01

Cesta do pravěku

Kapitola první

1999 - 2001

Student českého jazyka Marigold se stává členem fanklubu Blind Guardian a seznamuje se s jeho správcem Michalem Gelbičem. Ten se mu svěřuje s ambiciózním plánem vytvořit web, který by shromažďoval odkazy na oficiální stránky metalových kapel. Jmenuje se Metalmania. Marigold vkládá odkazy a sem tam z nudy napíše článek. V průběhu roku klesá počet vkládaných odkazů, ale prudce roste počet článků. Na jeho konci už Marigold píše zhruba jeden text denně a MM začíná fungovat jako klasický webzine. Návštěvnost se pohybuje mezi pěti až třiceti lidmi denně.

Dámy v plesnivinou vonicích kožešinách...
Muži v zatuchlých rubáších, cylindry do výše se tyčící...
Tváře bílé, mrtvolné, nad hlavami hrozny netopýrů. Venku noc, blesky, hromy a všichni dobří křesťané žmoulají v upocených dlaních růžence a krucifixy. Vzduch je plný elektrizujícího náboje.
Z recenze ICED EARTH - Horror Show (Marigold)

 

02

Nadějný rozjezd

Kapitola druhá

2001 - 2003

Řady dvojčlenného projektu rozšiřuje hudebník a neúnavný šťoural Darkmoor. Votan společně s tajemným Chorchem připravuje verzi 2.0. Ta v den spuštění není hotová (Chorche je na houbách), přesto se rozbíhá. Návštěvnost po čase nesměle atakuje stovku. Redakce se rozrůstá o známého hodonínského recesistu a sňatkového podvodníka Shnoffa. Klíčový je příchod Dalase na konci roku 2001, který si napřed trpělivě vyslechne nadávky na stávajícího webmastera a pak se jako schopný programátor pouští do příprav nové verze.

Imho, bando, co kdychom si po delší době dali nějakou avantgardu? Ulver. Znáte? Pakliže ne, tedy věřte, že se jedná o volné norské sdružení kolem nezmara místní scény říkajícího si Garm.
Z recenze ULVER - Perdition City (Louža)

 

 

Spuštění MM verze 3.0, plnohodnotného webu s články nejen, ale především o metalu proběhlo 5. dubna 2002. Nalezli jste zde i zásadní diskusní fóra jako Slovanská idea v black metalu či Loužamania (grafomanský koutek kultovního milovníka CHILDREN OF BODOM). Redakci doplňují další klíčoví členové: vysočinský sportsman Reaper, milovník vážné hudby Immortal, plzeňská opora Scény RIP, zkušený harcovník a redaktor Sparku Louis, držitel černého pásku v agro metalu Manatar, plešatý dvojník Toma Cruise Milda a tajemný matfyzák Louža, který umí stahovat desky z pirátských fór. O rok později přichází doyen sboru Noisy. V soupisce nějaký čas figuruje i renesanční teenager a pozdější hvězda angažovaného amatérského rapu Radalf. Šéfredaktorem je Marigold, posléze ho nahrazuje Immortal. Paralelně s webem MM funguje i online verze Šotoušova kultovního zinu Spawn Rebirth zaměřeného na extrémní odnože metalu.

Galerie

Zachráněné momentky z krátkého života Metalmanie

03

Vše pro scénu!

Kapitola třetí

2004 - 2014

Po dlouhých měsících, kdy Dalas musí čelit denním dotazům netrpělivého Marigolda na další pokroky, je práce konečně dokončená a web zahajuje činnost 1. března. Začíná zlaté období Metalopolis, která doplňuje redakční tým i o významné slovenské posily. Z webu Metalmusic.sk jsou draftováni schopní pisálci, impozantní obr Rudi, ryšavý kverulant Thorn a známý arogantní floutek Radicalcut. Z Abyssu přichází častý kritik MP, aktivní muzikant v-dur, kterého v současnosti znají především milovníci pastrami a dozlatova osmahnuté cibulky a v neposlední řadě z neznáma se objevivší neúnavný dělník rock'n'rollu Stray. Roste počet přispěvatelů i čtenářů, ve vrcholném období zaznamenává MP návštěvnost až 4000 unikátních IP adres denně. Šéfredaktorem se místo vyhořelého Marigolda záhy stává Dalas, který stránku táhne až do roku 2014. Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří sepsání bible UG psaní, manifestu Objektivita nadevše. Tento článek patří k pilířům odkazu Metalopolis, společně s Loužovou esejí Gumička: Jakou zvolit a Shnoffovým reportem z koncertu cimbálové kapely Slovácko ml. Roste počet čtenářů, kteří se táží „cos dokázal, že kritizuješ“. Tento pokřik se stává neoficiálním mottem stránky.

