Čtvrtek
21.6.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2018

Vydavatel:
Support Underground

Stopáž:
33:31

1. 42-06-10
2. Rozsudek padl
3. Na kusy roztrhán
4. IV. druh
5. Život jde dál
6. Arcifuck
7. PxPxSx
8. Podříznout a zakopat
9. Smrtihlav
10. Umlčen navěky

Petr
zpěv, kytara

Lukáš
kytara, zpěv

Benys
baskytara, zpěv

Fanda
bicí

Split Demo (2014)
Je čas zemřít! (EP) (2014)
Povolen zabíjet (EP) (2016)
Umlčen navěky (2018)

MURDER INC. - Umlčen navěky

Za tých vyše tridsať rokov, čo sa zaujímam aj o domáci, teda česko-slovenský metal, som už nejakú skupinu z Berouna určite počul, bolo to však celkom iste veľmi dávno, v časoch, ktoré dnes u stále priveľkej časti populácie vyvolávajú spomienkový optimizmus. Neviem načo, ešte aj ten domáci metal je dnes lepší. Príkladov by sa dalo nájsť veľa a jedným z nich sú napríklad berounskí MURDER INC. Začínali pred siedmimi rokmi, niektorí ako žiaci ZŠ, a po deme a dvoch EP sú na svojom debutovom albume v nebezpečne dobrej forme.

Nie som nijakým špeciálnym nadšencom retro-metalu a návratov o napríklad tridsať rokov späť, ale ak je raz niečo dobré, tak to oceniť viem. A vlastne mám pochopenie pre to, že časť metalovej generácie vo veku 20+ sa obracia k starej a veľmi starej škole, keďže metal bol vtedy najrýdzejší, najmetalovejší a prečo si neskúsiť oživiť tohto jeho ducha. Dnes sú napríklad lepšie možnosti a ani príslušníci VB vás nebudú buzerovať za vlasy, riflovku a iné metalové propriety. Navyše, ak sa človek venuje hraniu toho, k čomu ho srdce ťahá najviac, môže s istým talentom a snahou mať slušné výsledky.

MURDER INC.
MURDER INC. sú vydarenou rubárňou v duchu extrémne metalových čias 80. rokov, postavenou z dvoch tretín na thrash metale a tú poslednú tretinu tvoria doladenia palety v podobe oldschoolových death- a blackmetalových pasáží. Keď sa na to pozriem zoširoka, thrash metal u Support Underground je hlavne z tej divokejšej, neuhladenej, v podzemí ukovanej sorty a štvorka z Berouna je u tohto vydavateľstva možno aj najdrsnejší výprask v žánri. Desiatka skladieb sa ženie hlavne v tempách rýchlo a ešte rýchlejšie a atmosféra nahrávky je zúrivá a agresívna. Takýto ultrathrash, zabalený do výborného zvuku z Davosu, môže sfleku ísť do sveta, to, že materiál je narevaný v češtine, „cizinec promine“.

Poslucháč je tu na tridsaťtri minút vtiahnutý do ostro kovových staroškolských surových riffov, pod ktorými rinčia basové vyhrávky a všetko dopredu ženie paľba bicích. Prevažujúci vyšší, revaný, na mnohých miestach doslova zúriaci vokál z času na čas doplní hlbšia starodávna deathmetalová poloha – možno trochu ako KRABATHOR, a nárez okorenia sóla, dramaticky vystavané harmónie i zdravá dávka melódií. Texty sú – až na „IV. druh“ – hlavne z tohto sveta, textárom zjavne skôr nemilovaného, a hudobná nádielka je zabalená v ponuro komixovo ladenom digipaku. Veľmi dobrý debut, prístupom mi MURDER INC. trochu pripomínajú bratislavských RADIATION, je to podobná syntéza starého US, nemeckého a juhoamerického metalového besnenia. Tu navyše neraz preberá opraty aj „poľská“ pekelnosť, ako ju poznáme napríklad zo staršej tvorby WITCHMASTER. Stará škola s mladou krvou, takto to má zmysel.


Martin Lukáč

Zveřejněno: 17.5.2018


Štyria českí metalisti hrajú maximálne besný thrash z čias, ktoré nemohli zažiť. Ide im to veľmi dobre.

Autor recenze:
7,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,7 / 10s kapelou DEBUSTROL:

s kapelou CATASTROFY:

s kapelou ASMODEUS:

s kapelou ACID FORCE:

s kapelou KRABATHOR:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page