HELMS ALEE - Keep This Be The Way

HELMS ALEE - Keep This Be The Way

HELMS ALEE - Keep This Be The Way

HELMS ALEE - Keep This Be The Way

HELMS ALEE byli vždycky chameleoni. Jejich předchozí desky bylo možné snad považovat za žánrově hodně alternativní stoner, který na svojí cestě potkal spoustu jiných stylů a od každého si něco půjčil, ale zatím poslední šesté album zdaleka nejde popsat tak jednoduše. Už nejde o to, že do řádně nafuzovaného stoner metalového základu procpete tu grunge, jindy doom nebo shoegaze. Jejich šesté album jde teď mnohem dál.

 HELMS ALEE

Většina skladeb je pestrou mozaikou používající divotvorné přístupy k tvorbě, různé zvuky i nástroje. Vedle saxofonu tu stojí hypnotické jednotvárné rytmy, jež obepínají psychedelické kytary a ženský zpěv, který je téměř strašidelný svým nadhledem a stoickým klidem. No a pak se do vás zakousne kytarový riffový bagr ve skladbě „Tripping Up The Stairs“, který vás kus po kousku dekonstruuje a překládá na jinou hromadu. Paradoxně jsem v této písničce ale cítil alespoň trochu pevnou půdu pod nohama.

Zatím poslední deska HELMS ALEE v mnoha ohledech působí jako experiment, kam až jde zajít a co všechno je možné poskládat z nástrojů, které se válí kolem. Výsledek v každém případě nepůsobí přehnaně v úmyslu být alternativou jen pro alternativu. Aktuální album má punc autencity. Ta trojka lidí, co spolu drží od roku 2007, zkoumá možnosti svého zvuku a výrazů. Vedle písniček, které vás nepřestávají udivovat svojí originalitou, jako je výpravná a epická syntezátorová psychedelie nazvaná „Big Louise“, tu najdete rockovou hitovku „Mouth Thinker“.

HELMS ALEE vás zkrátka vystřelí od dronových úletů až k rockovému mainstreamu a stále máte pocit, že to jsou oni. Uvěřitelní a nespoutaní v hledání a ohmatávání všech tvarů, které jsou schopni vytvořit. A to mnohem intenzivněji než kdykoliv před tím. Proč ta změna? Odpovědí je pandemie. Našli v těch časech útočiště v prodejně zesilovačů a začali si hrát. To vysvětluje to, jakými zvuky tohle album disponuje. Ta hravost z alba prosakuje všemi směry, a to nejen v tom, jak zabarvit zvuk kytary a basy, ale i ve vokálech, na kterých se velmi aktivně podílí celá kapela. A současně je hrozně znát, jak moc je to baví. Radost z tvorby, ze zkoumání zvuku a jeho podob je nakažlivá. Je těžké nepodlehnout. Asi tak jako je těžké se mračit na člověka, který se na vás směje.

 

 Přidejte svůj názor

RIP
RIP

Verdikt

Hravé, hledající album, ze kterého přímo září radost z tvorby. 

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-

Další informace

Sestava

Skladby

  1. See Sights Smell Smells
  2. Keep This Be the Way
  3. How Party Do You Hard?
  4. Tripping Up the Stairs
  5. Big Louise
  6. Do Not Expose to the Burning Sun
  7. The Middle Half
  8. Mouth Thinker
  9. Three Cheeks to the Wind
  10. Guts for Brains

Diskografie

Keep This Be The Way (2022)
Noctiluca (2019)
Stillicide (2016)
Sleepwalking Sailors (2014)
Weatherhead (2011)
Night Terror (2008)