VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Mark Solonin - 23. ČERVEN ANEB OPRAVDOVÝ DEN „M“ - zpět na článek

Panzerschreck Panzerschreck | 7.12.2013 15:22

..dosť srandovná debata. Akoby niektorým autor -myslím Solonina - zobral ich obľúbenú hračku a terz kričia ako deti na pieskovisku. Nebolo by zlé, ak by si niektorý okrem odsledovania si pár dokumentíkov niede na Discovery, či trvaní na históri takje aká im vyhovuje, či akej sa naučili na škole, či od dedka partizána, zohnali i nejaké tie knižky, prečítali si ich a v kľude si utvorili názor + aj popremýšlali nad tým. Inak odporúčam i nejaké tie z kvalitnejších Stalinových životopisov, pretože ak mu bolo niečo vlastné, tak to bola práveže výbojnosť a bol len pokračovateľom Leninskej svetovej revolúcie proletariátu. Ak si vážne niekto myslí, že nemal v pláne skončiť minimálne v Európe pri La Manch tak je hlupák a ignorant.

koscj koscj | 5.4.2011 18:21

síce nerozumiem čo hovoríš, ale to nevadí....

Morkai Morkai | 5.4.2011 17:58

No vidíš, že ten Tvůj odkaz uvádí jen stovku, dvě. Navíc když těch několik desítek Yak-1 měli zaparkované na letištích jak auta před Lidlem. Google netřeba, to spíš tu knihu co jsi recenzoval, protože jsem odjakživa četl špatné zdroje, zdá se.

koscj koscj | 4.4.2011 23:36

konkrétne typy lietadiel používaných v ZSSR nájdeš za 3 minúty, ak dokážeš používať google...

koscj koscj | 4.4.2011 23:34

http://www.valka.cz/clanek_11722.html

Morkai Morkai | 4.4.2011 12:55

Teda dobrá diskuze. Nevím nic o tancích, ale jak vůbec jde srovnávat pilota, co projde Legií Kondor, Polskem, Francií a přežije i Bitvu o Británii, s piloty, co nemají zkušenosti žádné, maximálně tak dostali na frak od Finů?

"keďže mali vo svojej výzbroji okrem vynikajúcich lietadiel vlastnej výroby... "
A toto je naprostý konec. Mohl by jsi uvést i nějaké konkrétní příklady z té knihy?

Marigold Marigold | 3.4.2011 17:39

Stalin se sice obracel s čistkami dovnitř státu, ale cílem režimu bylo jasně ovládnout co největší kus světa - ze samotné logiky leninské revoluce to vyplývá: nejprve avantgarda v SSSR, pak vývoz revoluce do ostatního světa i násilím. To, že byl generalissimus paranoik je věc druhá, ale expanzivní choutky komunismu bych nebagatelizoval.

koscj koscj | 3.4.2011 08:59

"S týmto cieľom rada navrhuje uverejniť množstvo dosiaľ utajovaných archívnych materiálov."

http://www.sme.sk/c/5833806/kto-miluje-stalina-bude-bez-prace.html

Raz snáď zverejnia všetky tajné dokumenty z tej doby a dozvieme sa, či má Solonin pravdu alebo nie.

Den M | 20.09.2010 - Bratislava - prednáška ruského histor | 16.9.2010 00:37

20.09.2010 - Bratislava - prednáška ruského historika Marka Solonina
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/103383

Kolosov | SSSR - 7 x více tanků | 19.8.2010 13:56

O jasné vojenské kvantitativní i kvalitativní převaze SSSR nad Německem svědčí i tato malá úvaha
http://www.best4you.sk/proc-sssr-prohral-2-svet-valku-t61620.html

vike vike | 20.7.2010 16:21

Ja uz si nazor udelal...
a ) blazen je Solonin
b ) blazen je Koscj
c ) blazen je Solonin i Koscj

DarthArt | 20.7.2010 15:57

koscj: Dík za informaci. Každopádně si knížku přečtu, pak si můžu udělat názor ...

rolo rolo | 20.7.2010 10:35 předchvílí online

:-) nie ja len tak na okraj, k solonoinovy sa vôbec nevyjadrujem lebo ho nepoznám, a johnsona napriek mnohým výhradám mám celkom prečítaného

vike vike | 20.7.2010 10:33

Ja to balim...

rolo rolo | 20.7.2010 10:21 předchvílí online

taký Paul Johnson, seká knihy takisto ako na objednávku a rozpätie "skúmania" je také široké, že to vyzerá na nejakú fabričku, a to nehovorím o ďalších veciach :-)

vike vike | 20.7.2010 10:02

Podme si nekdy popovidat u pivka. Tady by to bylo na dyl... Jinak Solonin pise jako na Putinovu zakazku //:=]

Hotenthothep Hotenthothep | 20.7.2010 00:28

1.Ne, ne a znovu ne. Vsichni vi, ze SSSR melo napriklad dostatek modernich tanku - dostatek vzhledem k poctu, ktere meli k dispozici Nemci. tj. cca 2000 tanku T-34, KV jenomze to je opet jenom cast pravdy, tanky mely spatnou zamerovaci optiku, nemely radiostanice (!!!), neuzivalo se sifrovani atp. to same plati pro letectvo v kterem prave probihala reorganizace (jenom 10 procent letadel melo radiostanice).

