LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je úplne zbytočné, aby som to tajil, tak s tým vyrukujem hneď v úvode. AVANTASIA je moja srdcovka a nasledujúce riadky preto budú skrz-naskrz subjektívnym pohľadom nadšeného, častokrát priam až nekritického fanúšika. Je pritom paradoxné, že sa mi to stalo po viac než dvadsiatich rokoch. Kým prvé dva albumy zo začiatku nového tisícročia som (ako každý poctivý agrárnik s melodickým nemeckým metalom v DNA) uznával a často počúval, postupne nadšenie upadalo a napokon zostalo iba pri občasných singlových ozvenách z veľkej diaľky.
Všetko zmenil jeden jediný koncert. A možno skôr magická atmosféra, ktorá ho sprevádzala. Bolo to v lete pred tromi rokmi, na prvom post-covidovom Wackene v prvý deň festivalu, keď tento mamutí podnik skúšal stredu ako plnohodnotnú večernú verziu pre nedočkavých návštevníkov. Vtedy bolo proste niečo dobré vo vzduchu. Ľudia okolo boli nadšení, nedočkaví, priateľskí, plní optimizmu a skvelej nálady. Toto všetko, a samozrejme uvoľnená a radostná show v prvom rade, prispelo k náhlemu zisteniu, že ten Tobi mi naozaj chýbal. Mám rád jeho hlas, mám rád jeho humor, obdivujem jeho podivuhodnú záľubu zanietene diskutovať so svojimi fanúšikmi pod statusmi na Facebooku. A predovšetkým odvtedy naplno a bez zaváhania vyhľadávam jeho typicky nemecký šablónovitý prístup ku skladateľským aktivitám – to dokonalé, na lekárskych váhach vyvážené, mixovanie nemeckého melodického metalu s meatloafovskou pompéznosťou a hardrockovou nostalgiou 80. rokov.
Názov nového albumu „Here Be Dragons“ síce evokuje objavovanie neprebádaných končín, tajuplné miesta plné nepoznaného, neistého, možno až nebezpečného, všetci však dobre vieme, že v prípade tejto hudobnej formácie je úplný opak pravdou. A v tom je práve AVANTASIA silná, fanúšikmi oceňovaná a vyhľadávaná. A to aj podľa môjho názoru dôvod, prečo sa po vydaní novinka objavila na prvom mieste medzi najpredávanejšími nahrávkami v Nemecku a Rakúsku – ľudia jednoducho vedia, do čoho idú. Siahli po novej dávke svojej hudobnej drogy, ktorá ich ešte nikdy nesklamala. Práve v týchto časoch, keď slovo „turbulentný“ naozaj už dávno nevystihuje bláznivú realitu súčasnosti, je to extrémne dôležité. Metaloví fanúšikovia berú takéto hudobné novinky ako vzácne kotvy v rozbúrených vodách bláznivých čias, ktoré práve žijeme.
Keď už je reč o kotvách a vodách a plavbe – keď som prvýkrát počul pesničku „Avalon“, musel som sa neveriacky smiať. Naozaj si neviem predstaviť, ako inak by sa dala do poslednej noty vyplniť predstava melodického metalu pojednávajúceho o mýtickom ostrove z artušovských legiend. Ďalšou variáciou na podobne očakávané témy sú v prípade AVANTASIE pesničky, v ktorých spieva skvelý Bob Catley z MAGNUM. Aj „Bring On The Night“ je krásnou poctou tvorbe zasnívanej britskej veličiny, opäť raz však nedosahuje kvality nedostižnej hitovky „The Story Ain`t Over“. Už keď je reč o tomto magickom kúsku, ktorý pre mňa predstavuje hádam aj 50 percent zážitku z každého koncertu Tobiho potulného cirkusu, som naozaj zvedavý, ako sa kapelník popasuje s Catleyho absenciou na nastávajúcom turné. Famózny spevák pred pár dňami oznámil, že absolvoval plánovanú operáciu nohy a zvládne iba londýnsku zastávku pripravovaného turné. Vypredaný koncert v pražskom Fore Karlín nebude taký skvelý, ako mohol byť, škoda preškoda.