U českých a slovenských metalových nahrávek se právě z důvodu podpory naší scény hodnoty 1 - 5 VYNECHÁVAJÍ!!! Bodování tuzemských desek tedy začíná na stupnici 6!
Z eseje OBJEKTIVITA NADEVŠE - ...aneb zásady správného UG psaní (Dalas)

04

Je to konec?

Kapitola čtvrtá

2014 - 2017

Páteř redakce se dostává do velkého tvůrčího útlumu. Vinu na tom nesou knedlíky, manželky, děti, řídnutí vlasů a hudební experimenty mimo posvátné hájemství metalu. Oporami MP v té době jsou legenda košické UG scény Martin Lukáč, vkusově obdivuhodně konzistentní pirát Louis a mistr příliš krátkých forem RIP. Čtenářské řady řídnou, stránka se místy technologicky rozpadá, ale kamarádský duch stále doutná, aby se po dávce pivovarských kvasnic vždy vzňal na pravidelných redakčních výjezdech.

V listopadu 2017 Dalas šokuje svého (tehdy již ještě) souseda Marigolda, když vedle terénních úprav kolem domu nečekaně začíná řešit tvorbu nové verze. Zpráva se rychle šíří a tvrdé jádro MP se ochotně vrací k dílu, protože metal nerezaví. Pro četné kverulanty mají metalopolisáci jediný vzkaz: co jste dokázali, že kritizujete?

V době, kdy téměř každý hipsterský postrocker rozumí dobré brazilské kávě, ve které každý rychlokvašený folklorista odhalí sklon svahu, na kterém rostl právě polknutý hlt vinné révy, zatímco bigbíťáci nedají dopustit na svůj Gambáč, v časech, v nichž se odborně sleduje textura pumpových baget, viskozita tatarky mezi sýrem a masem street-food hamburgerů, jakož i hustota tržnicového pho bo, máme my metalisti svůj pevný vesmírný chuťový středobod v nejmetalovější potravině světa. V zelí.
Z reportáže Erteple a zelé, živobytí celé! (Shnoff)

Vřele doporučujeme

Nejzásadnější články z historie Metalopolis-u

SLOVÁCKO ml. reportáž z večera plného emocí
GUMIČKA Jakou zvolit? - aneb rádce tonoucího metalisty
OBJEKTIVITA NADEVŠE aneb zásady správného UG psaní
Erteple a zelé, živobytí celé! žhavá reportáž z moravského koštu kysaného zelí(é)

05

Nový začátek

Kapitola pátá

2018 - 2024

Metalopolis prodává svou dvanáctipatrovou budovu v centru Prahy a stěhuje se na nejmenovaný renesanční zámek s konírnou a heliportem.

V klidném prostředí venkova redakce rozjímá nad zásadními otázkami lidstva a sem tam, na odlehčení, vytváří i nějaký obsah pro svůj webový magazín.

Otázky dalšího směřování anebo lépe řečeno fungování se postupně množí, hra na údržbu už je v našem věku sice fajn, ale přesto stále tu a tam problesknou na povrch nápady na nějaké to oživení běžné rutiny.

Když během ranní vyjížďky na koních napadne Dalase propojit náš obsah se službami typu Spotify a Last.fm, zámecká snídaně se protáhne na několik hodin a chodů, prokládaných živým brainstormingem.

Metalopolis si opět pronajímá několik kanceláří v širším pražském centru a pouští se znovu do práce. Náš stárnoucí tým si však plně uvědomuje, že už nic nebude jako dřív a když po velmi krátké a zralé úvaze zavrhne ambice napodobit cestu, započatou v roce 2004, ještě stále nachází důvody a prostor pro pokračování.

Pyramida byla při našem příchodu poloprázdná. Kdo by, prosím vás, dneska taky chodil na metal? Jó, to kdyby tady hrál DJ BOBO, to by bylo narváno! Těch odhadem asi 800 příchozích se naštěstí seřadilo do středu prostoru, takže běžným pohledem se zdálo plno.
Z "covidového" vymetání archivů METAL CHURCH, VICIOUS RUMORS, KILLERS, ZODIAC MINDWARP - Praha, Pyramida Výstaviště - 25. listopadu 1994 (Darkmoor)

V březnu v roce 2024 slavíme 20 let existence. Bez patetických proslovů lze jednoznačně poděkovat našim čtenářům, že to s námi mnozí vydrželi od samých počátků. Mnozí další přistoupili už za jízdy a nezbývá, než věřit, že budou další a další neustále přibývat. Doba i způsoby konzumace internetového obsahu se změnily. Radovat se a ani fňukat nad tím nebudeme. Chceme se tomu postavit čelem, pojmout to (jako vždycky v minulosti) po svém a zůstat pro své čtenáře i nadále relevantním médiem. A spolu s nimi společně se budeme vždy a za všech okolností ptát: Co jste dokázali, že kritizujete!?