LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ani dnes nebudeme věnovat čas libozvučné a kdovíjak přátelské produkci. Za dalšími služebníky řemesel z kategorie obskurních se tentokráte vypravíme do Severního Irska, odkud se vynořila zbrusu nová entita slyšící na jméno SACRED NOOSE. Sestava je složena ze zkušených reprezentantů, kteří jsou/byli členy hned několika kapel, jejichž sláva však nepřesáhla (snad s výjimkou funeral doomových ABBOTOIR) hranice ostrovního státu. Nicméně pod vlajkou SACRED NOOSE by se mohlo zadařit o trochu více, debutové album "Vanishing Spires" totiž odhaluje slušný potenciál.
Tak z čeho budeme dnes vařit? Severní Irové to pojali zeširoka a do své receptury zaintegrovali hned celou svatou trojici temných žánrů, tedy death metal, doom metal a částečně i black metal. A u všech těchto žánrů zvolili jejich odtažitější, méně přístupnou formu. Už jen tohle konstatování (spolu s pohledem na logo a cover) mi bohatě stačí k tomu, abych jejich tvorbu podrobil podrobnějšímu zkoumání.
Po skoro tříminutovém postupně gradujícím intru přichází na řadu násilnější dvojblok "Entranced By Concrete Lathe" / "Black Tempests Of Promise". Hned v úvodu první jmenované se zpoza rohu vynoří disonantní plochy připomínající počínání KNOLL, nicméně hned poté začíná produkce SACRED NOOSE nabývat na pestrosti a začne se rozlézat do jiných žánrových zákoutí. Jako první na řadu přichází hluboká bažinatá pasáž, v níž Severní Irové řádně zabrnkají na propastnou OSDM notu. Pak znovu úřaduje nelibozvučný předěl (vzdálené ozvěny skřípavějších poloh DEFACEMENT) a následně vystřídaný temnou melodickou linkou, leč o nějaké přístupnosti či nedejbože chytlavosti ani tentokrát moc diskutovat nebudeme. Druhá položka obsahuje ještě divočejší black/death metalové sekvence, které částečně připomenou směrování současných BLACK CURSE (album "Burning In Celestian Poison"), ale stejně tak si můžete vzpomenout na pomalejší pasáže z "Within A World Forgotten", dosud jediného řadového alba spících INFERNAL COIL. Pak přichází druhá dvojice skladeb, těžiště alba, titulní osmiminutová kompozice a dále pak více než sedmiminutová "Moribund". Při takto dlouhých stopážích už bude nutno prokázat dostatečnou nápaditost a skladatelskou inteligenci. První jmenovaná zachycuje SACRED NOOSE v "haunting" death/doomových polohách, které připomenou mistry svého oboru, SPECTRAL VOICE, jakmile se ale přehoupnou do standardnějších oldschoolových poloh, okamžitě si vybavíte klasiku klasik, "Onward To Golgotha", od starých dobrých INCANTATION. Atmosférická "Moribund" znovu nabídne kombinaci pomalejších pasáží se zběsilými black/death metalovými ataky, ale současně nabídne i pasáž, kde kapela poměrně dlouho přešlapuje na místě (3:20 - 5:20), aniž by generovala výraznější přidanou hodnotu (podobným místem disponuje i závěrečná "True Emancipation").
Obrovskou devízou SACRED NOOSE jsou vokály, když o své místo u mikrofonu není ochuzen ani jeden člen kapely. Výsledkem je pak celé spektrum extrémních zpěvů, které jako živá voda prostupují celým albem. Z lůna sklepení rezonující growling a vyšší blackové vokály jsou v tomto žánru standardem, jakési pomatené zaříkávání pak potěší a občasný vyšinutý DSBM howling vyloženě překvapí. "Vanishing Spires" je žánrově pestrá, velmi slušně složená deska, která by jméno SACRED NOOSE měla katapultovat do popředí zájmu všech milovníků extrémněji laděné produkce. Příjemné překvapení, divoký, neučesaný, disonantní black/death/doom metalový koktejl dle mého gusta.
"Vanishing Spires" je debut s potenciálem. SACRED NOOSE pracují s extrémnějšími polohami death (jak disso, tak OSDM), black i doom metalu a umí je mezi sebou zdařile kombinovat.
7,5 / 10
Steve Martin
- kytara, zpěv
Adam Miles
- kytara, zpěv
Mike Largey
- baskytara, zpěv
1. Terminal Prologue
2. Entranced By Concrete Lathe
3. Black Tempests Of Promise
4. Sacred Noose
5. Moribund
6. True Emancipation
Vanishing Spires (2025)
Renounce The Flesh (2023)
Datum vydání: Neděle, 2. února 2025
Vydavatel: Fiadh Productions, Breath Sun Bone Blood
Stopáž: 31:29
Legenda pro mladší čtenáře k porozumění Reaperovým článkům (u každého bude obměňována dle obsahu):
OSDM – Old School Death Metal
DSBM – Depressive Suicidal Black Metal
Disso - disonantní metal; je charakteristický nekonvenční harmonií, atonálními riffy a chaotickými strukturami, které vytvářejí temnou a zneklidňující atmosféru. Typicky se vyskytuje u kapel jako Gorguts, Ulcerate, Portal nebo Deathspell Omega
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!