VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

MARDUK - Wormwood - zpět na článek

MoRt8 MoRt8 | 6.1.2015 16:55

Nová deska "FRONTSCHWEIN" (hehe) už teď v lednu s nějakým tím wehrmachtem na obálce:-)
https://www.youtube.com/watch?v=UTN2OCsjO2c

mell | 6.6.2013 20:54

Pri vzniku (druhej vlny) black metalu v Škandinávii, v tej dobe, v tých začínajúcich kapelách boli mladí sopliaci, ktorí to ťahali veľa krát do extrému, tak ako hudobne, textovo, imidžom a aj svojimi vyhláseniami, samozrejme to niektorí jedinci prehnali - vypaľovanie kostolov, vraždy, tak tu už končí akákoľvek sranda a po týchto prehreškoch a potrestaní vinníkov celá bublina spľasla, nastal pokoj a mnohý si aj uvedomili, že to fakt prehnali. Ďalšia vec je, že aj média to nafúkli, však ľudí zaujímali iba šokujúce informácie, hudba išla na druhú koľaj, ale týmto všetkým si tie kapely a štýl získali kopec fanúšikov a status kultu, to bol boom black metalu a dodnes mnohé kapely z toho čerpajú dodnes, udržiavajú tú "Hydru" pri živote. Dnes veľa hudobníkov (kapiel) nie sú dva krát hrdý na to, čo v tej dobe povedali, spravili, ale len málokto to prizná, však na tej minulosti si vybudovali meno :) či už sa jedná o Samotha, Fausta, dnes by určite tie "veci" nespravili, predsa veľa ľudí z tej scény dospelo, zmúdrelo a mnohý sa aj vybrali inou cestou, proste tie reči ich už nezaujímajú a sústredia sa iba na hudbu, to je pre nich podstatné, stačí si pozrieť vývoj rôznych kapiel z tej doby a veľa z nich to už tak neprežíva, berú to s nadhľadom, jedna vec je hudba a druhá vec je ich súkromie, to aký sú na pódiách, fotkách atď., je len imidž... či vari ešte niekto dnes verí tomu, alebo žije v jaskyni a obetuje novorodencov za splnu mesiaca!? :)))

Adonis | 6.6.2013 15:07

Ivo: A to jako čekáš, že v těch skandinávských blackových kapelách, které se dost často vyžívají v textech plných nihilismu, zla, misantropie, nenávisti a pohrdání lidstvem, budou hrát slušní, skromní, introvertní intelektuálové?
Mimochodem, nemyslím, že se zrovna Carpathian Forest berou nějak extra vážně. Nevěřím, že se někdo dokáže dodívat s vážnou tváří třeba na tuhle estrádu:
http://www.youtube.com/watch?v=Ib2Dp5crydw

wuxia | 6.6.2013 12:57

Jak se ti to líbilo?

walram walram | 6.6.2013 10:56

Četl. Půjčil jsem ji a ještě se mi nevrátila :((

wuxia | 6.6.2013 10:35

Myslím, že to Quorthon tenkrát formuloval nějak takhle: "Rozumím vypálenému kostelu jako symbolu, ale pálit a vraždit v praxi je ubohost."
Tak mě napadá, když už jsme u toho "pravýho árijiskýho blacku" četli jste tady někdo knížku Národní satanista? Ne že by to byl liteárně nějakej skvost, ale mentalitu těhle samozvanejch satanášů Erlend myslím zachytil docela dobře.

Ivoš155 Ivoš155 | 6.6.2013 10:25

Tomiimmortal určitě máš pravdu.Já,ale stejně nedokážu při poslechu muziky,tak osobité a atmosferické jakou je black/death oddělit od sebe její tvůrce a muziku samou,stejně jako mě zajímá text a hudba zároveň..Třebas takoví Nokturnal Mortum mohou hrát sebelepší pagan/black (a steně nehrají),ale jejich ideologie mi natolik vadí,že jejich muziku nevstřebám....
Ale je to určitě jak říkáš,není to lehké pohybovat se v hudebním byznyse,na druhou stranu vybrali si to muzikanti sami,byl to jejich koníček a vášeň,a tak by k tomu měli i přistupovat,ale nikdy by se to podle mě nemělo prolínat s jejich osobností....Jak řekl Quorthon:"Vypálení kostela,jako umělecky stvárněný počin odporu a protestu beru,jako lidský čin je to pro mě nemyslitelné" (pouze parafrázuju,přesně si ten citát nepamatuju)