Mimochodom, AVANTASIA a českí fanúšikovia, to je kapitola sama o sebe. Tobias v týchto končinách dlhé roky žne niečo, čo zasiali ešte niekedy v 80. rokoch HELLOWEEN. Naše krajiny sú fascinujúce nielen bitkami metalistov a depešákov, ktoré sa nediali nikde inde vo svete (vsadil by som nemalý obnos na to, že v tej nevraživosti medzi československými mladými ľuďmi v subkultúrach mali prsty šikovní operatívci zo skurvenej ŠTB), ale aj honosným statusom nemeckého melodického metalu na čele s Weikathovcami. Albumy ako „Walls Of Jericho“ a „Keeper Of The Seven Keys I & II“ tu boli vždy cenené rovnako vysoko ako ktorákoľvek špičková nahrávka od ťažkých kalibrov prvej metalovej ligy IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST či METALLICA. A rovnako ako českí fanúšikovia ľúbia AVANTASIU, Tobias opätuje lásku svojim poslucháčom – bonusové koncertné pesničky na novom albume boli opäť raz nahrávané na festivale Masters Of Rock.
Keď už bola reč o HELLOWEEN, Tobi v jednom z prvých statusov po vyjdení nového albumu písal, že sa usmieval pri počúvaní pecky „The Moorlands At Twilight“, v ktorej spieva Michael Kiske. Všetok kredit za takýto zvuk a aranžmány podľa neho patrí legende z Hamburgu. Oni to vymysleli, oni na to majú patent. Inak, mám pocit, že u HELLOWEEN a ich Keeperoviek sa Tobias a jeho štúdioví parťáci inšpirovali aj pri štelovaní zvuku na novom albume. Už od prvého zverejneného singlu „Creepshow“ som mal zvláštny pocit z akýchsi „polotučných“ starodávnych gitár, ktoré poriadne nerezali, netlačili a neboli ani zďaleka také hutné ako napríklad na prelomovej fošni „The Scarecrow“. Nie som si istý, či bol tento „old school“ manéver dobrý, hoci mu rozumiem, ak ide o snahu odlíšiť sa od predchádzajúcej dvojice „zelených“ albumov, kde sa vynímala zasnívaná, melancholická, rozprávková atmosféra.
Ak má však „Here Be Dragons“ pôsobiť ako poriadny melodicko-metalový vietor, ktorý prevetrá fanúšikovské hlavy – a kúsky ako „Phantasmagoria“, „Unleash The Kraken“ či „Against The Wind“ by tomu mohli napovedať – veľmi krútim hlavou nad nehoráznym porušením zlatého pravidla o „druhej pesničke na metalovom albume“. Minimálne od čias „Metal Gods“, ale určite najneskôr od „Sad But True“ či „Symphony Of Destruction“ je proste úplne jasné, ako má druhý kus na každom dobrom tvrdom albume znieť. Ako má nadviazať na úvodnú bombu, udržať energiu, posunúť ju do ďalších úrovní, ale hlavne nezhodiť hneď v úvode reťaz celej nahrávke. A presne to sa, žiaľ, stalo pri titulnej pesničke nového albumu, ktorá sa rozbehne až po 35 sekundách a je navyše riadne členitá, košatá. Bez ohľadu na to, že to nie je zlý song a hviezdny Geoff Tate podáva, podľa očakávania, perfektný výkon, toto proste nemala byť druhá vec na albume. Tobi, nad čím si, do čerta, premýšľal?
Veľmi mi tu chýba Jorn Lande, ktorý žiaril práve počas wackenovskej stredy v roku 2022. Vzhľadom na charakter väčšiny pesničiek by si veru prišiel na svoje. A to píšem so všetkou láskou a úctou k ďalším účinkujúcim umelcom ako Kenny Leckremo, Roy Khan či Ronnie Atkins. V každom prípade však potešila štúdiová účasť doteraz výlučne koncertnej divožienky Adrienne Cowan.
