VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

OPETH - Blackwater Park - zpět na článek

whiplash whiplash | 13.11.2013 21:17

Hooya - jasné chápem. Mne keď príde chuť na prvé albumy, tak si ich nenormálne vždy užijem, ale dávam prednosť neskoršej tvorbe, ale tak to závisí od poslucháča. Ale napr. taká spomenutá Under The Weeping Moon je proste mazec hocikedy.

Hooya Hooya | 13.11.2013 20:58

Ja na prvnich dvou deskach obdivuji prave jakousi nespotannost a atmosferu tajemna, jak oni psal Petrucci, v momentalni dobe ji davam prednost pred kompozicni dokonalosti pozdejsich alb. A prijdou mi ty prvni alba tak nejak trvanlivejsi.

whiplash whiplash | 13.11.2013 20:50

Neviem. Ja osobne aj keď mám veľmi rád prvé dva albumy od Opethu, tak mi prídu skladateľsky strašne "zle" a náhodne poskladané. Ono to v podstate aj sám Mikael povedal veľa krát, že jednoducho mali riff/nápad, dali ho za ďalší a takto ďalej. Keď si to porovnám už napr. s My Arms, tak tam tie skladby boli "podľa mňa" úplne ináč premyslené a na Still Life a BWP ani nehovorím. Na tých albumoch som vždy práve obdivoval ako neskutočne ľahúčko a plynulo vedeli pospájať metalové a nemetalové pasáže do jedného kompaktného celku a takto to PODĽA MŇA už bolo vždy až po Watershed. Na Heritage som mal pocit ako keby sa trochu vrátili k tej náhodnej skladateľskej forme z prvých dvoch albumov, preto je to pre mňa aj tak trochu krok vzad, ale zároveň krok vpred v štýle, ktorý na Heritage hrajú. Ja mám fakt asi len problém s tými štruktúrami na Heritage, nie zo samotnými hudobnými nápadmi. A vlastne aj Mikaelov spev na Heritage veľmi nemusím, čo som dosť prekvapený.

Trey Trey | 13.11.2013 20:43

paax - Tak nějak tě u těch prvních 3 alb chápu, ale zrovna u Still Life je to škoda. Je pravda že není na první několik poslechů tak chytlavý jako Black water, taky mi to chvíli trvalo, ale jakmile jsem do něho pronikl, tak to stojí za to.

paax paax | 13.11.2013 20:32

Adonis: to dělení je hodně individuální... každá kapela měla vždy nějaké album, které bylo přelomové. Třeba u Metly hodně lidí vnímá jako přelomové MOP a já osobně zase vnímám jako přelomové ROTL. :-)

vike vike | 13.11.2013 20:30

Oni Opeth protocili v sestave i dost lidi a Mikael je mozna nakonec spise rocker nez manicka, ikdyz ndiskografie zacina opacne...

paax paax | 13.11.2013 20:29

Trey: to album má tak 2-3 songy max! Devil mezi ně zrovna patří. Víc je prostě nuda, bez překvapení, zní mi to jako jam ze zkušebny. K tomu Cd se stavím stejně jako k albům před BWP :-). Prostě 2-3 OK songy a jinak mě to moc nebere.

Petrucci Petrucci | 13.11.2013 20:26

Trey : Naopak, dělám si srandu ;).

Vikouš : Radši než Heritage? Každopádně. Třeba Weather Systems považuju za úžasné album.

vike vike | 13.11.2013 20:20

'trucci - takze ty si Gat ci Ana z poslednich par let pustis radeji nez Opeth, masochisto?

Trey Trey | 13.11.2013 20:19

Petrucci: Ale proč tak defenzivně, já jsem nesouhlasil s tvým argumentem, proti tobě jsem nic nepsal.

Jinak kdo viděl Opeth na Brutalu (či na klubovém koncertu), neříkejte že The Devil's Orchard nebyla pecka.

Naathir Naathir | 13.11.2013 20:13

a ne u ledsjakych rockeru, ale rovnou progove aristokracie

Petrucci Petrucci | 13.11.2013 20:12

Já srovnávám jedinou věc - vývoj a upouštění od metalu u těhle tří kapel (Ana, Gat, Opeth), ... a nejhůř se s tím podle mě vypořádali právě Šwédy. Kdo to poslouchá je mi šumák.

vike vike | 13.11.2013 20:08

'trucci : Kteri Gathering a ktera Anathema, proboha? Fakt bys srovnaval DNESNI Gat/Ana s Opeth? Novejsi Opeth boduji zjevne vice u rockeru nez u manicek.

