VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

ŘÍM - „Já, Caesar.“ - zpět na článek

V.Silver V.Silver | 10.3.2008 14:09

Mari: Myslíš Monty Python's Ze života tudorovské Anglie? :)
Jinak ať už scénář dělal kdokoli, třeba Pepan Vejražka, opravdu se to povedlo a povedlo se vyvarovat drtivé většině klišé. Imho je skvělý hlavně celkové vykreslení té doby a docela by mě zajímalo, s kým to všechno konzultovali, co za historiky se na tomto díle podílelo... Za seriály typu Robin Hood (co teď běží na ČT 1) nebo filmy jako Artuš či Alexandr Veliký bych vraždil.

Marigold Marigold | 10.3.2008 13:42

Sleduje někdo pravidelně Tudors? Viděl jsem první dva díly a docela líbilo, bohužel to nemám čas sledovat pravidelně.

senil senil | 10.3.2008 13:08

A to je zaruka kvality - ved barbar conan je predsa super.

Marigold Marigold | 10.3.2008 11:24

barbara :o))))

Marigold Marigold | 10.3.2008 11:24

Jedním z autorů scénáře Říma je John Milius, autor Barbary Conana a dalších hovězin :o)

RIP RIP | 10.3.2008 10:25

zabíhat .... to já si rád zaběhnu .. ale kam? :)

Nebuj s enic, plánuji recku druhé série a zabíhání s nevyhnu.

Moon | stahuju | 10.3.2008 10:07

dík za recenzi! už se to stahuje a pro příště .. "ZABÍHAT"

russel russel | 8.3.2008 23:42

jj, parádní seriál...

perún perún | 8.3.2008 22:10

Seriál je veľmi dobre spracovaný, aj keď v sebe nezaprie americký pôvod - napr. legionárske "tričká s potlačou". Dej sa mohol začať o niečo skôr, aspoň od vytvorenia prvého triumvirátu, bolo by zaujímavé sledovať Caesarovu cestu k moci a vývoj jeho vzťahov s Crassom a Pompeiom. Niekde som čítal, že tretia séria sa už nebude nakrúcať, lebo filmárom zhoreli kulisy, čo je škoda, lebo seriál je na vysokej úrovni a autorom sa podarilo dokonale vykresliť atmosféru starovekého Ríma. Teda aspoň našu predstavu o nej :-). Inak je zaujímavé, že väčšina filmových diel sa z cca 1200-ročnej histórie starého Ríma sústreďuje na relatívne krátke obdobie od konca republiky po cisára Neróna.

Vavča Vavča | 8.3.2008 12:00

Seriál se mi dost líbil. Byť seriál má své chyby nabízí, něco daleko neuvěřitelnějšího, než akci, to sice ducha doby, zvyky a jednání postav. Člověk, neznalý tématu, po slhédnutí seriálů bude vědět rozhodně více, než z přednášek historie a v někerých přáípadech i více, než z četby kniha na toto téma. To, že někomu nelíbí, že neudělali z Caeasara boha, je jeho problém. Caesar dělal chyby jako vojenský velitel, jako politika a diplomata,bych ho viděl příznivěji. Historie dělá možná lidi, protože lidé dělají legendy, dělají je, protože si nejsou jistí jak to v minulosti bylo a jak se na tu dobu dívat. A někteří z nás po hříchu přejímají toto chování. Vemte si takového Sullu, neporažen, a přesto není kolem něj takový kult jako kolem Caesara, nemluvě o jeho snahách udržet republiky, jeho program byl vskutku revoluční an tu dobu. Caesar nic takového neměl, přesto je díky svým spiskům téměř deifikován. Byť nemluví o svých porážkách a jejich důvodech.Ano byl vojenský génius, přinesl převratné myšlenky do vojenské taktiky a strategie, ovšem všimněte si jeho obliby (a nejenom jeho, v té době to bylo jaksi populární) nepřítele vždy oblehnout a vyhladovět. To nedělá velitel, který bezmezně věří ve svoje schopnosti.

rolo rolo | 8.3.2008 11:14 předchvílí online

je to dobrý seriál určite lepší ako som čakal ale zas až také nadšenie nezdielam, sú tam patrné americké seriálové klišé a niektoré postavy (historicky dôležité) tu nemajú dostatočný priestor

tichondrius tichondrius | 8.3.2008 09:59

Ide o jeden z mojich najobľúbenejších seriálov z produkcie HBO. Ďalším z nich je seriál Carnivale - aj o ňom by sa zišla recka.

RIP | 8.3.2008 08:52

Četl jsem to, centuriony jsem nezažil a poprvé jsme seriál viděl, krátce po tom co měl premiéru na HBO. Trochu bych oponoval s tím, že třiašedesátková Kleopatra nebyla poplatná době ve které se natáčela - byla a velmi mnoho.Protože to byl opravdu famózní film s na tamější dobu naprosto nevídaným rozpočtem, skvělou výpravou a velmi dobrými herci podařilo se z něho udělat kult – kult, který formoval náhled na antický Řím a ovlivnil snad každou filmovou postavu Kleopatry… Snad poprvé jsem danou dobu viděl uchopenou s historickým citem, který má téměř výukový charakter a zábavnou dramatickou úpravou, která nabízí své vlastní pohledy.

Hotenthothep Hotenthothep | Druhy pohled | 8.3.2008 07:58

http://ries.blog.respekt.cz/c/27165/TV-serial-Rim.html

nihique | 8.3.2008 07:54

hej supr, po tomhle serialu pokukuju uz dyl!