VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

SCHINDLERŮV SEZNAM - Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět 2/2 - zpět na článek

Mickej | 6.3.2023 21:11

Díky za skvelý rozbor. Musím sa už konečne dostať k tomu, že si film znova pustím. Už sa na to chystám roky, ale niektoré filmy mi navodzujú taký duševný diskomfort, že sa k tomu nedokážem prinútiť. Podobne ako so Schindlerom to mám napríklad s "idi i smotri", " pianistom" a pár ďalšími. Mám ich veľmi vysoko, ale jednoducho stačilo raz. Potreboval by som byť motivovaný premietaním v kine:-)

J.Rose | 6.3.2023 19:27

Snad to nebude znít neuctivě, ale jsem rád, že mám tenhle film z krku, a že mohl být článek obohacen o DarthArtovi osobní postřehy. O některých filmech se zkrátka píše trochu hůře než o jiných.


Souhlasím. Schindlerův seznam, by se měl na školách pouštět povinně. Stejně jako je Requiem za sen dokonale natočeným varováním před ničivými účinky návykových látek, je Schindlerův seznam důkazem o nesmyslnosti a zhoubné podstatě totálních režimů. Respektive ukázkou toho, kam až to může zajít.

Díky za přízeň. Ohledně filmových článků, mám pokrytý prakticky celý březen. Je tam jedna známá klasika, jedna méně známá klasika a také aktuální novinka. Samozřejmě vůbec netuším, co má v zásobníku Rip.

Filmu zdar a pokud možno, pohodový pracovní týden.KrebsKandidat KrebsKandidat | 6.3.2023 13:24

Ale áno, dobré to je páni.

DarthArt | 6.3.2023 10:17

Rádo se stalo a díky za chválu - tedy je to především Roseho práce, já jsem jen tak asistoval :)

griwo griwo | 5.3.2023 22:28

veľká vďaka za článok J.Rose & DarthArt

Miro | 5.3.2023 14:15

Vďaka za ďalší výborný rozbor vynikajúceho filmu. Schindlerov zoznam som videl na veľkom plátne a emočne ma úplne rozsekal.

Taktiež bolo zaujímavé ako ľudia vychádzali z kinosály s pohľadmi uprenými do prázdna a sledovať ich nemé tváre.

subeer subeer | 5.3.2023 04:12

Po přečtení prvního dílu jsem cítil jakousi milou odpovědnost se na film podívat znovu. U opětovných shlédnutí jste možná ochuzeni o sílu prvotního dojmu (což zde pro mě neplatí), nicméně jste připraveni věnovat se detailům a souvislostem a články jako je tento a předchozí tuto vaši připravenost zocelují.
I proto jsem rád, že je v druhém článku zmíněna i tehdejší kritika „přílišně negativního vykreslování určitého etnika“. Osobně si myslím, že pokud by měl Spielberg točit o několik let později, tak by takovou volnou roku nedostal, nemluvě o současné přemíře korektnosti.
Nikdy jsem si tyto kritizované scény nespojoval i s žádným specifickým etnikem, ale pouze s homo sapiens, který je během krátké doby vystaven extrémnímu tlaku a musí se rozhodnout s čím a jak chce přežít. Podobná rozhodnutí se, dle mě, nedají kategorizovat, či hodnotit.
Tenhle film tohle všechno ustál, i proto pro u mě má pořád velkou cenu.
Osobně bych ho vytrvale doporučoval (povinnou četbu jsem nesnášel) promítat v rámci výuky na základních – středních školách.

Osobně bych příběh Schindlera nenazval proměnou, ale vystřízlivěním z reality a jsem rád, že i takto to bylo ve filmu precizně vykresleno. Dle mě se to dá srovnat s vystřízlivěním, které probíhá v „západním světě“ několik posledních let (loňský rok byl v tomto další hrubou kůrou).
Vystřízlivění se spolupráce s režimy, které „západní svět“ na jednu stranu dlouhodobě kritizuje, na druhou stranu mu nevadí z příležitostí, které tyto režimy nabízí plnými doušky profitovat. Tímto tu nechci „západní svět“ (zaplať Pán Bůh za něj) lacině kritizovat, pouze také střízlivím.
Každý profit má svou hodnotu, či cenu. Hodnota však nemusí znamenat jenom profit, či cenu.
Jak jinak chcete rozumět duši „profiteera“ Schindlera?

Pokud, to ještě někdy do Krakowa dám, tak si to naplánuji na více dní. Děkuji Vám pánové.

Smolik Smolik | 4.3.2023 09:47

Díky za výborný a obsáhlý článek o skvělém filmu. Do Krakova se služebně chystám opět v dubnu, možná si znova cíleně projdu některá místa tohoto (mimochodem krásného) města, na kterých mrazí.