Teď ještě k Marduk a podobným kapelám.Může se namítnout ,co je to inteligentní tvorba..Pro mě i třeba takoví Mayhem,jsou příklad inteligentní tvorby,protože neustále nabývám dojmu že to co dělají na pódiu je takový divadýlko a sami ze za hradbou prasečích hlav na sebe spiklenecky usmívají..Takhle to mám rád,muzika je svým způsobem divadlo a tak by se k ní mělo přistupovat.Ovšem Marduk tomu co dělají dávají tolik vážnosti a arogance až je to křeč a to je projevuje pro mě i na jejich deskách a tvorbě a projevování..Další příklad Behemoth.Mají corpsepainty,kostýmy jak ze středověku,ale jejich tvorba zase nemá s blackem tolik společného,hlavně spíše tu image,která je promakaná,ale jak slezou ze stage,jsou to normální muzikanti,co tvrdě makají zkonalují svou tvorbu a pokud si člověk najde nějaký jejich text,tak to je lahůdka..O posledním příkladu jménem Darkthrone a jejich postoj, k tomu brát se arogantně a vážně asi darmo mluvit,v tom dobrém samozřejmě...
Marduk,Gorgoroth,Carpathian Forest,Burzum,všechny tyto kapely jsou prostě pro mě seskupení arogantních lidí,kteří nedokáží oddělit hudbu od svého osobního postoje a proto se jejich (ne)inteligence v té hudbě projevuje a proto budou alespoň pro mě vždycky druhá liga...

mell | 5.6.2013 21:58

tomimmortal pravdu máš, je to tak...
pre mňa je dôležitá hudba, to aký sú ľudia je mi v podstate jedno, však nežijem s nimi v jednom byte :) a zas každý sme nejaký, v niečom nám "sadnú", v inom nie...
"Those of the Unlight" a "Opus Nocturne" u mňa najlepšie Marduky, ostatok už mimo mňa...

tomimmortal tomimmortal | Fans | 5.6.2013 20:30

Anebo z téhle strany: JDE MI O HUDBU, a o to jaká je. A to, jací jsou ti lidé, kteří ji skládají a hrají, JE VĚC DRUHOŘADÁ.
Kupuješ si desky Marduk? Nebo je dokonce sbíráš a chceš mít celou diskografii ? A nebo si stáhneš maximálně (v nejlepším případě) bezeztrátový formát zadarmo z netu? Asi spíš to druhý, co? Tak to, asi nemá ani cenu tady řešit. Jasně, kdyby to bylo před 20lety, kdy sis mohl max. na koncertě nebo v prodejně něco krátce poslechnout, a ne zrovna moc v klidu, z discmana, a dle toho se rozhodl. Nebo spíš kupoval podle recenzí, či skladby, jíž si slyšel v rádiu, nebo podle doporučení kamarádů, u kterých stejně "intenzivní" posluchač zjistí, že každý "má jinou vývojovou linii" (ta která věc se mu bude líbit v budoucnu, zatím co tobě se líbí teď a za několik let ti může připadat primitivní a naopak). Tak to budiž, to nasralo, že cd, co sis koupil za 489,-, se ti vůbec nelíbí.
Dnes už je to pro posluchače jednodušší, stáhne si zadarmo mp3 během pár vteřin, nebo několika málo minut, např. Marduk - Rom 5.12, a pokud tu kapelu chce podpořit (album se mu líbí), tak si koupí tuhle desku/cd/triko nebo dokonce limitovanou (dražší) verzi nosiče atd.
No a potom taky další věc: dovedeš si představit, že denně odpovídáš stále a furt na ty samé otázky, jako by jsi byl u výslechu (rozhovory do časáků atp.)? Jak by si asi po třiceti rozhovorech na ně reagoval ty?? Dovedeš si představit, že téměř každý den hraješ jednu a tu samou skladbu a to třeba už 25 let ?? Jinak ani kapela jako Marduk si nemůže dovolit jet turné, kdy hraje každý třetí den (ani druhý!), musí jet z koncertu na koncert a hraje tak týden nebo 10dní v kuse a pak si možná může dovolit den odpočinout. No a když ti do toho vyleze z někoho z kapely, že už dál nechce hrát a chce se "věnovat více rodině" a ty musíš nejdřív pracně shánět někoho, kdo si s celou kapelou rozumí lidsky i hudebně a do toho ti řekne firma (Regain), že má finanční problémy a kvalitní studio, ve kterém si natáčel tři týdny, si máš zaplatit sám.
Asi to není zase až tak jednoduché a nic není zadarmo!

