celé jejich diskografie, čítající (včetně té letošní) sedmnáct řadovek. Činnost BAD RELIGION se však stala studijní Biblí pro spolky, které vyznívají dosti podobně, avšak jejich pojetí dané látky je mému naturelu mnohem bližší. Takovými jsou například krajané RISE AGAINST, ANTI-FLAG, THE BRONX, či Kanadští bardi PROPAGANDHI. Musím proto čestně prohlásit, že „Graffinovce“ sleduji spíše mimochodem. Poslední dvě desky, tedy „The Dissent Of Man“ a šest let stará záležitost „True North“, mne nicméně velmi mile překvapily svojí dravostí a podobně jako kdysi první album s kytaristou Brianem Bakerem „The Gray Race“ (mimochodem produkované popovým mágem Ricem Ocasekem ze zajímavého new-wave zjevení THE CARS) naplno uspokojily moje posluchačské potřeby.
„Age Of Unreason“ jenom potvrzuje vynikající formu výše zmiňovaného tandemu předchůdců. Ve stříbrných drážkách cédéčka totiž burácí patnáct nesmírně živelných skladeb, kterým shodně nechybí mladický tah na branku a v časovém rozmezí třiceti osmi minut tu pak exploduje jedna pecka vedle druhé. Kapela samozřejmě neopouští dekádami prověřené specifické vyznění, jenž je zde vytrvale masírováno velmi spěšnými tempy, co navíc přivozují extra líbivé vibrace při všech servírovaných melodikách. Špičkově ošetřená dynamika tu jde ruku v ruce s nabuzenou kvapíkovou rytmikou, kytary umí vyfiknout osvěžující vyhrávky či mini sóla, tak, aby všechno správně fajrovalo a drželo posluchače ve střehu. Pomyslná zklidnění v podobě tříminutové svižnější stadiónovky „Lose Your Head” by díky svému nádhernému textu měla nechat klidným jenom pár jedinců, no a ty fragmenty THE CULT-ového břinkotu kytar tam doopravdy jsou. Deska je ve své rychlosti hudebně rozmanitá, např. hardcoreově natlakovaná vsuvka „Face Of Grief“, ale i přehledná a semknutá. Skladby navíc netrpí „vejce vejcovní“ bolestí. Na nesložitých základech vrnící šestistrunky vytvářejí ideální půdu pro Graffinův přednes nelaciných textů s kvanty zpěvných pasáží a úderných refrénů hojně donesených na ozvěnách doprovodných vokálů, což vše dohromady znamená pro tuhle kolekci značný předpoklad, že se rychle stane návykovým zbožím.
A pokud čekáte nějakou otevřenou kritiku či vulgarity na adresu současného špílmachra z oválné pracovny, tak vás budu muset zklamat, ale pouze v případě, že vám jako náplast nebudou stačit výborně poskládaná slovní spojení, jež skutečně dávají mnoho podnětů k zamyšlení a čtení mezi řádky, což pro mě znamená další pozitivní body navrch („Hrozba neodkladná, existence trpělivosti užírá, přičemž nebezpečí kdesi na počátku a zmatek uvnitř už zabírá“). BAD RELIGION nahráli velice solidní desku produkčně a zvukově dokonale ošetřenou, která ani na okamžik nenudí, je radost jí poslouchat a prozpěvovat si s ní.
PS:Recenze vznikala v čase prvního prezidentského období Donalda Trumpa a odkazuje tedy na něj.
BAD RELIGION v roce 2019 nahráli velice solidní desku produkčně a zvukově dokonale ošetřenou, co ani na okamžik nenudí, je radost jí poslouchat a prozpěvovat si s ní.
1. Chaos From Within
2. My Sanity
3. Do The Paranoid Style
4. The Approach
5. Lose Your Head
6. End of History
7. Age of Unreason
8. Candidate
9. Faces of Grief
10. Old Regime
11. Big Black Dog
12. Downfall
13. Since Now
14. What Tomorrow Brings
Diskografie
Age Of Unreason (2019) True North (2013) The Dissent of Man (2010) New Maps Of Hell (2007) The Empire Strikes First (2004) The Process Of Belief (2002) The New America (2000) No Substance (1998) Tested (1997) The Gray Race (1996) All Ages (1995) Stranger Than Fiction (1994) Recipe For Hate (1993) 80-85 (1992) Generator (1992) Against The Grain (1990) No Control (1989) Suffer (1987) Back To The Known EP (1984) Into The Unknown (1983) How Could Hell Be Any Worse? (1982) Bad Religion EP (1981)
DALŠÍ INFORMACE
Datum vydání: Pátek, 3. května 2019 Vydavatel: Epitaph Stopáž: 33:26
Odpověď na otázku, jestli je možné hrát pidlikací progmetal bez toho, aby tam pidlikali kytary. Tento projekt spájí dvě velká basová jména, kterými jsou Steve Di Giorgio a Jeroen Paul Thesseling. Pokud jsi basák, budeš si pravděpodobně uchcávat štěstím.
Melodie umí Španělé složit pěkné, to se musí nechat. Jinak je jejich druhé album, vydané v poměrně rychlém sledu od prvotiny, kolekcí příjemného heavy metalu plně oddaného zvuku 80. let. Deska šlape velmi slušně, byť ke konci už trošku na setrvačník.
Mistři melancholické hudby se ani tentokrát nedokáží či nechtějí vydat mimo svou komfortní zónu. Není to kolekce špatných písní, ale jsou to stále tytéž variace na čtvrt století staré téma. Dejme tomu z úcty ze starým nahrávkám ještě pár poslechů.
Skupin s názvem THRONE je samozřejmě více. Zde se jedná o Italskou partu, která to valí v hutném sludge doomovém stylu a je to po všech stránkách správně surová a devastační masa hudby. A jelikož nechybí ani pěkně temná atmosféra, tak mi to dost chutná.
Počúvať tento koncert takmer tridsať rokov po kultovej epizóde Simpsonovcov je úplne sureálne. A zároveň zábavné počúvanie s mohutnými interakciami publika, živými bicimi ako aj celkovým dôstojným vyznením nových aranžmánov.
Tahle kvílivá poloha PARADISE LOST se poslouchá moc dobře. Vyvolávání zašlých, krásných obrázků, co každý pořádný metalista nosí hluboko v srdci, funguje na novém singlu dokonale, čili nezbývá, než obligátně doufat, že takové bude i celé nové album.
Druhý singl a zároveň titulní píseň sedmé studiovky BATTLE BEAST naznačuje, že králové diskotékového metalu zacházejí ještě dál, až někam k osmdesátkovému popu... Dá se to ještě kombinovat? Tahle skladba kupodivu říká, že vlastně ano...