LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jako prostý vagant mám jednoduché chutě. Ve filmech mám rád ponorky, v metalu dudy. Přítomnost uvedených ingrediencí výrazně snižuje mé umělecké nároky. Tyto věci mi prostě působí potěšení. Metalopolis je svědkem mé dlouholeté lásky k IN EXTREMO, kteří jako jedni z prvních úspěšně propojili středověké tradicionály s metalem, k čemuž se v průběhu let následně připojila celá řada kapel různé kvality. Prostor u nás roky dostávali němečtí SUBWAY TO SALLY a jejich milý epochální eklekticismus. Svoje jsem napsal i k atmoblackovým SAOR, kteří kožené měchy napínají ve stylu skotské vysočiny. Existuje řada kapel, které si tímhle ďábelsky mečivým nástrojem vypomohou, když je třeba přiložit pod kotlem atmosféry.
Žádná kapela, kterou znám, to ale nedělá tak dobře jako pětice ze švédského Gävle, která si výmluvně říká APOCALYPSE ORCHESTRA. Na scéně jsou od roku 2013, teprve v roce 2017 vydali svůj debut s věšteckým názvem „The End Is Nigh“ a po dlouhých osmi letech teď častují fanoušky vřelým přáním „A Pleague Upon Thee“. V čem se Švédové tak zásadně liší? Předně, valná většina metalových kapel si ze středověkých nástrojů bere především jejich skočnou, bojovnou a bujarou polohu. Proto jejich party zdobí celou řadu folk metalových skladeb, které mají svádět k nestřídmému popíjení a hecování před výkonem. APOCALYPSE ORCHESTRA ale podchycují hlavně tóny ušlechtilého smutku a osudové sklíčenosti, které v sobě dudy (ale i strunné nástroje) a středověká hudba zahrnují. Logický souputník v metalových luzích a hájích? Pochopitelně doom metal.
Debutová deska Apokalyptiků tak nabídla mocné doom metalové vozby, které doprovází mečivý projev dud a brnkání strunných nástrojů jako mandola či loutna a především neprávem podceňovaný instrument, usedavá plačka jménem niněra, který jistě důvěrně znají fanoušci ELUVEITIE nebo jejich odnože CELLAR DARLING. Pomalejší tempa, hutný zvuk a převážně čistý, hlouběji posazený vokál Erika Larssona, táhly zachmuřeně posluchače na cestě deskou, která měla houpavý krok středověkého flagelanta a hezky integrovala do možná trochu generického metalu prvky dobových tradicionálů.
Novinka „A Plague Upon Thee“ rozvíjí tenhle osobitý hudební mix. Jen slovo rozvíjí není asi úplně padnoucí, protože sémanticky odkazuje směrem kupředu. APOCALYPSE ORCHESTRA ale svým výrazem spíše couvají. Hřímání prvotiny vystřídal na druhé desce měkčí, vzdušnější zvuk s krásně dynamickou produkcí, která nechává dýchat různým vrstvám instrumentace. Pokud bychom předešlou nahrávku škatulkovi jako „současný doom“, projev novinky má blíže k dobám, kdy se z hard rocku vyděloval díky kapelám jako BLACK SABBATH či později CANDLEMASS jeho pomalejší, nihilističtější bratr. APOCALYPSE ORCHESTRA k němu přidávají mocnou epickou vertikálu a sympatický historismus.
„A Plague Upon Thee“ se tak v rámci hodinové stopáže pohupuje v setrvalé pomalém tempu, jehož dynamika nespočívá ve zvratech a gradacích, ale v práci s různými motivickými vrstvami a melodickými motivy. Oproti debutu se role tradičních nástrojů zvětšila. Nejsou jen estetickým doplňkem, jsou poslem emocí a heraldem melodických postupů. Někdy se do popředí dere niněra (otevírák „Virago“), jinde zase hrají prim kvílivé dudy („Glass And Sun“, „Saint Yersinia“). Spolehlivá rytmika a kytary skrze svá kila vytváří žulově pevné podloží, na kterých APOCALYPSE ORCHESTRA staví své melancholické potemnělé chrámy. V nich se tentokráte ještě více uplatňují chóry, které v některých momentech (např. nástup majestátní bajky „Tempest“) připomenou zpovzdálí kultovní aranže Basila Poledourise. Vůbec bych se pak nehádal s posluchači, kteří symbiózu tradičních nástrojů a chorálů přirovnávají k povedeným soundtrackům k současné fantasy, např. k hernímu Zaklínači.
