LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hodnotit novou desku MANIC STREET PREACHERS (MSP) je jako sledovat další vydání série nekonečného a pro mě osobně naprosto kultovního seriálu. Všechny nové okolnosti vás nutí štrachat v archivu těch starých. Všechna očekávání jsou podvědomě předem dlouhodobě jasně daná, jejich nenaplnění pouze znamená opětovné prodloužení čekací lhůty. Na všechny pochybnosti o kvalitě nového díla už dávno existují otřepaná vysvětlení, samozřejmě ze staré školy. Skupina, se kterou sdílíte valnou část posluchačského života je v podstatě takový „přítel na reproduktoru“ jak pro dobré, tak speciálně u MSP pro ty komplikovanější epizody života.
„Critical Thinking“ si vyplácalo svůj jediný moment překvapení hned v úvodní stejnojmenné skladbě, kde při dusavých rytmických new-wave aranžích, za které by se nemusel stydět ani populární dýchánek „Cvičme v rytme“ na naší kdysi totalitní TV, vévodí cynické kázání a v refrénu pak úderný komand Nickyho Wire. Zde u mě Velšané bodují na sto procent, neboť jsou hudebně neotřelí a odvážní, textově brutálně nekonformní. A přesně takové bych si je přál mít po celou dobu dvaačtyřiceti minutové stopáže.
Ani druhý záznam na seznamu „Decline & Fall” nepolevuje v naléhavosti, je vystavěn na specifických melodikách podpořen více než provařenými, ale pořád funkčními doprovody kláves, pěkně odsýpá a vlastně vůbec nevadí, že dává vzpomenout na nemálo historických vibrací.
Ačkoliv je titulní kompozice po dlouhé době výjimečná, tak naprostý vrchol přináší už třetí „Brushstroke Of Reunion“ a to především díky uhrančivému textu z pera zpěváka a kytaristy Jamese Bradfielda pojednávajícím o síle předmětů, která může vyvolávat nejen různé dojmy, ale i znovu navodit spojení s nějakou osobou. Svižné tempo podkreslené výraznou Wireho basou a výborně vybudované melodické gradace jak v nápěvu, tak i refrénu pak dodávají pro tuto dojemnou zpověď obrovskou dávku uhrančivosti. Tady vás trojce odzbrojí a dokonale emočně smete.
„Nikdy jsem necítil žádnou tvou bolest, přehlížel tvůj obraz, co visí tu na zdi.
Až teď mi odkryl barvu tvé duše a dotek lásky pod tahy štětce.“
Velmi vitální úvod uzavírá o něco mírnější rock – popově laděná „Hiding In Plain Sight“. Druhý to singl opět vyvedený na hutných rytmických základech proložených osvěžujícími kytarovými okamžiky, včetně i těch provařených a pořád ještě funkčních doprovodů kláves. Nicky Wire při svém nostalgickém rozjímání podruhé roli hlavního zpěváka, a to za příjemného doprovodu Lany McDonagh.
Vcházíme do druhé třetiny a rozvážnějších rockových poloh kolekce. Tato se pro příliš žádostivého posluchače může hudebně slévat v jakési čtyři podobné, možná už i nudné variace na to samé téma. Výše zmiňované zkušenosti ze společného spolubytí začnou fungovat asi takto; je nutné si přiznat, že kromě nehumánně dokonalé desky „The Holy Bible“ trpí podobným syndromem více, či méně každá ze zbývajících řadovek a byl bych za ta léta pošetilý, kdybych uvěřil tomu, že náročnější – hlušší party si nebudu muset dobývat.
V této chvíli už mám po ruce texty, jenž speciálně u MSP umějí odemknout tyto méně přitažlivé skladby zevnitř. V případě, že poselství slovní složky není povrchní a osloví vaše vnitřní já, tak při troše trpělivosti by mělo umět přiblížit, či zatraktivnit doposud nepochopenou hudební kulisu. U položek pět až osm tento „folkařský“ přístup skutečně zažehnal prvotní dojem „padajícího řetězu“. Skladby jako „Dear Stephen“ a zvláště pak „My Brave Friend“ jsou zkrátka natolik osobní, že si zaslouží více času na vstřebaní a ta počáteční nedostupnost jim nakonec sluší. Přestože v poslední třetině ožívají hitovější nálady, tak se vyplatí vytrvat ve fokusu na texty, neboť právě u záseků, jakými jsou „Deleted Scenes“ (další úchvatné doznání) a „Onemanmilita“ (Wire naposledy jako zoufalý průvodce u mikrofonu) slovní spojení a obraty přilévají oleje do už tak hřejivého rock – popového ohně.
MSP se před třemi dekádami rozhodli, že se naučí sjíždět líbivější popové vlny. Patnácté album nadále a bezbolestně pokračuje v elegantním surfovaní, přináší kvanta hudební návykovosti a neméně zajímavých, nelaciných podnětů k zamyšlení i nad sebou sama.
Novinka nabízí nejvyrovnanější materiál od deset let starého „Futurology“, ale i tak nemohu jít s bodováním nad více než osm, jelikož se tu stále přespříliš spoléhá na bezpečně zaběhnuté postupy, přičemž kapela je jednoznačně v pozici, kdy by si mohla dovolit vystoupit ze svého letitého, komfortního stínu a z „Critical Thinking“ navíc sálá, že na to trojlístek zralých padesátníků potenciál má a současná situace kolem nás snad nemůže být inspirativnější, i proto tu osmičku v hodnocení berte spíše jako ležatou.
Maximálně příjemný hudební společník!
8 / 10
James Bradfield
- kytara, klávesy, zpěv
Nicky Wire
- basová kytara, kytara, klávesy, zpěv
Sean Moore
- bicí, perkuse
1. Critical Thinking
2. Decline & Fall
3. Brushstrokes of Reunion
4. Hiding in Plain Sight
[video]
5. People Ruin Paintings
6. Dear Stephen
7. Being Baptised
8. My Brave Friend
9. Out Of Time Revival
10. Deleted Scenes
11. Late Day Peaks
12. OneManMilitia
Critical Thinking (2025)
The Ultra Vivid Lament (2021)
Resistance Is Futile (2018)
Futurology (2014)
Rewind The Film (2013)
Postcards From A Young Man (2010)
Journal For Plague Lovers (2009)
Send Away The Tigers (2007)
Lifeblood (2004)
Know Your Enemy (2001)
This Is My Truth Tell Me Yours (1998)
Everything Must Go (1996)
Holy Bible (1994)
Gold Against the Soul (1993)
Generation Terrorists (1992)
Datum vydání: Pátek, 14. února 2025
Vydavatel: Columbia
Stopáž: 41:40
Produkce: Dave Eringa, Loz Williams
-bez slovního hodnocení-
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!