2.Nevyuzivani modernich metod boje (tanky jako podpora pechoty)- a to je opakuji zaklad, vcetne takticke nevyspelosti osadek ci nepripravenosti jednotlivych vojaku - nemecky vojak - obecne - prevysoval po celou valku sveho protejska - at se nam to libi nebo ne.

3. Nemecka letadla - Ty si psal "Dokonca aj sovietske letectvo bolo technicky na úrovni toho západného, keďže mali vo svojej výzbroji okrem vynikajúcich lietadiel vlastnej výroby aj moderné nemecké lietadla. " - proto se vytahla nemecka letadla, konkretne tato citace jasne naznacuje, ze muselo jit o podstatnou silu coz je evidentni blbost.

4. V rozhovoru na valka Solonin uz nemluvi o hypoteze, ale utok bere za hotovou vec.

ozzy ozzy | 19.7.2010 23:05

No daj ju.

vike vike | 19.7.2010 23:00

uff... a ted tu o Jenickovi a Marence...

koscj koscj | 19.7.2010 20:34

Ešte sa pokúsim odpovedať na niektoré otázky, ktoré boli položené nižšie v diskusii:

Nemecké lietadlá v Sovietskej armáde:
Bolo ich viac, ako sa uvádza v tom odkaze, ktorý tu dal Hotentot, ale aj tak je to v podstate jedno. Aj ich vlastné lietadla boli dostatočne kvalitné a mali ich vo veľkých počtoch. Zastaranosť výzbroje armády ZSSR je jedným z mýtov, ktoré Solonin rúca nie nepodloženými tvrdeniami, ale jasne overiteľnými dôkazmi,ktoré sa nachádzajú tak v ruských archívoch, ako aj v nemeckých.

Čo sa týka chystanej invázie na západ:
Solonin toto svoje tvrdenie jasne označuje za HYPOTÉZU, ktorú sa snaží dokázať nepriamymi dôkazmi. Rozmiestnenie armády ZSSR v lete 1941 zodpovedala rozmiestneniu armády, ktorá sa chystá útočiť a nie brániť. V archívoch, ktoré Solonin študoval, našiel viacero dôkazov, že velenie armády nacvičovalo v takzvaných mapových cvičeniach (viacerých) útok na západ. Cvičenie obrany na vlastnom území neprebehlo ani jedno. Takýchto dôkazov ale našiel oveľa viac a naozaj sa mi nechce prepisovať celú knihu do tejto diskusie.

DarthArt: čo sa týka tých zásob. V tejto súvislosti Solonin cituje hlásenia nemeckých vojsk, ktoré na obsadených územiach okrem obrovského množstva zajatých vojakov objavili aj obrovské množstvá pohonných hmôt a zásob zbraní a potravín. Pohonné hmoty dosť pomohli Nemcom, keďže ich zásobovacie trasy boli dlhé.

A prečo vlastne táto najlepšie vyzbrojená a najväčšia armáda tak fatálne zlyhala? Solonin tomuto faktu venuje veľkú časť knihy a len ťažko tu prepíšem všetko. Základom tohto neúspechu ale bolo to, že drvivá väčšina armády nebojovala. Buď sa vzdali alebo utekali ako zajace. Toto ale už bol len dôsledok viacerých zlyhaní, ktoré Solonin jasne pomenováva a dokladuje mnohými dôkazmi.

Nakoniec ešte niečo ohľadom samotného Solonina:

Je to seriózny historik, ktorého práce síce vzbudzujú isté kontroverzie, no on svoje tvrdenia opiera o najnovšie výskumy v ruských archívoch, kde začiatkom 90 rokov došlo k odtajneniu veľkej časti dokumentov. Jediným problémom v tomto smere je asi len to, že ešte oveľa väčšie množstvo je naďalej tajných. Jeho práce sú medzi mladými ruskými a zahraničnými historikmi a cenené, za nepriateľa ho ale považujú generáli z ruskej akadémie vied, ktorí ale namiesto toho, aby jeho tvrdenia vyvracali dôkazmi, naňho útočia ideologicky.