BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
HELEVORN byla původně gothicmetalová kapela, která při svém zrodu nacházela vzory na dalekém severu v uskupeních jako byla TRISTANIA nebo THEATRE OF TRAGEDY. Než ale vydali svůj debut „Fragments“, uběhlo pár let, utekla jim zpěvačka a sami se postupně začali hudebně přesouvat spíš směrem, který reprezentovala například KATATONIA nebo SWALLOW THE SUN. Prvotina byla tak ještě na rozcestí, druhé album už bylo hodně ovlivněné posledně zmíněnými spolky. Jejich další vývoj směřoval čím dál víc do doomových vod a tam i nakonec zakotvili, avšak svůj gothicmetalový původ nikdy nezapřeli a na všech albech je znát. Na předposledním „Aamamata“ se trochu víc rozmáchli a experimentovali a zároveň to lze považovat ze jejich nejvyzrálejší nahrávku. Přesto se Helevornům musí nechat, že každé jejich album je zajímavé a má svou úroveň kvality. Nakonec s komponováním nespěchají, stejně tak jako jejich hudba není uspěchaná, a nová díla vydávají s víceméně pětiletými intervaly. Tak tomu je i nyní. Další pětiletka uběhla a je tu „Espectres“.
Go back and see how the world is running down
Surrounded by the dying Sun, the Moon's just a scar
Look at the Earth and then you will find the truth
The dimming light is you
Na „Espectres“ se stále pohybují na rozhraní mezi doom a gothic metalem. Jednou jsou na té straně, podruhé na oné. Dílo je to temnější a postavené na tvrdších riffech než posledně. Ty má na svědomí nový kytarista Alex Correa, který se významně podílí na komponování. „Espectres“ je současně materiál, který chce čas. Pomalu, jen ve vhodných okamžicích ho nechat působit, nechat se omotat temnými atmosférickými vlákny a vtáhnout do proudu pozvolna plynoucí hudby. Zprvu se tváří jako klasický doom, nakonec tomu pocitu nejvíc pomáhá úvodní skladba „Inherit the Stars“. Ale má v sobě víc skrytého. HELEVORN v sobě své gothicmetalové kořeny nepopírají. Takové „Signals“ jsou se svým klávesovým motivem a rychlejším rytmem jasnou vzpomínkou na období devadesátých let. Ta teskná, přesto svižná melodie a utrápený chrapot střídaný s čistým vokálem v sobě nese i odkaz na staré počiny Divadla tragédie, „Aégis“ se probouzí kdesi pod vrstvami prachu.
Kde se to u těch Středozemců z Baleárských ostrovů bere? Jeden by čekal, že to budou jen samé veselé spolky pro vyhrávání na plážích a ona je to pozoruhodně kvalitní doommetalová scéna. Není to ani půl roku, co vyšla jiná výborná deska, „Spreading The Wings Of Hope“ od jejich krajanů GOLGOTHA. S těmi personálně příliš propojeni nejsou, pouze klávesák, relativně nový člen uskupení, Pedro Sánchez Bonnín, hrál u GOLGOTHA. Při pečlivějším hledání se ale najdou nějaké společné kapely či projekty (IMPUR, CEROSITY), zas tak velké ty ostrovy nejsou. Mallorca má co nabídnout i po setmění, tedy především po setmění. Kdo by jinak v tom vedru vydržel?
„When Nothing Shudders“ je už zcela pochmurná, pomalá věc, která by mohla zaznít i na nahrávce švédských DRACONIAN. K úplnému umíráčku to ale nesklouzne, tomu brání razantní, místy i dynamické bicí, které spoluvytváří pěkný kontrast. „L'endemà“ je kráska a zvíře, kontrast lehkého dívčího zpěvu a drsného chrapotu. Ale ta kytara je jiná než u takto se profilujících kapel, je drsná, nekompromisní. Těžké riffy navozují tíživou atmosféru a beznaděj. Zpěvačka se jen snaží pozvednout nemožné, přinést trochu světla do temnoty. Nakonec je tu závěrečný umíráček „Children of the Sunrise“, utahaný, drtivý a ubíjející, přesto má v sobě stejné kouzlo jako celé album. Jako host si na této skladbě zachraptil Thomas A. G. Jensen z dánských SATURNUS. HELEVORN i popáté v řadě dokázali nahrát kvalitní album, které nijak nezastírá své kořeny a vzory, nýbrž staví na nich, rozvíjí je a utváří k obrazu svému.
„Espectres“ vychází na začátku podzimu a je to ten pravý čas pro podobnou hudbu. Pomalé probouzení se při cestě tmou do práce, rozjímání při dlouhých večerech. Načasovali to dobře, ale především to dobře nahráli. Není to nijak objevné či originální dílo, časy invence v doom metalu již pominuly. Přesto lze hrát tento žánr se ctí a vztyčenou hlavou.
7,5 / 10
Josep Brunet
- zpěv
Sandro Vizcaíno
- kytara
Alex Correa
- kytara
Pedro Sánchez Bonnín
- klávesy
Jose Rubio Rodriguez
- basa
Jose Manuel Ordoñez
- bicí
1. Inherit the Stars
2. The Defiant God
3. Signals
4. When Nothing Shudders
5. Unbreakable Silence
6. L'endemà
7. The Lost Futures
8. Children of the Sunrise
Espectres (2024)
Aamamata (2019)
Compassion Forlorn (2014)
Forthcoming Displeasures (2010)
Fragments (2005)
Datum vydání: Pátek, 13. září 2024
Vydavatel: Meuse Music Records
Stopáž: 45:35
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.