Albumu nechýba tradičná - nákazlivo pozitívna – atmosféra, ktorá bude určite ozdobou aj oboch pražských koncertov. Vidíme sa na prvom z nich; teším sa aj napriek všetkým výhradám, ktoré tu odzneli.
Ak nie ste fanúšik, pokojne si od bodového hodnotenia odpočítajte dva-tri body. Alebo si len odpľujte a choďte ďalej. Ako spieva Tobi Sammet, ak sa ti to nepáči, nie je to pre teba.
7 / 10
Tobias Sammet
- spev, klávesy, klavír, orchestrácie, basgitara
Sascha Paeth
- gitary, klávesy, klavír, orchestrácie
Miro Rodenberg
- klávesy, orchestrácie
Felix Bohnke
- bicie
1. Creepshow
[video]
2. Here Be Dragons
3. The Moorland At Twilight
4. The Witch
[video]
5. Phantasmagoria
6. Bring On The Night
7. Unleash The Kraken
8. Avalon
9. Against The Wind
10. Everybody`s Here Until The End
Here Be Dragons (2025)
A Paranormal Evening With The Moonflower Society (2022)
Moonglow (2019)
Ghostlights (2016)
The Mystery of Time (2013)
The Wicked Symphony (2010)
Angel Of Babylon (2010)
The Scarecrow (2008)
Lost In Space Part 2 (2007)
Lost In Space Part 1 (2007)
Metal Opera Part 2 (2002)
Metal Opera Part 1 (2000)
V různých fantasy žánrech (knihy, hry…) je takové pravidlo, že když autorům zcela dojdou nápady, co dál se svým kdysi originálním dílem, a přitom mají snahu i touhu v projektu dál pokračovat, povolají se draci. Přesně tenhle dojem budí i nová deska AVANTASIA. A jak už infantilní obal napovídá, tuto praxi pojal i Tobias Sammet. Jak jinak to chápat, když hudebně je tahle deska zcela bez nápadu.
Převážná většina skladeb jsou duety, které jsou zcela schematické. První sloku odkráká kapelník, druhou zazpívá host a refrény si dají společně (přičemž v nich je host málokdy slyšet). Co se hostů týče, tak je zcela zřejmé, že nejde o osobnosti, které by si Sammet vybírat z celé scény (možná tak 1-2 jména na desku). Skoro všechno to jsou osoby s nějakou vazbou na producenta Saschu Paetha. Proto se stále točí ti samí dokola. A stále nevím, jestli má v této kapele větší slovo Tobias Sammet co by hlavní skladatel, nebo Sascha Paeth jako producent. Ale ono na tom moc nezáleží. Už to dávno není spolupráce speed metalového rebela a studiového mága. Oba jsou profíci, co jdou na ruku tržní poptávce.
„The Moorland At Twilight“ se starým známým Michaelem Kiskem je jeden z mála svižných a světlých momentů. Je to sice napsáno dle starého mustru, ale alespoň to má v sobě energii. Ještě mě zaujala skladba „Avalon“, kde hostuje Adrienne Cowan. Zaujala možná hlavně proto, že mám rád SEVEN SPIRES a v úvodu a občas mezi slokami zazní hudební odkaz na Adrienninu domácí kapelu. Jinak i tahle skladba je kolovrátek. Kde jsou ty časy, kdy Tobias Sammet ze sebe sypal věci jako „Glory of Rome“, „Breaking Away” nebo třeba „Twisted Mind“. Ani titulní „Here Be Dragons“ neohromí. Přitom tyhle delší kousky bývaly zajímavou částí alb. Vzpomeňme „Stargazers“ nebo „The Scarecrow“, jenže „Here Be Dragons“ v sobě postrádá zajímavý instrumentální motiv. Veškerou gradaci provádí Sascha Paeth studiovou úpravou. Technicky opět na perfektní úrovni, ale hudebně je to převařená voda. Hlavně že to má draky!
-bez slovního hodnocení-
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!