Nechybí tu ani zapojení tradicionálů, v tomto případě notoricky známého spirituálního bangeru „Santa Maria, Strela do Dia“ z kodexu Cantigas de Santa Maria (1250), který APOCALYPSE ORCHESTRA ocitují v „Sacrament Of Avarice“. A opět, tam, kde jiné kapely na známém motivu staví celý song, se vyprávění Švédů ubírá svým vlastním směrem, který se k popěvku vrací v refrénech. Jejich hudba není nijak variabilní, naopak, někdo ji zcela oprávněně označí za monotónní. Pro mne je ale mnohem přesnější označení evokativní a podmanivá. V jejích repeticích a stálosti je něco hluboce uklidňujícího. Člověk si užije její vertikální vzmachy a nádherně sklenuté křížové klenby refrénů (skvostná modlitba „Anchorhold“). I když každá skladba pracuje se stejným odstínem emoce apokalyptické úzkosti (a z ní plynoucího smířeného přijetí vlastního konce), jsou jednotlivé strany „A Plague Upon Thee“ plné nádherných kaligrafických ozdob, které dělají z každé kapitoly alba svébytný zážitek. Kriticky bych se snad mohl vyjádřit jen k trochu neinvenčním textům a Erikově tvrdé výslovnosti... ale víte co? Nechce se mi.
APOCALYPSE ORCHESTRA prostě udeřili na mou citlivou strunu a nafoukli svou vizí středověku, která není založená na úsměvném předstíraní věrnosti, ten správný duchovní měch. S touhle deskou tak už měsíc dýchám, vstávám i líhám. Jsou to důtky, které drásají záda a zároveň tak podivně hladí. Kvůli tomuhle pocitu se z lidí nejspíš kdysi dávno stávali flagelanti. Doba zase přeje vizím brzkého konce, tak vpusťte APOCALYPSE ORCHESTRA do sednice, kdož se nebojíte nálad chmurných!
Doba flagelantům přeje a na cestě morovou krajinou k brzkému konci nám zahrají APOCALYPSE ORCHESTRA!
9 / 10
Mikael Lindström
- dudy, niněra, mandola
Rikard Jansson
- basa
Erik Larsson
- citera, kytara, loutna, mandola, vokály
Andreas Skoglund
- bicí a perkuse
Jonas Lindh
- kytara
1. Virago
[video]
2. Tempest
3. Glass and Sun
[video]
4. Anchorhold
5. Sacrament of Avarice
6. From the Athanor
7. To Arrive
8. Saint Yersinia
[video]
A Plague Upon Thee (2025)
The End Is Nigh (2017)
Datum vydání: Pátek, 14. února 2025
Vydavatel: Despotz Records AB
Stopáž: 59:35
V metalu ani doom metalu již těžko lze hrát něco jiného, ale stále to lze hrát něčím jiným. Dudy a další nástroje jsou tak velkým zpestřením. Tihle Švédové svůj folk/doom metal okrašlují hrou na středověké trubadúry. Po hudební stránce je to zajímavá záležitost. Že jde o zkušené muzikanty není pochyb a ony netradiční nástroje nakonec využívají celkem tradiční postupy. Navíc se k této středověké, morem nakažené tématice ty píšťaly moc hodí. Zasazení do doomových mantinelů je rovněž příhodné a při tomto rytmu je tak dost času pro mačkání měchů. Tím se ale musím dostat k tomu, co mě na téhle tvorbě nebaví, abych trochu vyvážil hlavní text. Je to moc utahané a celá deska mi splývá v jeden celek.
Zpěvák se snaží stylizovat do role dávného minstrela, jenže jeho projev je k uzoufání monotónní. Přitom technicky je to velmi dobrý zpěvák a v některých skladbách se vzmuží a svůj projev dotáhne i do jiných tónin a v jinou hlasovou kresbu (třeba v závěrečné „Saint Yersinia“). Možná, že je to autentické, ale mě to nějak nefunguje. Postrádá to zajímavost. Kdyby to byly dvě tři skladby na albu, tak proč ne, ale když je v této bezvýrazné tónině celá deska, sráží to ty ostatní pozitivní věci, které se povedly.
Oproti hlavnímu textu jsem chtěl vypíchnout i nějaké ty neduhy, to ale neznamená, že „A Plague upon Thee“ považuji za slabé album. V podstatě s většinou napsanou v hlavním textu souhlasím, nicméně mě to příliš neoslovilo. Asi mě to středověké téma netáhne. Je to dobré dílo, jen si musí najít svého posluchače. A to hledání nemusí být zrovna snadné.
-bez slovního hodnocení-
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!