BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dimebag Darrell je mŕtvy a spolu s ním aj PANTERA. MACHINE HEAD sa na posledných albumoch tragicky opakujú a SEPULTURA už dávno nie je tím, čím bola za čias Maxa Cavaleru. Zopár nasledovníkov týchto kapiel síce nahralo slušné albumy, ale skutočný nástupca hudby postavenej na ťažkých gitarových riffov s groovovým feelingom a živočíšnej výbušnosti buď neprišiel, alebo sa stratil v záplave metal-coreových mien. Spasiteľ tak prichádza zo zeme zasľúbenej. Izraelská škola menom BETZEFER.
Debutový album BETZEFER vyšiel pred dvoma rokmi u kolosu Roadrunner Records. Na Metalopolis sice zostal „Down Low“ bez recenzie, ale pri príležitosti ich pražského koncertu nastala ideálna možnosť túto chybu napraviť. Kapela okolo charizmatického speváka Avitala Tamira otvára album skladbou „Early Grave“ - zbesilou zmesou trashovej nahnevanosti, rýchlosti a prekvapivej rock’n’rollovej ľahkosti. Pieseň naberá na obrátkach paradoxne práve v momentoch, keď kapela zvoľní a pustí sa do ťažkotonážneho stredného tempa. Toto je rovina, ktorá kapele očividne sedí najviac a potvrdzuje to aj na zvyšku nahrávky. V titulnej, takmer motörheadovskej „Down Low“ sa ukazuje nielen inštrumentálna vyspelosť a zohranosť BETZEFER, ale aj Tamirov pestrý hlasový prejav. Ten dokáže pripomenúť hneď niekoľko vokalistov štýlovo príbuzných kapiel. V tomto prípade je to kompliment a nie podozrenie z plagiátorstva. Tamir vo svojom registri spája s nadhľadom a so skvelým technickým prevedením to najlepšie, čo hudobným fanúšikom ponúkajú Philip Anselmo, Rob Flynn, Max Cavalera alebo Corey Taylor. A nie je to len štúdiová bublina ako v prípade Burtona C. Bella. Avital Tamir svoj nástroj ovláda na výbornú aj v živom prevedení.
Hutný bluesový motív je ústrednou témou štvorky „Under“. Úvodný gitarový riff efektne kopírujú údery kopákov, aby skladba postupne prešla do pomalého, ale o to našliapanejšieho refrénu. „Under“ je nepochybne vec určená na besnenie pod pódiom. Podobný formát ale dostali viaceré skladby na „Down Low“. Nakoniec BETZEFER sú hlavne o ťažkých, rozsekaných gitarových riffoch v strednom a pomalšom tempe a precíznej rytmike. Z tejto škatuľky sa čiastočne vymyká záverečná „Black Inside“. Gitary sa nesú v ťažkom valivom groove a skladba dostáva pomalým tempom a melodickým refrénom takmer baladický rozmer.
V hudbe Izraelčanov sa dá nájsť pomerne veľa priamych vplyvov a dalo by sa vymenovať niekoľko kapiel, ktoré sa podpísali pod celkový výsledok albumu. V žiadnom prípade sa ale nejedná o negatívum. BETZFER si dokázali nájsť vlastnú cestičku, ktorá je zatiaľ síce úzka, ale je len a len na nich, aby si na ďalšej platni okolo seba urobili viac priestoru a ešte lepšie definovali vlastnú tvorbu. Debut „Down Low“ je vynikajúci a dvadsaťpercentná rezerva je mienená ako vklad veľkých nádejí do nasledovníka.
Fuckin‘ Rock’n’Roll!!!
8 / 10
Avital Tamir
- zpěv
Matan Cohen
- kytara
Rotem Inbar
- basa
Roey Berman
- bicí
1. Early Grave
2. Down Low
3. Fuckin’ Rock ‘N Roll
4. Under
5. Running Against
6. Brix
7. Mark
8. Split
9. 6’s & 7’s
10. Black Inside
Freedom To The Slave Makers (2011)
Down Low (2005)
New Hate (EP) (2003)
Some Tits, But No Bush (EP) (2001)
Pitz Aachabar (EP) (2000)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 37:30
Produkce: Kris Belaen & BETZEFER
Obyč.
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.