Čtvrtek
16.8.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2018

Další informace:
USA, 2018, 140 min

Režie: Steven Spielberg
Předloha: Ernest Cline (kniha)
Scénář: Zak Penn, Ernest Cline
Kamera: Janusz Kamiński
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Mark Rylance, Simon Pegg, Lena Waithe, T.J. Miller, Philip Zhao, Win Morisaki, Hannah John-Kamen, Ralph Ineson, Susan Lynch, Clare Higgins, Laurence Spellman, Perdita Weeks, Kit Connor, Simone Kirby, Lynne Wilmot, Blake Ridder, Letitia Wright, Kae Alexander

READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ - Akční sci-fi game play s ponaučením. Příjemné překvapení.

Děj s knižní předlohou příliš společného nemá, ale vlastně to vůbec nevadí. Už při chůzi z kina jsem přemýšlel, kdy na to půjdu podruhé. Proč? Ten film má naprosto zběsilý děj a je prošpikován odkazy na pop-kulturu osmdesátek. Věřím, že sem z nich dokázal vstřebat necelou polovinu. Ve finální bitvě vidíte Nindža želvy, Mechagodzilu, Železnýho obra, robota Gundama a mnohé další. Mezi všemi řádí Delorean z Návratu do budoucnosti a nad tím vším hřmí „We´re Not Gonna Take it“ od TWISTED SISTER. vy vlastně nemáte pocit, že se děje něco nepřístojného nebo divného. Dokonce to ani není digi-bordel jako v mnohých jiných filmech. Při tomhle prostě každý skoro čtyřicetiletý nerdorocker musí mít slzy v očích.

READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ

Píše se rok 2045. Lidstvem hýbe jediná hra OASIS. Jedná se vlastně o VR MMO RPG, kde můžete dělat cokoliv. Všichni mají avatara a žijí svůj sen ve hře. Hru navrhnul dobrosrdečný introvert, který vyrostl v osmdesátkách na osmibitech a miluje popkulturu osmdesátých a devadesátých let. Po své smrti vyhlásí soutěž o vlastnictví celé hry, která je představena jako nejsilnější socio-ekonomický projekt na zeměkouli. Soutěž spočívá v tom, že do hry schoval tři klíče, které vedou k „easter eggu“.

READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ

Samozřejmě se začne odehrávat zběsilý závod o to, kdo klíče najde. Krom jednotlivců jsou ve hře i „klany“ a specializované firmy, které chtějí hru ovládnout a vydělat na tom. Jednou z nich je IOI. Ta zaměstnává tisíce lidí, kteří jsou placeni, aby klíče našli. Stejně tak i mnoho lidí zotročuje, protože i virtuální dluhy se musí splácet.

READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ

Více jak polovina filmu se vlastně odehrává ve virtuálním prostoru, protože ten opravdový svět vypadá povětšinou jako smeťák. Film nejen že předkládá vizi toho, kde mohou hry skončit až WOW narazí na virtuální realitu a propojí se sociální sítěmi, ale pokládá si i otázky ohledně bezpečnosti, virtuální identity, toho, zdali je důležitější hrát nebo vyhrát, a vlastně i tu základní. Nakolik hry odvádí od reality. Tyto filosofické črty jsou ale zabaleny do ryzí zábavy, při které vás film nenechá vydechnout.

READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ

READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ

Hlavní kostra děje je vlastně triviální. Už na začátku tušíte, jak to skončí a nic vás nemá šanci překvapit. Mám pocit, že v posledních letech někdo vytvořil pro podobné děje šablonu. V čem je ale Ready player One odlišný, je to, že se do něj nalilo hodně peněz a je to na něm vidět. Stejně tak v tom, co jsem zmiňoval na počátku. Odkazů na pop-kulturu osmdesátek a devadesátek tu je požehnaně a já si vlastně nevzpomínám, jestli jsem v posledních letech viděl film, kde bych detaily hltal s takovou lačností. Platí tu jednoznačně přímá úměrnost v tom, že kolik toho znáte, tolik moc se budete bavit. Takže ať už máte nakoukanýho Kubricka, znáte osmdesátkový Excalibur, nebo víte, jaké hry vycházely na Atari 2600 – to své si tu určitě najdete.

READY PLAYER ONE: HRA ZAČÍNÁ


RIP

Zveřejněno: 1.4.2018

Akční sci-fi game play s ponaučením. Příjemné překvapení.

Autor recenze:
8,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,5 / 10Erteple a zelé, živobytí celé!  [1666x]

IT: Part 1 - The Losers' Club - Jak Georgie o lodičku i ručičku přišel  [1446x]

AVENGERS: Infinity War - Nejepičtější zpracování komixu všech dob!  [1375x]

STAR WARS: The Last Jedi - Není takový, jaký si ho fanoušci přáli mít.  [1362x]

THOR: RAGNAROK - Parodie na Avengers s nádhernými obrazy a LED ZEPPELIN  [1337x]

BLADE RUNNER 2049 - Nejlepší možné pokračování kultu  [1322x]

TŘI BILLBOARDY KOUSEK ZA EBBINGEM - ...znásilnili ji, když umírala...  [1140x]

KINGDOM COME: DELIVERANCE - Nejlepší česká hra?  [1046x]

DEADPOOL 2 - Víc, víc, víc! Víc krve, víc brutality, víc vtipů a bohužel i víc vážnosti.  [919x]

BLACK PANTHER - Víc sci-fi, víc politiky, víc sladěných barev...  [897x]


Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page