Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapela NIAKARA baskytaristy Zdeňka Kuba vznikla před dvěma roky jako reflexe umělcova opuštění jeho do té doby neodmyslitelného postu v ARAKAIN. A slibovala prezentovat nejen některé ze Zdeňkových skladeb, napsaných pro domácí legendu, ale rovněž tvorbu zbrusu novou. K jejímu prvnímu studiovému osmělení dochází na EP „Anunnaki“ ze sklonku roku 2024, na němž je k nalezení hned šest skladeb. Poslední dvě („Kruhy v obilí“ a anglická verze „Černých koní“ „Over The Rainbow“) ještě odkazují na vzpomínaný ARAKAIN, ovšem první čtyři v pořadí už celkem barvitě naznačují, o čemže NIAKARA bude.
Tedy především o typickém skladatelském rukopisu Zdeňka Kuba, jenž za sebou za celou svojí dosavadní kariéru zanechal pěkných pár povedených kovových kousků. V tomto duchu hrají prim zejména titulní věc a někdejší úplně první singl „Zlatá generace“, neboť jejich thrash metalem navoněný odpich je skutečně nakažlivý a dává kapele jen to nejlepší vysvědčení. Dále o robustním a spolehlivém pěveckém výkonu zpěváka Maya Petranina, který v kapele zakotvil na své již bůhvíkolikáté štaci (jinak třeba CASTAWAY, SYMPHONITY), a který, byť dokáže být přesvědčivě svojský, se velmi často ocitá také v arakainovské poloze Kolář/Toužimský. No a do třetice všeho podstatného také o občas poněkud pokulhávající textařině, jejíž vzorek například ve zmíněné „Zlaté generaci“ se svojí úpornou snahu o rýmování vyznívá, řekl bych, až skoro tragicky.
Až by se vlastně dalo říct, že prostřednictvím „Anunnaki“ (což je jinak velmi působivý námět, včetně jeho ztvárnění na obalu celé nahrávky) máme unikátní možnost nahlédnout do alternativní budoucnosti, v níž by Zdeněk Kub ARAKAIN nikdy neopustil. Na podobně závazný soud bude samozřejmě zapotřebí ještě delší časová plocha případného dalšího nového materiálu, ale že i tak jde o velmi výrazné poznávací znaky NIAKARY je myslím zřejmé už teď. Konfrontace s novou deskou ARAKAINu tudíž bude jistě velmi zajímavou záležitostí.
Jakýsi prequel k minulému albu hezky rozvíjí dřívější hudební koncept. Je to ještě víc OPETH než debut a nejsem si jist, zda je to tak dobře. Ale hudba je to po všech stránkách bravurně udělaná, takže se to poslouchá samo.
Ano, je to tak. Američané oproti předchůdci zas tolik nového nepřinášejí, ale dá se říct, že se jim podařilo stabilizovat současnou moderně metalovou polohu a že se v ní cítí dobře. Skladby z novinky zní svěže, mají podařené melodické linky i odpich.
Moderní metal je proměnlivý, technický, melodický a košatý, tak už to prostě je a netřeba se tomu bránit. Ukazují to současní RIVERS OF NIHIL a teď i FALLUJAH. I těm to šlape velmi slušně. Přestože se nic převratného neděje, album jako celek funguje.
Spýtajme sa spolu s Marie Kondo: „Prinášajú nám KGatLW radosť?“ Odpoveď je aj na 27. doske jasné áno. Jemné orchestrálne aranže (odkaz na „Paper Mâché...“?) prekryjú istú schématickosť, ktorá sa pri tempe dve dosky ročne zákonite vkráda. Hudobný dopamín!
Odpověď na otázku, jestli je možné hrát pidlikací progmetal bez toho, aby tam pidlikali kytary. Tento projekt spájí dvě velká basová jména, kterými jsou Steve Di Giorgio a Jeroen Paul Thesseling. Pokud jsi basák, budeš si pravděpodobně uchcávat štěstím.
Melodie umí Španělé složit pěkné, to se musí nechat. Jinak je jejich druhé album, vydané v poměrně rychlém sledu od prvotiny, kolekcí příjemného heavy metalu plně oddaného zvuku 80. let. Deska šlape velmi slušně, byť ke konci už trošku na setrvačník.
Mistři melancholické hudby se ani tentokrát nedokáží či nechtějí vydat mimo svou komfortní zónu. Není to kolekce špatných písní, ale jsou to stále tytéž variace na čtvrt století staré téma. Dejme tomu z úcty ze starým nahrávkám ještě pár poslechů.