LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Staré antické báje, respektive osobní traumata bájných hrdinů, ožívají v hudbě nové francouzské kapely. Jejich textové rozkročení je však širší a se jmény jako Odysseus, Achilles a podobně se vyjadřují k aktuálnějším tématům. Od kosmických imaginací až po existencionalismus a sociální nerovnost, jak je u Francouzů zvykem. Členové kapely nejsou žádní nováčci a sešli se z různých uskupení. Tomu nakonec odpovídá i vyspělý hutný zvuk celé nahrávky, který vypovídá o tom, že je přesně tím, čeho chtěla kapela dosáhnout. Temný metal s progresivními prvky, který vychází z deathu a post metalu. Citují ALCEST a další podobné spolky domácí scény. Ve svém výrazivu však nesleví z úderného stylu postaveného na hutných riffech. Sem tam zahrají nějaké intermezzo či akustickou pasáž, ale do delších klidných instrumentací se nepouští. Hudebně jsou hodně sevření a drží se svých ostrých mantinelů.
Kapela má velkou přednost v hlasu Floriana Vasseura, který dokáže svůj projev měnit jak chiméra. Už samotný start „Ulysses' Lies“ mu dává dostatek prostoru pro hlasové kreace. Ve středním tempu se valící skladba odhaluje syrovou sílu a současně i zvukovou zasněnost téhle nahrávky. Nebo mnohem později se Florian ve skladbě „BlaAst“ pustí na melancholickou vlnu (aniž by si toho rytmická sekce všimla). Nejvíce jej lze ocenit v dlouhých plochách, kdy svůj part rozvláčně táhne nad svižnou rytmikou („Death Experience“). „Death Experience“ je ostatně jednou z těch skladeb, které svým rytmem a proplétanými kytarovými motivy dokáže chytnout a nepustit. Což se ne vždy povedlo a třeba skladba „The Royal Way“ za využití těch samých ingrediencí už tak moc netáhne.
Skladba „Dark Matter“ přichází s větší variabilitou ve výrazu, se změnami v rytmu a znatelnějšími progresivními prvky. Je to klasický trik prog metalu, chvíli se hrnou riffy, pak se zvolní a kytary se pustí na špacír. Ke cti kytaristy Christofera Fraisiera se musí nechat, že jeho úlety jsou jen letmé, drží se hlavního motivu a celá skladba působí sevřeným dojmem. „Storm Dancer“ odhaluje kořeny zapuštěné do černého kovu. Spouští se bouře a zpěvák na pozadí bubenické epilepsie svůj hlas dotahuje až k hranicím příčetnosti. Temná atmosféra je v ty momenty doslova hmatatelná. Střídáno je to klidnějšími pasážemi postavenými na obyčejné hoblovačce. Není to nic inovativního, ale má to své kouzlo.
„Myrrha“ vysloveně tlačí na pilu a nenechá zpěváka opustit svojí extrémní, skoro až sípavou polohu. V této poloze je kapela silná, často ale ztrácí potenciál nastíněný v ostatních vypíchnutých skladbách. Když už se člověk trochu nasytí jejich výrazu, efekt nového a zajímavého se usadí, jejich recept na post metalovou krmi trochu zevšední. Závěrečná „Cosmogony“ se přes úvodní melodickou předehru vrátí do mantinelů vytyčených úvodní skladbou a v podobném důrazném rytmu tak dotlačí desku do finále. Je to jedna z těch nejzajímavějších skladeb, kdy se projevují progresivní tendence kapely a schopnost si pohrát se složitější strukturou.
Tohle album má krásně ponurou atmosféru, energii, hutné riffy jak ze samotného podsvětí. Kapela celou stopáž výrazně nesleví z dynamiky a hrne svůj temný zasněný post-metal kupředu s nezastavitelnou razancí. To je na jednu stranu sympatické, na druhou stranu tento jinak zajímavý materiál trochu splývá. Od jejich již zmíněných krajanů ALCEST si člověk zvykl na variabilnější pojetí. Přesto jde o výbornou nahrávku, která nabízí trochu alternativní pojetí úderného metalu.
MARCH OF SCYLLA jsou nová kapela hudebních veteránů. „Andromeda“ má krásně ponurou atmosféru, energii, hutné riffy jak ze samotného podsvětí. Kapela celou stopáž výrazně nesleví z dynamiky a hrne svůj temný zasněný post-metal kupředu s nezastavitelnou razancí. Rozhodně jde o materiál, který stojí za pozornost.
7,5 / 10
Florian Vasseur
- zpěv
Christofer Fraisier
- kytara
Robert Desbiendras
- basa
Gilles Masson
- bicí
1. Ulysses' Lies
2. Death Experience
3. The Royal Way
4. To Cassiopeia
5. Dark Matter
6. Storm Dancer
7. BlaAst
8. Achilles' Choice
9. Myrrha
10. Cosmogony
Andromeda (2025)
Datum vydání: Pátek, 7. března 2025
Vydavatel: KLONOSPHERE
Stopáž: 49:59
-bez slovního hodnocení-
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!