Petrucci Petrucci | 13.11.2013 20:02

Je tak, prvni dvě desky mají jedinečnou, tajemnou, magickou atmosféru (Under the Weeping Moon!), které se dokázali přiblížit už jen na BWP. Ostatní desky nejsou špatné, co špatné, jsou výborné, ale ...

Trey : To bys toho vod zemědělce, jako jsem já, chtěl moc ... ale třeba Gathering a hlavně Anathema ten přechod od metalu a jeho úplné vypuštění ze své hudby zvládli o 100% líp. U Opeth mi to prostě nesedí, ... ale já su hlava zaprděná metalová, z toho si nic nedělaj.

Trey Trey | 13.11.2013 19:48

To že je to sračka protože to není METAL, mi přijde jako jeden z nejblbějších důvodů, Opeth vždycky těžili ze své nemetalové stránky (díky které jsou originální), a třeba Damnation je jedno z jejich nejlepší alb..Opeth si budu vždycky cenit v tom že mě naučili mít otevřenou hlavu, díky nim jsem začal poslouchat progresivní rock a rock z 70ek.
Kdo ví jak to budu vidět za pár let, ale pro mě je Heritage záchrana z čím dál tím víc vyčerpaného stylu, protože už jsme u GH a W cítil že to už není ono (Deliverence bych taky řadil do horší poloviny).

Hooya | 13.11.2013 19:44

Prvni 2 desky valcuji zbytek diskografie s naprostym prehledem..., i kdyz priznavam, ze silny sentimemt k BWP mi to branil dlouho uznat.

Petrucci Petrucci | . | 13.11.2013 19:28

No, někdo to veřejné tajemství už nahlas říct musí, Heritage je docela jakože sračka a všichni víme proč, už to prostě není METAL //:=] ... a ted žebříčky.

1. Orchid
2. Morningrise
3. Blackwater Park

Adonis | 13.11.2013 19:22

Heritage určitě nebylo špatné album, jen mi přišlo dost nevyrovnané a celkově nedotažené. Zbytek diskografie nevykazuje žádné větší výkyvy v kvalitě a moc nechápu, proč má tolik lidí potřebu dělit tvorbu Opeth na období před a po BWP. Jejich vývoj se mi zdá naprosto přirozený a plynulý, Souhlasím s tím, že kapela získala s albem BWP dost velkou popularitu, ale tam asi hrálo roli víc faktorů a ne nějaký radikální zlom v jejich hudebním vývoji. V průběhu kariéry vydali samozřejmě i pár slabších alb, ale to je opět velmi subjektivní (například pro mě jsou to desky Orchid, Deliverance a zmíněné Heritage). Pro pořádek ještě uvádím svůj Top 5:
1. Still Life
2. Ghost Reveries
3. Watershed
4. Blackwater Park
5. My Arms, Your Hearse

Trey Trey | 13.11.2013 19:22

Já jsem původně Heritage taky moc nemusel, ale začátkem tohoto roku ohlásili Opeth na Brutal, tak jsem si ho pustil..a na jednou to tam bylo (a dotěď nechápu jak to, že se mi to předtím nelíbilo). Heritage mě vlastně baví víc než GR a W. Jinak první alba Opeth nejsou špatný, jsou vlastně velice dobrý, ale na prvních 2 albech nebyli tak dobrý kompozice, spíš jenom skvělý nápady pospojovaný dohromady.
Stylově přelomové bylo Still life, "komečně" přelomové BW. A doteď bych nemohl říct který z nich je lepší.

whiplash whiplash | 13.11.2013 18:02

Mňa osobne baví Heritage tiež najmenej, aj keď ho mám rád, na takých 6,5/10 časom. Na nový album som veľmi zvedavý, ale trocha sa aj bojím. Hlavne nech tam nie sú skladby typu Slither a tento Heavy-štýl, ktorý podľa mňa Opethu absolútne nepasuje. Viem, že Slither mal byť niečo ako Tribute song, ale nechápem potom, prečo ho nedali medzi bonusi, strašne mi vadí v kontexte albumu. Osobne mám od Opeth najradšej éru od My Arms po Watershed (vrátane). Týchto sedem albumov žeriem stále rovnako aj s odstupom rokov a Opeth stále radím medzi moju naj kapelu.