Pekárek | to Ivoš | 5.6.2013 12:59

Pusť si Heaven Shall Burn a porovnej to s tím co v té době bylo v metalu a obecně. V té době se jednalo o jeden z pilířů nekopromisní muziky,také asi proto ta podpora. Jinak je to tak, jak říká Zdenos. Je v tom i určitý kalkul. Třeba jjich začátky byly čistě deathové. Vlastně jako takřka u všech blackových stars:)

Zdenos Zdenos | 5.6.2013 12:23

Marduk je extrém a fans to mají rádi, ba naopak bych řekl, že právě to že se tak chovají mají rádi... Ivoši vem si- Manowar jsou taky arogantní blbci a milují je miliony :D

Ivoš155 Ivoš155 | 5.6.2013 10:43

Jen tak na okraj takový zamyšlení.,Marduk jsem nikdy extra nežral,začal jsem je poslouchat v 16ti, starší desky se mi líbily,po La Grande je to ale až na Rom 5:12 bída.Nikdy jsem nečetl žádné rozhovory,nekoukal na stránky Marduk atd.,prostě jsem poslechl cd a ty novější jsem po jednom poslechu už nikdy nezapnul.jak říkám 16-17 let..:)Na dlouhou dobu jsem Marduk uložil do šuplíku,Serpent Sermon jsem ještě ani neslyšel..
Pořád mi však v hlavě hlodal červík,a zdálo se mi že na hudbě Marduk je něco divného,texty jsou OK,ale hudebně jsem měl pocit,že to album skládají a hlavně prezentují lidé s ne příliš vysokou inteligencí...Dohledal jsem si teda nedávno (po 6ti letech od doby kdy jsem Marduk poslouchal:D),pár rozhovorů s Mortuusem a Morganem a vida nepletl jsem se.Taková snůška arogance,navíc opírající se v posledních letech o špatnou hudební oporu..to je teda síla....Docela by mě zajímalo,kde to sebevědomí a aroganci berou potřeboval bych občas trošku pujčit.Já mám black metal rád,hlavně v jeho melodičtějších a experimentálnějších polohách,ale ani proti dobrému old schoolu nic nemám,ovšem po tom co jsem koukl na vystoupení a vystupování Marduk docela nechápu tu fanouškovskou základnu co mají.Já teda muziku od arogantích blbounů poslouchám nerad,a je zajímavý jak se to většinou na těch nahrávkách časem vždycky ukáže.Prostě zajímavý..:)

DarthArt | 4.6.2012 19:23

Ale respektuju lidi, kterým se Burzum líbí, neznám to natolik, abych mohl soudit celý jeho profil.

DarthArt | 4.6.2012 19:22

Já Burzum skoro neznám, Kristian je mi svými názory tak protivný, že to ani nechci poslouchat, ale Filosofem, které jsem zaslechl, se mi líbilo hodně. Nicméně mám pocit, že Burzum se v mnoha případech kupuje proto, že je to "největší zlo" a "kult". Takže kdyby natočil dalších tisíc desek, stejně to prodá, klidně za třicet let důchodovým "true fans".
Stejně jako kdyby Charles Manson natočil desku, prodá ji taky. Ne milión, ale na vizoura a máčka to bude stačit.

panteraj | 4.6.2012 14:48

znie to otrasne, nemam to napocuvane, ale ani neviem, ci vobec chcem mat:)

mell | 4.6.2012 13:34

Ja na novom albume Burzum vnímam (počujem) iba samé mínusy a to od a až po z, jediné plus, ak sa to dá nazvať, tak je obal, ešte že ten nekresil aj on sám, ale je to iba môj subjektívny názor, najhoršia vec akú Burzum vydal, takéto amatérske veci sa ani v začiatkoch bm na demách nevydávali... bieda

panteraj | 4.6.2012 13:03

Belus je parada, Fallen je ok.. toto uz ani moc nie, zatial

ozzy ozzy | 4.6.2012 12:30

Ako vždy.

panteraj | to mell | 4.6.2012 12:18

novy Burzum zatial len zbezne, ale vyzera to na ostry shit, rozumej cistu sracku..

shuda | 2.6.2012 12:19

teraz hraje ufomammut idolum...ale germ som už skúšal...velmi dobré...tie ostatné si zoženiem...teraz týžden fičím na The great old ones...počúvni...