Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Znovunahraná stará alba mě většinou nechávají chladným. Často v tom nevidím smysl. Ale v případě Němců END OF GREEN a tohoto oprášeného a znovunahraného debutu "Infinity" z roku 1996 jsem udělal výjimku. Ještě před vydáním mě upoutala ukázka, a nakonec se nová verze pod názvem "Twinfinity" pevně usídlila v mém playlistu. Aktuální podoba trochu zapomenutého alba totiž hezky oživila možná příliš v basovém spektru utopenou zvukovou úroveň originálu (Nuclear Blast prominou) a v novém kabátku vykoukla na světlo síla a kvalita vlastního materiálu. A příjemným faktem je i to, že hůře dostupný debut je jako druhé CD součástí tohoto vydání, které skupina spáchala coby úvodní počin pro nového vydavatele Reaper Entertainment. Je tedy možno jednoduše porovnat, co nahrávka čerstvým nahráním, nazvučením a kvalitní produkcí získala. Současně jako by tím END OF GREEN naznačovali nový začátek ve stylu návratu ke kořenům. A ty se nesly v intencích tehdy populární vlny gothic doomového stylu. Vždyť rok 1996 je rokem vydání alba "October Rust" od TYPE O NEGATIVE nebo "Irreligious" od MOONSPELL. Ale zatímco mnohé zavedené skupiny již šly cestou pozvolného zjemnění, debut END OF GREEN byl ještě do značné míry počinem surovým a živelným. Neuzavíral se do přílišné melancholie, jelikož tyto polohy skupinu teprve čekaly později, kdy se vydala na pouť vzdušnější a často bohužel i banálními emocemi prostoupenou hudbou.
Znovunahraná verze alba disponuje obsahovou autenticitou původního materiálu, jež se ve své podstatě nemění. END OF GREEN se nesnaží skladby obracet naruby. Vše je tedy na svém místě, jenže ne tak docela. Skupina si totiž pohrála s aranžemi a například titulní skladbu natáhla o téměř tři minuty. Je zde tak cítit snaha dodat materiálu větší epičnost. Současně se ale prosazuje dynamické nazvučení nebo úpravy tempa a ve skladbách typu "Away" tak naopak roste agrese a vyhrocenost. "Twinfinity" tedy není albem strojově kopírujícím původní desku, ale v mnoha ohledech dostávají skladby odlišné vyznění. Především se zdá, že END OF GREEN protrhli deku pochmurné sklíčenosti, která byla dána debutu do vínku, a tak se můžeme těšit z energičtěji znějící verze. Také se obnažují ty povedené a působivé postupy, které skupina tehdy vykroužila přesně podle aktuálně módního trendu. A byť se tak objevují i některá dobová klišé, ze skladeb jsou cítit uvěřitelné emoce.
Jako zajímavý fakt je možno brát to, že novou verzi skupina natočila v téměř totožné sestavě jako tehdy před skoro třiceti lety. Jediná změna je na postu basáka. Především Michelle Darkness, vlastním jménem Michael Huber, tak může dokumentovat posun ve svých vokálních kvalitách. Oproti původní verzi je to rozdíl jak po stránce jistoty v intonacích, tak ohledně síly a výraznosti vokálních partů. Ty původní byly dost ploché, za což ale mohla i zvuková stránka, která právě zpěv hodně dusila. Ten tak zněl jako odkudsi ze sklepa. Na nové verzi je naopak vokál silný a dominantní. A třeba výrazně hluboký projev v titulní skladbě hezky rezonuje, takže po všech stránkách připomene působivé kreace Petera Steelea z TYPE O NEGATIVE. K těm měli ostatně END OF GREEN vždy stylově blízko. A byť se nedá mluvit o tak efektních a emocionálně trýznivých postupech, občas se Němcům povedlo vystihnout podobně vypjaté polohy. Debut ale ještě nepadal do vyslovených melancholií a část alba měla i drsnější a především energičtější drive. Vezměme za příklad třeba skladbu "Away", která svým důrazným rozjezdem jde až do deathových poloh. Současně se na některých místech objevuje i ladná melodičnost, kterou jako by si skupina půjčovala od PARADISE LOST. Například skladba "Sleep" k tomu nemá daleko. Inspirace albem "Draconian Times" (1995) se zde rozhodně nedají vyloučit.
