GRIEFGOD - Deterioration
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Uplakaný harlekýn Tilo a jeho sličná diva Anna nás znovu zvou na procházku Údolím slz. Musím přiznat, že špacír jejich posledním albem Elodia na mně podnes zanechal hluboké jizvy a vyvolal nemalou náklonost k podivnému zjevení na hudební scéně, které si říká Lacrimosa. Na Fassade jsem se těšil. A na co jsem se letos těšil, to se mi nevyplňovalo...
První kontakt s tímhle kotoučkem byl plný rozpaků – tak především obal vzbuzuje na první pohled...
...dojem kýčovité kresby nadrženého umělce. Jenže jakmile si ho prohlédnete zblízka, změní se jeho atmosféra kurs o 180° směrem k apokalyptickému cynismu. Publikum pravda u vytržení zírá na poloobnažené modelky na molu, jenže z hlavy jim trčí kabely a v pozadí se rýsuje mlžná silueta rozbořeného města. A tak to vlastně vypadalo i s mojí cestou k pochopení hudby. Na první poslech jsem hodnotil spíše ty okatě pohozené špeky v podobě skvostných aranží, brilantních sól a pěkných melodických nápadů. Okamžitě mě sebral metalový kusanec Liebesspiel, který staví nad převažující orchestraci nabroušený kytarový riff, nakopnutou mezihru a plnokrevný refrén s dvojkopákovým podkladem. Je to ale naprostá výjimka, jinak se na Fassade prostírá hudební materiál zcela jiného zrna. A právě tohle zrno mi zachutnalo až časem.
Osou desky je titulní kompozice Fassade rozdělená do tří vět. Jedna na začátku, druhá uprostřed, třetí na konci. Jádro trojskladby tvoří typická neogotická klasika – symfonický orchestr, sbory a naříkavá němčina páně Wolfa. Může se zdát, že je nápady a vzruchy skrbleno, jenže fór je v tom, že tyhle vzruchy a pocity musí posluchač hledat ne tam - za aparaturou – nýbrž ve svém mozku. Lacrimosa je pouhá rozbuška, explodovat by to mělo ve Vás. Ve mně to tedy bouchlo. Sbory druhé věty jsem ochoten nazvat geniálními a rekapitulaci motivů věty třetí jakbysmet. Třeba pozorně vychutnávat a nespěchat.
„Mezivětí“ samozřejmě tvoří další skladby. Podobně jako na Elodii hraje prim melancholická nota, vydobývaná zejména nasazením schopností klasický instrumentů – trubky, hoboje, flétny... Nelze se tu vypisovat a vykecávat o každém partu, jsou chytře rozmístěny a pospojovány předivem basy a kytary jistého Jaye K. Šest strun se ke slovu nedostává zdaleka tolik, jenže veškeré její výstupy jsou plné chytrosti a zcela postrádají sklon k prachpusté exhibici. To stejné platí o již tradičním symfonickém tělese, které kapelu provází. Lacrimosa patří k bandám, které umí monstrózní smyčcové plochy dovedně zakomponovat tak, aby materiál nepůsobil dojmem slepence.Nelibují si v okázalosti, v demonstracích „kolik že to všechno stálo“, podřizují jednotlivosti úchvatné moci celku...
Ba ne, s Lacrimosou bude navždy kříž. Jedni je proklejí za téměř výhradně německé texty (krom skladby Senses zní pouze jadrná germánština), druzí za plačtivou unylost, třetí za čert ví co. Nebudu Tilo Wolffa a Annu Nurmi obhajovat. Nemám důvod. Lacrimosa si mě dokáže absolutně podmanit a necítím potřebu se za ně bít. Já jdu s nimi. A Vy?
S Lacrimosou bude navždy kříž. Jedni je proklejí za téměř výhradně německé texty (krom skladby Senses zní pouze jadrná germánština), druzí za plačtivou unylost, třetí za čert ví co. Nebudu Tilo Wolffa a Annu Nurmi obhajovat. Nemám důvod. Lacrimosa si mě dokáže absolutně podmanit a necítím potřebu se za ně bít. Já jdu s nimi. A Vy?
8,5 / 10
Tilo Wolff
- vokáky, klavír, programming
Anne Nurmi
- klávesy
Jay P.
- kytara, basa
AC
- bicí
Manne Uhlig
- bicí
+ The Rossenberg Ensemble
+ the Spielmann-Schnyder Philharmonie
+ the German Filmorchestera Babelsberg
1. Fassade - 1.Satz
2. Der Morgen Danach
3. Senses
4. Warum So Tief
5. Fassade - 2.Satz
6. Liebesspiel
7. Stumme Worte
8. Fassade - 3.Satz
Echos (2003)
Fassade (2001)
Der Morgen Danach (singl) (2001)
Elodia (1999)
Alleine Zu Zweit (singl) (1999)
Live (1998)
Stille (1997)
Stolzes Herz (singl) (1995)
Inferno (1995)
Schakal (singl) (1994)
Satura (1993)
Alles Lüge (singl) (1993)
Einsamkeit (1992)
Angst (1991)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 52:57
Produkce: Tilo Wolff
Studio: Impuls Tonstudios + Scoring Stage (GER)
To bych netvrdil, ale dobré to určitě je...
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Päťskladbový návrat do najradostnejšej európskej éry: Berlínsky múr je preč, studená vojna skončila, U2 vydali „Achtung Baby“ a na velikášskej vlne optimizmu križujú svet. Dalo by sa to zniesť dlhšie – aj táto nahrávka, aj tá eufória raných deväťdesiatok.
Bruselský chrlič Déhà seká desky jak na běžícím pásu, ale dokáže být kreativní a pokaždé trochu jiný. Bohužel to šije horkou jehlou a produkce a zvuk působí často jako nedokončené demo. To je případ i téhle atmosféricky depresivní blackové jízdy.
Pokračování trendu z předchozí "Starlight And Ash"? Opět pasáže plné emotivní baladičnosti s výrazným vokálem Cammie Gilbert, ale skupina svůj doom rock překlápí i do temnějších a často drsných metalových poloh. Přitvrdilo se a rozhodně to není na škodu.
Švédsko není živo jen chrastěním. Žijí zde i rozervané duše, jenž se chtějí vyjádřit něžnějšími tóny. Třeba jako post-blackoví (i když, kolik tam toho blacku vlastně zbylo?) TOGETHER TO THE STARS. Nechme se tedy unášet na vlnách hořkosladké melancholie.
Nová éra švédskej legendy, debut u veľkých Metal Blade Records! Podaril sa na výbornú; veď si pustite napríklad hitovku Nail Bomb. WOLFBRIGADE v roku 2024 valcujú všetko, čo im stojí v ceste!
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.