URGENT
Jsem u třetího dílu a začínám chápat, proč to má pověst nejnávykovějšího seriálu posledních let. Fascinuje mě kolik témat se sem podařilo sofistikovaně propašovat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Člověk by si řekl, že po těch letech fungování Metalopolis už bude všechno hotovo. Že magistrát napsal všechny průvodce, provozuje infocentrum, vztyčil pomníky a teď oprašuje. Na výročí se sejde delegace, dědkové zadujou fanfáru a jde se vzpomínat na „staré dobré časy“. Minulost je vyřešena, a tak se teď staví už výhradně satelity nebo open spaces. Jenže to tak není. Pořád se najdou zákoutí, na která se zapomnělo, pořád jsou urbexy, které stojí, ale málokdo je prolézá, a pořád jsou dveře, které málokdo otevřel, ale koukal by s otevřenou pusou, co za nimi našel. Takže máme pořád šanci věšet pamětní desky a sledovat překvapení čtenářů, co všechno ještě v katastrálním území Metalopolis můžou objevit. Dnes to bude TRIUMPHATOR!
Specialisté na černý kov budou vědět, ale pro většinu metalonároda asi bude tenhle pojem nový. TRIUMPHATOR? Neznám. Když se řekne Arioch, což je (byla) jeho hnací síla, taky každému nesvitne, i když někteří už zavětří – aha, to je FUNERAL MIST! No a když řekneme Mortuus, je všechno jasné – no ovšem, MARDUK! Ten chlápek za mikrofonem, který vypadá, jako by nesnídal právě vtipnou kaši, nýbrž prošel pod okapem, ze kterého vyteklo všechno svinstvo světa. Daniel Rostén, švédský blackmetalista, který nejdřív udělal „kariéru“ v nihilistických FUNERAL MIST, aby se později usadil v MARDUK a do značné míry určil jejich existenci od roku 2004 až doteď.
Rostén je rozhodně nadaný člověk. Na pódiu s MARDUK je sice omezen na šílení u mikrofonu, ve svých osobních FUNERAL MIST ale obstaral téměř všechno a také v TRIUMPHATOR kromě hulákání hrál velmi zdařile na kytaru a skládal tracky na album. „Wings Of Antichrist“ je zatraceně, dokonce bych řekl extrémně kvalitní kus black metalu. TRIUMPHATOR byli takoví stínoví ministři švédské scény, na bubny u nich hrál Fredrik Andersson z MARDUK a „Wings Of Antichrist“ je odpověď na Morganovce v postatě jedna ku jedné – jestli chcete nějak navést, tak zhruba na půli cesty mezi „Nightwing“ a funeralovským „Vobiscum Satanas“. Co se týká stylu, ale jak už bylo napsáno, i kvalitou!
Deska řeže jako sviň, zvuk je zahalený do té jedovaté mlhy, kterou tehdy uměla jen největší švédská jména. Jeden track masivnější než druhý, totální parní válce a dokonalý true swedish šicí stroje black metal ... znáte to! A když v pětce „Crushed Revelation“ TRIUMPHATOR přece jen zpomalí, není to žádné odpočívadlo, nýbrž hnus, který bodá právě svou bublavostí a zdánlivou leností, která vám ale oblbne smysly a zjistíte to až v posledním nádechu před utonutím v mazlavém bahně! Pak nastoupí šestka „Redeemer Of Chaos“ a jste zpátky v uragánu, který se vypne až na konci alba.
Po poslechu TRIUMPHATOR je vám naprosto jasné, že Rostén musel zakotvit právě v MARDUK a že se vše děje, jak má. Na „Wings Of Antichrist“ koneckonců trochou práce přispěl i Morgan Håkansson a TRIUMPHATOR se podněty od babylonských bohů nijak netajili. Když se ovšem někdo inspiruje tak kvalitním způsobem jako TRIUMPHATOR a převede to do jedné z nejlepších desek v rámci subkultury, je všechno v pořádku. Specialista na černotu si „Křídla“ bude hýčkat ve sbírce, a všeobecný posluchač, kterému stačí mít z black metalu takové to „best of“, si po náhodném poslechu „Wings Of Antichrist“ určitě řekne: „Ty vole, fakt dobrý!“
Chcete si udělat výlet někam mezi "Nightwing" od MARDUK a "Vobiscum Satanas" od DARK FUNERAL? Pusťte si TRIUMPHATOR - "Wings Of Antichrist". Stejný styl, stejná kvalita!
Tena
- basa
Arioch
- kytara, vokály
Fredrik Andersson
- bicí
1. Infernal dignity
2. Conquered light
3. Heralds of pestilence
4. Burn the heart of the earth
5. Crushed revelation
6. Redeemer of chaos
7. The triumph of satan
8. Goathorned abomination
9. From under to below
Wings of Antichrist (1999)
The Ultimate Sacrifice (EP) (1999)
The Triumph of Satan (demo) (1996)
Datum vydání: Středa, 27. října 1999
Vydavatel: Listenable records
Stopáž: 65:15
Jsem u třetího dílu a začínám chápat, proč to má pověst nejnávykovějšího seriálu posledních let. Fascinuje mě kolik témat se sem podařilo sofistikovaně propašovat.
Je to krásne. Neexistuje iná kapela, ktorá by na jednom albume drtila thrash v štyle VOIVOD a teraz ohurovala vlastným soundtrackom k seriálu Love Boat. A ešte to aj celé dáva zmysel. Úžasné.
Pre mňa jeden z najočakávanejších albumov tohto roka. Tento nový singel je proste skvelosť. Tie flamenco prechody sú úplne fantastické.
Tahle parta je úkaz vskutku svérázný. Pocta DEATH bez kompromisů a s evidentní snahou o dobový zvuk a produkci možná trochu překvapivě funguje i potřetí. A opět je to o ranější formě daného vzoru, i když se možná čekal posun. Ale nevadí, stále to šlape.
Vlastně ani nevím proč mi doposud jejich muzika příliš nešmakovala. Novinka asi nepřináší mnoho změn, ale u mě si to pěkně sedlo. Black jako nedílná kulisa a různé rockové a folkové vlivy kolem pak dotvářejí zvláštní a neopakovatelnou náladu. I posedmé.
Po delší době šíleně nabouchaná nahrávka, u které nemám pocit samoúčelnosti. Tento zhudebněný chaos má prostě hlavu, patu i vtip a ten saxofon zde rozhodně není jen do počtu. Země původu pro mě dost problematická, ale takovouto hudbu nemůžou hrát šmejdi!
Jakýsi prequel k minulému albu hezky rozvíjí dřívější hudební koncept. Je to ještě víc OPETH než debut a nejsem si jist, zda je to tak dobře. Ale hudba je to po všech stránkách bravurně udělaná, takže se to poslouchá samo.