Sobota
24.3.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
1993

Vydavatel:
samovydanie

Stopáž:
16:36

Studio:
skúšobňa

Produkce:
OBLITERATE

1. Tears Of Suffering
2. Prices Of Superior Life
3. Filthy Face
4. Bitch
5. Delusion Of Nailed Hands
6. Proscriptions
7. It’s Our World
8. Compression
9. You Must Die
10. Escape From Despair

Marcel Malega
bicie

Tomáš Macák
gitara

Vilo Hajnal
basgitara

Janči Stanecký
vokál

Pieces Of Superior Life (demo) (1993)
Blindness (demo) (1995)
Blindness (splt w. EXCRETED ALIVE) (1997)
The Feelings (2000)
4way split EP (w. HAEMORRHAGE / EMBOLISM / SUFFOCATE) (2000)
split MC (w. N.C.C.) (2000)
Pieces Of Superior Life+Blindness (MC reedition) (2000)
Antiracism (promo) (2001)
Against Your Will (split w. DIN-ADDICT) (2002)
Tangled Ways (2003)
The Ball Season (split w. MÄSO) (2005)
We Haven´t Given Up Yet (promo EP) (2007)
Something Wrong (2009)
Superboring (2012)

OBLITERATE - Prices Of Superior Life

Začiatky grind coru na Slovensku, to sú LUES DE FUNES, ABORTION, MENTALLY PARASITES, zopár zoskupení so skratkovými názvami a podobne skratkovou kariérou - okolo roku 1989 a po ňom sa v najhlbších úrovniach tvrdo-hudobného podzemia začal rojiť aj vážne veľký hudobný extrém.

OBLITERATEUž tak v lete roku 1992 sa dali viac než zaujímavé zvuky začuť aj z jednej pivnice na Moyzesovej ulici v Košiciach. Produkovala ich trojica dlhovlasých typov, ktorí chodili všade spolu a nejako vážnejšie sa družili len s ľuďmi, ktorých dobre poznali. Boli to Marcel „Barbie“ Malega (bicie), Tomáš „Tomako“ Macák (gitara) a Vilo „Viliem“ Hajnal (basgitara), ktorí svoje ortodoxne grindcoreové združenie pomenovali OBLITERATE. O pár mesiacov sa štvrtým do partie stal vokalista Janči Stanecký a vzniku debutovej nahrávky už nič nebránilo. Demo „Prices Of Superior Life“ vyšlo na svet vo februári 1993, a to v štýlovo undergroundovej podobe – zvukový záznam vznikol v skúšobni, pomocou jednoduchého mixpultu, niekoľkých mikrofónov a magnetofónu (čo bol pokrok oproti ostatným, ktorí sme „debuty“ natáčali systémom „kazeťák a ideš“). Farebný obal s čiernobielou textovou prílohou bol „vytlačený“ na kopírke – áno, takto to kedysi bolo a nikto nad tým neohŕňal nos.

Intro (ktoré obstaral Viliem ryčiaci do mikrofónu cez gitarový efekt a v ktorom po jeho prvej časti z diaľky počuť Tomakove „dobre, more...“) uvedie desiatku ortodoxne grindcoreových skladieb, ctiacich vzory ako NAPALM DEATH, TERRORIZER, BRUTAL TRUTH alebo RIGHTEOUS PIGS. Zvuk je v dnešnej dobe... stále počúvateľný. Dokonca si neviem predstaviť, či by ma to z „normálneho“ štúdia bavilo ešte viac. Práve ten podladený, pivničný a až disharmonicky znejúci barbarsky drsný undergroundový rachot je to pravé orechové, a navyše čo tam treba počuť, to tam všetko je – kvalitné gitarové riffy, razantnú hru bubeníka, ktorý sa časom prinajmenšom na miestnej scéne vypracoval na jedného z najväčších precíznych „technikov“, a hlboký vokál v rovine Greenway – Mullen.

Pokiaľ ide o grind core na Slovensku, toto je asi najvyspelejší debut, žiadny polosrandovný alebo „pokus/omyl“ grind, tu sú už OBLITERATE skrátka hotovou kapelou, od ktorej sa v budúcnosti dali čakať dosť veľké veci. Vyslovene temná, zhubná atmosféra, žánrovo „vážne“ texty, jednoducho vstup na scénu ako sa patrí.


Martin Lukáč

Zveřejněno: 15.7.2012


Grind core je tu dodržaný do detailu, vrátane striktne D.I.Y. etiky. Tie skladby okolo „oficiálneho“ štúdia ani nešli, a aj tak bol tento debut tým najlepším na slovenskej scéne.

Autor recenze:
nehodnoceno

Redakce:
zatím nehodnoceno

7 / 10

Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page