NOVINKY

Vinyla

"Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla: koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy
Nejen nominace umělců a vyhlášení vítězů během slavnostního večera patří k hudebním cenám Vinyla, které loni oslavily deset let. Od září do prosince v rámci „Průběžného festivalu Vinyla“ proběhne celkem osm přednáškových a koncertních večerů a nově se pod hlavičkou cen uskuteční také tři bloky workshopů Vinyla Academy. O své zkušenosti se podělí hudební publicisté Pavel Turek a Miloš Hroch, hudebník a provozovatel bookingové agentury Prokop Holoubek nebo zvukař a producent Michal „Amák“ Šťastný.
Průběžný festival Vinyla v brněnském Kabinetu múz odstartuje v úterý 14. září přednáška laureátů Ceny Jany „Apačky“ Grygarové Anety Martínkové a Radima Lisy, spojená s koncerty současných nadějných mladých umělců Yasminy Melliti, Čaby Lacigy a Najxlise. Následovat 23. září na tomtéž místě bude křest knihy Všechny kočky jsou šedé od publicistů Karla Veselého a Miloše Hrocha, které doplní koncerty Ursuly Sereghy a Talk = Trouble. V říjnu jsou v plánu koncerty Billow a Severního nástupiště a dvojkoncert Martina Kyšperského a Davida Pomahače, na listopad se chystá speciální večer labelu Divnosti, jenž loni získal ocenění Počin roku. Dále na festivalu vystoupí také loni Deskou roku oceněná kapela Tábor, která zahraje společně s Kalle, nebo skupiny Tamara, Bibione, Vole a Bahratal.
„Hudební ceny Vinyla nejsou jednorázovou událostí spojenou pouze se slavnostním večerem v Praze. Ceny Vinyla chápeme jako celoroční platformu na podporu autorské hudby. Letos jsme spustili Vinyla Academy, sérii workshopů, na nichž hudebníkům/cím, hudebním manažerům/kám a publicitům/kám zprostředkujeme setkání s inspirativními osobnostmi české (nezávislé) scény,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.
Všechny workshopy se uskuteční v Praze. První z workshopů vedený lektory Prokopem Holoubkem a Zdeňkem Neusarem je zaměřený na booking, management a PR a proběhne 16. října v prostorách Pracovny na pražském Žižkově. S různými přístupy ke psaní o kultuře zájemce v tomtéž prostoru 6. listopadu seznámí hudební publicisté Pavel Turek a Miloš Hroch. Na třetí z workshopů zaměřený na produkci a natáčení hudebního alba zve 21. listopadu do prostor studia Golden Hive respektovaný zvukař a producent Michal „Amák“ Šťastný. Workshopy jsou zdarma, mají však omezenou kapacitu. Přihlášky posílejte na e-mail tomas@vinyla.cz.
Jedním z hlavních cílů organizátorů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu, poukázání na kvalitní hudební produkci a stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. Umělci nominovaní za rok 2021 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už na začátku listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny autorů a autorek do 27 let v rámci Ceny Jany „Apačky“ Grygarové, která loni doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku.
„Cena pro mladé publicisty a publicistky se v loňském prvním ročníku setkala s velkým ohlasem, a proto se stává pevnou součástí aktivit Vinyly. Jelikož vyzýváme k hlasování ty hudební novináře a novinářky, kteří dokáží psát o hudbě s přesahem, připadá nám důležité zároveň ukázat, co se rozumí kvalitní publicistikou, a tu v nejmladší generaci reprezentují právě laureáti/ky Ceny Jany „Apačky“ Grygarové. Zasvěcená a empatická reflexe je nezbytná především pro samotné tvůrce hudby, aby se mohli posouvat dál,” uzavírá za organizátory cen Tomáš Grombíř.