Zajímavý koktejl, který END OF GREEN na svém debutu namíchali, se tak nedržel nějak při zemi a jeho často kontrastní a pestrý obsah znovunahraná verze hezky zvýraznila. Možná se zde nenajde tak silný materiál, s jakým v té době přicházely známější skupiny, ale vytažení na světlo si "Infinity" rozhodně zasloužilo. A to i s ohledem na skutečnost, že mnohé další počiny skupiny padaly do šedi průměru. Takže to, co především znovunahrání debutu ukazuje, je fakt, že END OF GREEN jsou i po více jak třiceti letech kariéry stále při chuti a ve formě. A jelikož by se pod Reaper Entertainment mělo jednat o restart a novou éru, další desku s čerstvým materiálem snad skupina dokončí v dohledné době. A bude zajímavé, zda se Němci opravdu vrátí ke kořenům, nebo naopak nabídnou něco k tomuto debutovému tvaru kontrastního. Docela se těším.
1. Left My Way (Re-Recorded 2025)
2. Away (Re-Recorded 2025)
3. Seasons Of Black (Re-Recorded 2025)
4. Infinity (Re-Recorded 2025)
5. Tomorrow Not Today (Re-Recorded 2025)
6. Sleep (Re-Recorded 2025)
7. You (Re-Recorded 2025)
8. Nice Day To Die (Re-Recorded 2025)
9. No More Pleasure (Re-Recorded 2025)
10. Left My Way
11. Away
12. Seasons Of Black
13. Infinity
14. Tomorrow Not Today
15. Sleep
16. You
17. Nice Day To Day
18. No More Pleasure
Diskografie
Twinfinity (2025) Void Estate (2017) The Painstream (2013) High Hopes in Low Places (2010) The Sick's Sense (2008) Dead End Dreaming (2005) Last Night On Earth (2003) Songs For A Dying World (2002) Believe My Friend (1998) Infinity (1996)
DALŠÍ INFORMACE
Datum vydání: Pátek, 24. ledna 2025 Vydavatel: Reaper Entertainment Stopáž: 94:49
ZE SHOUTBOX-u
Noisy
Pod novým vydavatelem se Němci END OF GREEN vrací ke kořenům. Reedice debutového alba včetně jeho nově nahrané verze je celkem příjemným připomenutím jejich důrazných gothic doomových začátků. Uvidíme co bude dál.
Poslední díl byl snad nejakčnější ze všech, navíc toho na poměry seriálu neuvěřitelně hodně odhalil a možná by obstál i jako otevřený konec. Ačkoliv měla druhá řada i pár hlušších míst, nutno smeknout. Tak snad si tvůrci ještě pár es v rukávu ponechali.
Melodický kolotoč náladové hudby islandských SÓLSTAFIR již možná padá do určitého klišé a příliš nového nepřináší, svou práci ale skupina odvádí a i osmou deskou dokáže potěšit své fanoušky. Ale něco mi zde z pohledu emocí chybí. Minulé album bylo lepší.
Patnáct minut dlouhá předehra před další řadovkou. EP nikterak dramaticky nevybočuje z linie nastavené debutem „New World Order“ a přináší porci slušného, leč stále velmi tradičně pojatého CZDM. Příznivci pozdních MARTYRIUM CHRISTI budou určitě spokojeni.
Se živáky se teď roztrhl pytel, a jak vidno, se záznamem svého koncertu přispěchali i RIVERSIDE. Kapela je bezesporu instrumentálně jistá, takže největší překvapení bude asi zjištění, že i při progresivním metalu umí Poláci slušně pracovat s publikem.
Poctivý materiál dle pravidel finského death/doomu. Na druhou mi tam chybí věrohodné, autentické emoce. Ty jsou doháněny studiovými aranžemi, ale v jádru hudby je nenacházím. Asi to bude dobrý, ale mě to nechává chladným.
Mladíci z Colorada na debutovém EP rozjeli klasickou thrashovou řezničinu. Nekompromisní přístup, místy trochu blackový vokál, změny temp a parádní riffy s kouzlem osmdesátek. Pokud budou vznikat takové nové skupiny, pak o budoucnost metalu nemám strach.
Pišta Wilson sa po príjemnom predchodcovi opäť ocitol v dolnej fáze sinusoidy, tentoraz s rozvláčnou nudou. Ak by niekomu nestačila štandardná verzia, môže si svoju kómu predĺžiť bonusovým diskom, ktorý by bez problémov zapadol aj do projektu „Sleep".