VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

ČECHOMOR - Proměny - zpět na článek

Allegor | 26.8.2009 00:32

To předpokládám tady každý ví.

Sabotteur Sabotteur | 25.8.2009 23:55

Možná by nebylo od věci zmínit, že Jaz Coleman je zpěvák Killing Joke :D

Karel Fiala | PROMĚNY V ŽATCI | 25.8.2009 20:42

4. 9. od 21:00 hod.

Koncert Čechomoru to je vždy událost sama o sobě. Nikdo dosud tak nezpopularizoval, lidovou píseň jako oni. Avšak vidět a slyšet Čechomor na živo se symfonickým orchestrem a ještě pod širým nebem, to je něco co nezažijete ani tak často jako Rollling Stones nebo Deep Purple.
Lidová hudba ve spojení se symfonickým orchestrem má k českému posluchači nakonec nepoměrně blíže. Stejně tak symfonický orchestr k lidové hudbě neboť čeští a moravští skladatelé se rádi nechávali inspirovat lidovou hudbou. Společný koncert Čechomoru a symfonického orchestru,(jakéhokoli) není jen hudební událost to je slavnost. To že se to odehrává pod širým nebem, kouzlo tohoto spojení ještě umocňuje. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů není první symfonický orchestr, s nímž Čechomor hraje. Jejich spolupráce se datuje už od roku 2004. Tehdy spolu projeli republiku od Vizovic přes Ústí nad Labem až do Liberce - a vždy u toho byl jako dirigent Roman Válek. Zlínští filharmonici jsou již s Čechomorem sehraní za ta léta co spolu nepravidelně vystupují, nejen hudebně ale duševně. Jejich společné koncerty nejsou žádná pompézní záležitost typu Pražské jaro, ale atmosféra, kterou vytvoří třeba jen kytara a housle, spolu s až odněkud z hloubi duše pramenícím zpěvem Františka Černého v doprovodu symfonického orchestru, tedy několika desítek nástrojů v písni Voják, ta s člověkem dokáže netušené věci. Hovořit o vznášení duše může se zdát příliš patetické, přirovnejme to tedy alespoň k pocitu chůze po Měsíci kde je šestkrát menší přitažlivost.
Při takovém koncertě se rozplývají hranice mezi těmi nahoře na pódiu a těmi dole pod pódiem. Už jen proto, že pod pódiem stojí více než tisícihlavý a dobře naladěný pěvecký sbor.
Takových „jam session“ publika a hudebníků, kdy se na pódiu před žateckou radnicí děly věci nevídané a neslýchané a publikum bylo u vytržení, jsme už pár zažili - naposledy vloni Pavlíčkova celovečerní performance- ale koncert Čechomoru a Filharmonie Bohuslava Martinů na žateckém náměstí bude v mnoha směrech neporovnatelný a jedinečný…Nejspíše se dostaví i pocit husí kůže.
K tomu všemu to nebude „velectěné publikum stát ani korunu, vyjma těch, které utratí u stánků s rozličným pivem, aby se mu lépe zpívalo.
Čechomor a „filharmonici“ zahájí úderem 21 hodiny, ale chystáte – li se být přitom pod pódiem snažte se dorazit alespoň o hodinu dříve, protože tlačenice bude neuvěřitelná.
Nechcete li i přesto kupovat zajíce v pytli učiňte malý pokus. Na serveru Youtube dejte vyhledat frázi „Čechomor a Filharmonie Bohuslava Martinů“. Naleznete několik odkazů. Nechte je hrát, nejlépe do sluchátek, zhasněte si a zavřete oči. Pokud možno doma…
Jiří Navrátil

motamba motamba | 23.8.2006 15:58

Aj tak je najlepsi album Mezi horami, potom uz to islo z kopca