Aktuálně plánované akce Vinyly
Přednášky a koncerty v brněnském Kabinetu Múz:
14. 9. Přednáška Anety Martínkové a Radima Lisy, Yasmina Melliti, Čaba Laciga, Najxlis
23. 9. Křest knihy Všechny kočky jsou šedé + Ursula Sereghy a Talk = Trouble
7. 10. Billow, Severní nástupiště
21. 10. Kyšperský, Pomahač
2. 11. Divnosti label večer (Pris, Něco Něco, Parta vynikajících lidí)
18. 11. Tábor, Kalle
24.11. Tamara, Bibione
21. 12. Vole, Bahratal
Workshopy Vinyla Academy v Praze:
16. 10. Booking, management a PR (Prokop Holoubek a Zdeněk Neusar, Pracovna, Praha-Žižkov)
Máte skvělou kapelu, ale novináři a fanoušci se o vás nezajímají, přestože jste přesvědčení, že vaší muzice nic nechybí? Pojďte se společně zamyslet, jestli něco neděláte špatně. Probereme, jak vám k růstu pomůže booking agent/ka či dobře nastavené PR.
6. 11. Hudební (kulturní) publicistika (Pavel Turek a Miloš Hroch, Pracovna, Praha-Žižkov)
Kritizovat umí každý. Recenze, kritika, komentář, profil rozhovor plus další žánry a postupy z ranku psaní o hudbě a tančení o architektuře představí dva etablovaní publicisté. Účastníci se seznámí s různými přístupy ke psaní o kultuře a také si vše prakticky vyzkouší.
21. 11. Produkce & natáčení alba (Michal „Amák“ Šťastný, Golden Hive Studio)
Jak natočit originální desku? Desku lze dnes nahrát a vydat doma. Proč ale pracovat se zkušeným producentem? Jak probíhá hledání osobitého zvuku? Jak se připravit na vzájemnou spolupráci? Co dokáže dobrý producent poznat z demo nahrávky?


O Vinyle
Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V posledním ročníku 2020 za Desku roku kritici zvolili aktuální album Liebe kvarteta Tábor, Objevem roku bylo rapové trio 58G Tomáše Kučery alias TK27, Počinem roku jsou aktivity labelu Divnosti. A poprvé byli loni oceněni také mladí hudební publicisté/ky do 27 let. Cenu Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku získali hned dva autoři: Aneta Martínková a Radim Lisa. Součástí cen Vinyla je také Průběžný festival Vinyla a od roku 2021 také vzdělávací workshopy Vinyla Academy.
Partneři
Hlavním partnerem hudebních cen Vinyla je společnost GZ Digital Media. Projekt hudebních cen Vinyla podporuje Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, statutární město Brno, Magistrát hl. města Prahy. Hlavními mediální partnery Vinyly jsou Česká televize, Právo, Deník N, Radio Wave, Radio 1, Full Moon a Frontman.cz.
Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobného způsobu hlasování apod. naleznete na www.vinyla.cz"

RIP

Zveřejněno: Úterý, 14. září 2021

Poslední novinky související s Vinyla

Vinyla - Výsledky X. ročníku hudebních cen Vinyla: Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti Nové ocenění pro mladé hudební publicisty získali Aneta Martínková a Radim LisaVítězové X. ... [24.2.2021]
Vinyla 2019 - Kompletní nominace na Vinylu 2019: DESKA ROKU B4 – Plastová okna Margo – First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt Palma – Starý duch Rouilleux – Lycanthropic Sounds   OBJEV ROKU Margo Metastavy P/\ST   POČIN ROKU Aktivity klubu Punctum Album Wabi Experience BCAA – No~one Is an Island (kompilace)   Výsledky IX. ... [27.2.2020]
Vinyla - Vyhlášení IX. ročníku hudebních cen Vinyla zarámují tři plnohodnotné koncerty: Zvíře jménem Podzim, Margo a Metastavy Vizuál k výroční desce připravila Marie Lukáčová Už za tři týdny vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. ... [5.2.2020]
Vinyla - Osmý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace  Nejen hudebníci, které předchází pověst skvěle hraných koncertů, ale také inspirativní nová jména a aktivity na české nezávislé hudební scéně, takové jsou letošní nominace hudebních cen Vinyla. ... [11.12.2018]
Vinyla - Sedmý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace13. 12. 2017: Z hlasování poroty hudebních publicistů vzešly čtyři alba, tři objevy a stejný počet počinů. ... [18.12.2017]


Vyhledat Vinyla na webu Metalopolis