BEHÖLDER - In The Temple Of The Tyrant
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od finské skladatelky a zpěvačky Suvi Savikko, která se skrývá pod označením SHEDFROMTHEBODY, se asi těžko dá očekávat nějaké burcující dílo. Již předchozí alba jasně definovala těžiště její tvorby, která vyrůstá na základech shoegaze a doom metalu nebo možná lépe doom rocku. Jde tedy hlavně o temnou atmosféru a neutěšeně se valící plochy. Ale také emotivní rozechvělost, kterou do skladeb Suvi dodává vlastním zpěvem. Čtvrté album "Whisper and Wane" na tom skoro nic nemění, přesto je cítit i určitý vývoj. Suvi jako by se snažila dostat do své hudby více prostoru, vzletnosti a uvolněnosti. Výsledek tak působí jemněji a místy se převaluje až v ospalé melancholii. Jde vlastně o postupný přerod z tuhých kytarových forem do vzdušnější polohy, ve které vyniká emotivní sklíčenost, kterou Suvi dokáže svým rozechvělým hlasem umocnit na opravdu působivou úroveň. Ale současně nejde o přeslazený čajíček. Stále dostáváme hudbu sevřenou v temnotě, jen je ještě více zaměřená na budování atmosféry i bez toho, aby bylo nutné ve větší míře využívat burcující tlak. Album je plné rozechvělé nervozity, která bobtná a snaží se napínat nervy posluchače. Je to podobný princip jako u dobrého hororu, který nemá zapotřebí šokovat lekavými scénami. Suvi to také nemá zapotřebí, dokáže budovat napětí a současně ho melancholicky uvolňovat, aniž by bylo potřeba vkládat násilné zlomy. Vše plyne přirozeně a vlastně se značnou ladností.
Z pohledu hudební evoluce SHEDFROMTHEBODY je deska "Whisper and Wane" v hodně předvídatelné poloze, ale co jí chybí na efektu překvapení, to nahrazuje silnou atmosférou a výraznou emotivností. Připisované stylové označení doomgaze se tak z převažujících doomrockových poloh ještě více překlápí do gothicrockové éteričnosti. Někdy to přerůstá až do unylosti, nicméně pocit ospalé malátnosti sem prostě patří. Je svým způsobem cíleně budován hypnotizujícím zvukovým vlněním, které tvoří podklad vokálním kreacím. Některé skladby se díky tomu uzavírají do monotónního kolovrátku, jenž je účelný v budování atmosféry ("Mooring"), ale dá se chápat i jako slabina celého konceptu. To co funguje na ploše jednotlivých skladeb se v rozsáhlejší mase alba zkrátka začne slévat do hladce plynoucího monolitu. Je poznat, že Suvi se soustřeďuje více na tvorbu nálad, které jsou pro ni důležitější než vlastní kompoziční struktury. Bohatost hudebních motivů tak není tou nejsilnější stránkou alba. I z toho důvodu se zdráhám jít s hodnocením příliš vysoko. A to i přes fakt, že emocionálně mě deska jednoznačně zasahuje. Navíc je tu nutnost srovnávat s předchozím počinem "Amare" (2023), což je deska o kus výraznější a nabízí mnohem kontrastnější polohy včetně silově vedených skladeb.
Burcující shoegaze rozostřené kytary však úplně nezmizely ani na "Whisper and Wane". Úzkostlivě vedená jemná melodika se občas protrhne a vyrostou i důraznější vzorce, které zvýrazněné dusivě vibrujícím zvukem naznačují pověstný stylový tlak. To je případ třeba skladby "Nail" nebo úplného závěru alba, tedy druhé části "Kenopsia". Současně nechybí ani dostatek vývoje, což je prvek, který naštěstí rozbíjí onu naznačenou monotónnost. Jako příklad uvedu bravurní kousek "Sungazer", kde se jemná emotivnost a bolestiplná nálada proměňuje v dusavě temnou truchlohru. Z pochmurnosti se ale posluchač nevymaní ani na chvíli. Nepomohou ani okamžiky aranžérských pokusů o zpestření, kdy se Suvi snaží své minimalistické kreace ozvláštnit chladným zvukem syntezátorů nebo až postrockově vedenou kytarovou linkou ("Kenopsia"). Vše se nakonec utopí v depresivně líném tempu. A pak je tu vlastní vokál, který se nese v jemných a většinou táhlých naříkavých polohách a je tedy až paradoxní, že působí tak dominantně.
Poněkud problematické je SHEDFROMTHEBODY s čímkoli srovnávat, přesto jsem měl stále pocit, že něco podobného znám. A trvalo mi celkem dlouho, než jsem si vzpomněl na HOLY FAWN, americkou partu, jejíž aktuální tvorba nabízí podobně vláčnou a náladovou hudbu. Ale i tak jsou kreace SHEDFROMTHEBODY hodně specifické a svým způsobem osobní. Cestu na výsluní si tímto přístupem Suvi vlastně zavírá a je jasné, že nikdy nepůjde do mainstreamu, a to ani toho undergroundového. Tedy pokud se bude dál držet svého a více než vlastní hudbu bude řešit emocionální kontext svých skladeb. Přijde mi jako andílek sedící na obláčku, co smutně shlíží na to lidské trápení, nevěřícně kroutí hlavou nad absurditou přelidněných společenství a lituje nás nešťastníky, kteří v tom musíme žít. Ale možná se pletu, třeba není až tak křehkým tvorem a všechno je to jen póza? Kdo ví.
Stylové označení doomgaze finská zpěvačka Suvi Savikko přetavila na vlastní osobitou formu, která cíleně míří na emoce. Éterická rozechvělost a bolestiplnost tak zatlačuje do pozadí vše ostatní a citlivého posluchače nechá zapomenout, že na bohatost hudebních motivů se tu nehraje.
7,5 / 10
Suvi Savikko
- všechny nástroje, vokál
1. Destroyer
2. Mooring
3. Nail
4. Sungazer
[video]
5. Milk
6. Velveteen
7. The Choke
8. Kenopsia
Whisper And Wane (2025)
Amare (2023)
Destruction / Breathing / Healing (EP) (2022)
To Hold The Ripened Sun (2022)
A Dead And Aimless Hum (2020)
Datum vydání: Pátek, 17. ledna 2025
Vydavatel: Self released
Stopáž: 36:38
-bez slovního hodnocení-
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.