VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ - Meditativní cesta do hlubin šílenství - zpět na článek

subeer subeer | Mstrovské dílo i po letech | 10.9.2022 09:58

Tak jsem to právě dokoukal, abych si po mnoha letech osvěžil, proč se se mi ten film tolik líbil. O poutavém filmařském vizuálu jsem si byl jistý, ale teď musím konstatovat, že na ten vybroušený cynismus jsem úplně zapomněl. K tomuto se nehodí lepší přirovnání než to profláklé o nastavovaní zrcadla, v tomto případě naší pokročilé západní civilizaci založené na křesťanských hodnotách.
Především myšlenkové průchody bratra, který má převádět divochy na pravou víru vévodí a podstatě definují charakter doby: “Ty víš moje dítě, že ve jménu našeho pána, církev vždy stále na straně silných“, ale není rozhodně není sám v tomto výsadku arogance v nitru džungle. „Jako černocha mě sem přivedli, protože se Mexičani báli koní, tak tyhle divoši by se mě mohli bát ještě více.“ Celý film je doslova napěchován podobnými postřehy-políčky. Hned jsem si vzpomněl na Depardieuva Kolomba argumentujícího se Španělskou královnou. „Ten Nový svět je pohroma“, … „A tenhle Starý je úspěch?“. Mistrovské dílo, které má svou nekorektností roku 1972 pořád, co říct.

Martin L. | 17.8.2022 21:29

Veľká vďaka za tento článok, konečne si tento film budem musieť pozrieť celý. Príbeh poznám vo verzii El Dorado od Carlosa Sauru, Kinskeho v pralese si pamätám z Fitzcarralda, čo je výnimočný kus, pri natáčaní údajne režisérovi indiáni ponúkli, že veľmi problémového Klausa zabijú :-)

* V roku 1560 bol Gonzalo Pizarro už asi 12 rokov o hlavu kratší, zhodou okolností tiež preto, lebo sa toho v Peru chcel ujať miesto španielskeho kráľa :-)