VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

STRAŠÁCI - Násilí skryté v nás - zpět na článek

patras patras | 8.11.2022 12:47 předchvílí online

https://www.csfd.cz/film/178726-kalvarie/prehled/ jeste jsem si vzpomnel na tuhle obskuritku, ktera mi svym zpusobem prijde Strasakum blizka. Videl jsem na LFS jako jedinou projekci z New French Extremity a byt to ve mne zanechalo spis rozporuplne dojmy, ten film mi nekjak zustal v hlave. Byt si myslim ze ty motivy valecneho trauma jsou tam spis jen jakoby mimochodem aby snad zen film byl vic "art".

J.Rose | 5.11.2022 15:19

Tak to jsem moc rád, že na tebe snímek nějakým způsobem zapůsobil. O tom to patrně je. Kdysi dávno jsem po první projekci rovněž cítil všechno možné, jen ne radost.

Mimochodem, ta shodná analogie se snímkem Sám doma je opravdu trefná. Nikdy mě to nenapadlo!

subeer subeer | 5.11.2022 06:59

Film, jak se kdysi znuděná blond pipinka vrátí do své rodné mega díry ve Spojeném království ještě znuděnější. Pro zábavu si přiveze pro místní osazenstvo exota z USA, aby tu tento našel klid na svoje výpočty (ve kterých se mu ta pipka pořád vrtá). Venkované tu mají svérázné povahy pramenící z drsného prostředí asi skotských blat (pro doladění myšlenek teče chytrá voda proudy a nadrženost tu přichází s první rosou) a dohromady se nám, v první polovině filmu, plíživě představují jako bizardní panoptikum, které společně s novými příchozími míří do katarzního, brutálního finále.
Člověk je po shlédnutí doslova raněn (šok a údiv), tím, co všechno se může stát na rádoby poklidném Starém Bělidle. Jediné, v čem má divák jasno je to, kde se vzala inspirace pro kasovní trháky Sám Doma s uřvaným Macaulay, zde se však autoři prozíravě vydali cestou rodinné komedie, nikoliv gore-porna, jak by nabízel tento s snímek z roku 1971. J. Rose opět děkuji za tip, doteď mi to celé vrtá hlavou (viděno včera).

shnoff | 30.10.2022 20:33

louis: nebuď slušnej! Jména!

J.Rose | 30.10.2022 19:48

Beru na vědomí :)

Louis Louis | 30.10.2022 19:37

Hele, přestávka jeden víkend je na místě! Jsou tady takový, co mají přestávku už třeba pět let:)

J.Rose | 30.10.2022 18:53

Midsommar je moc fajn, ale hodně v tomto případě dělá fakt, že mi sedí Ari Aster jako režisér. Ten chlap prostě točí jinak a já to vnímám jako nesmírně osvěžující element.

Na Wicker Mana s Cagem jsem dosud nedostal odvahu, originál by si ale článek určitě zasloužil.

Strašáky jsem chtěl původně rozdělit na dvě poloviny, ale něco mi říkalo, že v jednom kuse to má tentokrát lepší „drive“. Určitě doporučuji, byť k tomu mám své výhrady, ta znepokojivá nálada kterou film oplývá, je stále stejně intenzivní. Jen bacha na remake. Ten je absolutně zbytečný a důvod jeho existence nechápu.

Příští týden mám strašně nabouchaný. Pracovně i soukromě. Tedy možná na víkend nestihnu nic dodat, o čemž by Rip dostal včas vědět.

Nicméně ten další týden bych rád dokončil jeden ze tří rozpracovaných článků. Buď dostane prostor Alan Parker, David Fincher nebo David Lynch.

patras patras | 30.10.2022 07:53 předchvílí online

Super clamek, jeden z restu, ktere bych si mel doplnit. Z trochu jineho soudku nicmene podobny scenar "vetrelec narusi uzavrenou komunitu" mam hodne rad puvodni The Wicker Man (ne tu hruzu s Cagem). Myslim, ze tenhle film a vubec cely subzanr folk horroru by si v budoucnu nejaky clanek zaslouzil, zvlast kdyz ted zase zacina byt popularni viz. Midsommar, do jiste miry Garlandovi Men nebo Wheatlehyo In The Earth, coz je film o kterem furt uplne nevim co si myslet.